22 Nisan 2008 Salı

Olympiacos, Şampiyon !Haftasonunda ligini şampiyon olarak tamamlayan bir diğer takım ise, Yunan Olympiacos'du. Tıpkı PSV gibi, Olympiacos'un şansı da kendi elindeydi. Iraklis'e karşı hata yapmayan Olympiacos, 3-1'lik skor sonrası şampiyonluğu taraftarının önünde kutlama şansını yakaladı. Şampiyonun iki puan arkasında son haftaya giren AEK Atina ise Rivaldo ve Blanco ile Asteras Tripolis'i yendi; fakat Avrupa Kupaları için playoff oynamaktan öteye gidemedi.

Yunanistan'da da ligler bitince liderin arkasından gelen dört takım playoff oynuyor; ama Hollanda'daki playoff sisteminden biraz daha farklı olarak.

Ligi 2. sırada bitiren AEK Atina ile birlikte 3. Panathianikos, 4. Aris ve 5. Panionios, kendi aralarında maçlar oynayacaklar. Lig usulü oynanacak playoff sonrasında ilk sırayı alan takım, gelecek sezon Şampiyonlar Ligi İkinci Ön Eleme Turu'nda mücadele etme hakkı kazanacak. İkinci sıradaki takım, UEFA Kupası; üçüncü takım da Intertoto Kupası'na doğru yolculuğa çıkacak. Dört takım arasında en az puanı toplayan takım ise, gelecek sezon için lokal başarılar için planlarını yapacak. Son durumda, ligi ikinci sıradan bitiren ve şampiyonluğu iki puanlık farkla kaçıran AEK Atina'nın bile Avrupa Kupaları'nın dışında kalma ihtimali bulunuyor.

Playoff'un ilk maçları ise yarın oynanacak. Program şu şekilde olacak:

19.00 Aris - Panathinaikos
21.00 AEK - Panionios

Dört takım, Avrupa Kupaları için yarışırken Olympiacos ise üst üste dördüncü ve son on iki sezondaki on birinci şampiyonluğunu kutluyor olacak. Bitime üç hafta alınan 4-0'lık AEK mağlubiyeti bile Olympiacos'un toplamdaki 36. şampiyonluğunu kazanmasına engel olamadı. AEK'nın ise yine nefesi yetmedi.

Hiç yorum yok: