17 Nisan 2008 Perşembe

Badalona Şampiyon, Galatasaray Dördüncü10 günlük ''sürünceme'' sona erdi sayılır artık. Bu süre içerisinde bazı konuları kaçırdık; ama son olarak üç nokta ile bitirdiğimiz haberi devam ettirip tekrar güncel konulara doğru yol almaya başlayalım.

Uleb Cup'ta beklenen oldu. Bir önceki mesajda da paylaşıldığı gibi, Joventut Badalona, sezon başından bu yana tek ve en büyük favori olarak gösterildiği organizasyonu şampiyonlukla noktaladı. Badalona'nın şampiyonluğa giden yolundaki tek mağlubiyet, Ankara'da oynadığı grup maçında Türk Telekom'a karşı geldi. Final'de bir diğer İspanyol Akasvayu Girona ile karşılaşan Rudy Fernandez ve arkadaşları, rakibini 79-54 ile oldukça rahat geçti.

Joventut'un Final'e çıkmasına kesin gözüyle bakılıyordu; fakat diğer tarafta ezberi bozan Akasvayu Girona oldu. Girona, Yarı Final'de Rus temsilcisi Dinamo Moskova'yı mağlup ederek sezon başından beri beklenen Final'in adını değiştirdi. Moskova ise, bir gün önce Badalona'ya mağlup olan Galatasaray ile üçüncülük mücadelesi verdi. Türkiye'de, Final'in kaybedilmesinin ardından gelen maçlar pek önemsenmiyordu; ama ilk üçe girilmesi sadece madalya değil, bir sonraki sezon için ULEB Cup vizesinin de alındığı anlamına geliyordu.

Galatasaray'ın Badalona karşısında performansı hiç de fena değildi. Özellikle, Robert Hite'ın kulüp kariyerinin en iyi maçlarından birini oynaması, 40 dakika boyunca oyun tuttu Galatasaray'ı; ama son şansını skor 90-83 iken deneyen Galatasaray'da Beşiktaş'a karşı bitime yedi saniye kala mucizevi üçlüğü sokan Cüneyt Erden, boş üçlüğü kaçırdı ve takım, üçüncülük maçının hazırlıklarını yapmaya başladı. Herkes, rakip olarak Akasvayu Girona'yı beklerken Galatasaray'ın karşısına Dinamo Moskova çıktı.

Rus ekibi, maça oldukça hızlı girdi. Antonis Fotsis, Henry Domercant, Robertas Javtokas ve Milos Vujanic gibi yabancılarını dev bir bütçe altında oynatan Dynamo Moskova, Badalona'nın önüne çıkabilecek tek takım gibi görünüyordu belki de. Girona karşısında başarısız olan ve Galatasaray ile eşleşen Moskova, üçüncülük maçına 22-8'lik bir seri ile başladı. Bir gün öncesinin moral bozukluğu, Robert Hite'ın eksikliği ve maçın hemen başında geriye düşme gibi önemli dezavantajlara karşın Galatasaray, ayağa kalkmayı başardı. Skorun 48'de eşitlendiği üçüncü çeyreğin başında dördüncü çeyreğin ortasına kadar sayı kaydedemeyince de madalya ihtimali ortadan kalktı.

Torino'yu özetlemek gerekirse; kaydeben, Beşiktaş oldu. Galatasaray, beklenenden bir adım öteye gitti. Girona da, tıpkı Galatasaray gibiydi. Hedefinden bir adım geride kalan Moskova'ydı. Badalona ise olmak istediği yerde. Finaller MVP'si: Rudy Fernandez.

Hiç yorum yok: