24 Nisan 2008 Perşembe

Şampiyonlar Ligi Yarı Final İlk Maçları''Her an her şey olabilir'', Ntv Spor'da şu sıralar dönen ve kendi adıma beğeniyle izlediğim harika bir reklam filminin sloganı. Salı akşamı, Liverpool ve Chelsea maçında yaşananlar da bu reklamın yeni konularından biri olabilir.

Liverpool, Chelsea'ye karşılaşma boyunca pozisyon şansı bile vermiyor ve artık 1-0'ın avantajını korumaya çalışıyordu. John Arne Riise'nin pozisyonundan bir süre önce kanalı değiştiren ben, geri döndüğümde Star Tv spikerinin düşen sesini duyuyor, Riise ile Reina'nın yıkılmış halini görüyordum. Evet, her an her şey olabiliyor futbolda.

Riise'nin hatası, tarihe geçecek cinstendi. Maç öncesi verdiğimiz tarih kokan istatistikleri, tamamen ters çevirmiş oldu. Liverpool, daha önce Anfield Road'da Avrupa Kupaları'nda 14 Yarı Final maçı oynamış ve sadece üç ayrı oyuncudan gol yemişti: Sandro Mazzola (Inter Milan), Billy Bremner (Leeds) ve Carlos Rexach (Barcelona). John Arne Riise, dördüncü isim olarak kabul edilebilir, bu durumda.

Liverpool ve Chelsea, Şampiyonlar Ligi'nde daha önce altı kez karşılaşmış ve bu maçlardan toplam üç gol çıkmıştı. Dirk Kuyt'ın attığı gol, Liverpool ve Chelsea eşleşmelerinin DNA'sına uygun bir skoru ortaya çıkarmak üzereydi, ta ki Riise'nin golüne kadar. Bu iki takımın Şampiyonlar Ligi'ndeki eşleşmelerinde ilk kez birden fazla gol oluyordu.

1-0'lık Liverpool galibiyeti, turu Kırmızılar'a getirebilirdi; ama Riise, Chelsea'ye bir şans daha vermiş oldu. 1-1, Chelsea için büyük avantaj. Liverpool'un Stamford Bridge'de gol atması gerekecek.Barcelona'nın çözmesi gereken sorunları vardı. Manchester United ise şu sıralar Avrupa'da en iyi futbolu oynayan takımdı. Yer, Nou Camp. Barca'nın evi. Maçın başında konuk ekibin kazandığı penaltı, maç öncesi Manchester United'ı favori gösterenleri haklı çıkaracak gibiydi; fakat futbolun en formda isimlerin Cristiano Ronaldo'nun kaçırdığı penaltı, maçın başladığı gibi devam edeceğini söylüyordu.

Salı gecesi Chelsea, Riise ile avantaj yakalıyordu. Final'de bir İngiliz olacak. İngilizlerin Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez ''double'' yapabilmesi için Manchester United'ın, Old Trafford'da Barcelona'ya gol şansı vermemesi gerekecek.

Hiç yorum yok: