29 Nisan 2008 Salı

Atlanta Hawks: Bir Sürpriz DahaGeorgia'da oynadığı ilk maçı kazanarak ciddi bir sürpriz yapan Atlanta Hawks, Phillips Arena'daki ikinci maçta da kazanan taraf oldu ve Boston Celtics'e karşı seride durumu 2-2'ye getirdi. Karşılaşmayı 35 sayı ile tamamlayan Joe Johnson, son çeyrekte attığı 20 sayı ile galibiyetteki en önemli isim oldu.

Boston Celtics, karşılaşmaya yüksek şut isabeti sonrasında 16-3'lük skor avantajı ile başladı. Daha sonra, Atlanta Hawks adına ilk çeyreğe damgasını vuran üç oyuncu, Mike Bibby, Josh Smith ve Joe Johnson ile etkili olan evsahibi, ilk çeyreği 29-24 önde geçerken Hawks'ın 29 sayısının 27'si bu üç oyuncudan geliyordu; fakat Boston Celtics, ikinci çeyrekte Paul Pierce ve Kevin Garnett ile etkili olunca farkı üç sayıya kadar indirdi ve soyunma odasına 51-48 geride gitti.

Boston Celtics, sezon içerisinde çeşitli zamanlar sergilediği üçüncü çeyrek performanslarından birini daha gösterecekti. Celtics, üçüncü çeyrekteki oyunuyla 27-14'lük avantajı elde ederken son çeyreğe de 10 sayılık farkla önde giriyordu. Bu dakikadan sonra Hawks'ın dönebilmesi, çok zor görünüyordu; fakat Joe Johnson'ın söyleyecekleri var gibiydi.

Hawks'ın All-Star oyuncusu Johnson, son çeyrekteki 20 sayısıyla toplamda 35 sayıya ulaştı ve takımının geri dönüşünün simgesi oldu. 97-92 kazanan Hawks'da bir diğer dev performans ise Josh Smith'ten geldi: 28 sayı, 6 ribaund ve 7 blok. Smith, yaptığı 7 blok ile Hawks'ın playoff blok rekorunu da kırmış oldu. Daha önce 6'şar blok ile Tree Rollins ve Dikembe Mutombo'ya ait olan rekorun altında artık, Josh Smith ismi yazacak.

Playoffler öncesi, lokavt nedeniyle 50 maç üzerinden oynanan 1998-99 Sezonu'ndan bu yana ilk kez Playoff yapan Atlanta Hawks'ın Boston Celtics ile eşleşmesi, ''formalite'' olarak görülüyordu. Dürüst olmak gerekirse, ben de Hawks'tan seri boyunca galibiyet beklemiyordum. Buna rağmen; Atlanta, sahasında oynadığı maçlarda karakterini ortaya koydu ve genç yıldızları ile Joe Johnson ve Mike Bibby liderliği sonrasında seriyi, Boston'a gitmeden eşitlemeyi başardı.

Hawks'ın Celtics karşısında üst üste iki kez kazanmasından sonra, bazı istatistikler de hatırlanmış oldu. Sezon içerisinde rakibine süpürülen Hawks, Celtics ile evinde oynadığı son altı playoff maçında beşinci kez kazandı. Georgia'da kazanılan iki maçta Atlanta adına yaşanan en olumlu değişiklik ise, Josh Smith özelinde gerçekleşti. Boston'da kaybedilen iki maçta 9.5 sayı ortalaması ile oynayan Smith, kazanılan iki maçta ortalamasını 27.5'e kadar çıkardı.

Seri, 2-2 ile eşitlendi; ama Boston Celtics, Playofflar Tarihi'nde 2-0 öne geçtiği 28 eşleşmeden de galip ayrılan taraf olmayı başarmıştı. Buna rağmen Celtics, çarşamba gecesi belki de seri öncesi hiç beklemediği bir konumda çıkacak sahaya.

Hiç yorum yok: