26 Nisan 2008 Cumartesi

Soulja Boy 1-2 Jay Z.Washington Wizards; kavga, gürültü ve mağlubiyet ile geçen iki maçın ardından evine döndü ve Verizon Center'da 108-72 kazanarak kulübün Playoff Tarihi'ndeki en farklı galibiyetini elde etti. Seri, 2-1'e geldi.

Playoff'un en ilgi çekici eşleşmesi Cavs ve Wizards arasında. İki takım oyuncuları, ''trash talk'' olayını tüm canlılığıyla yaşatıyorlar. Oldukça da güzel diyaloglar çıkıyor ortaya. Wizards, Ohio'daki ilk iki maçta LeBron James'i durdurabilmek için zaman zaman akılalmaz faullere başvurmuş; ama James, iki maçı da kazanarak Wizards'a meydan okumuştu. Konu, meydan okumak olursa olaylar seri öncesine kadar gidebiliyor.

13 Mart gecesi Wizards, Cavaliers'ı 101-99 mağlup ederken son hücumda DeShawn Stevenson'ın savunmasında airball atan LeBron James, maç sonrası Stevenson tarafından, ''overrated'', yani gereğinden fazla abartılan bir oyuncu olarak tanımlanacaktı. Demeç, galibiyet sarhoşluğuyla mı yoksa gerçek anlamda bir sarhoşlukla mı verilmişti, bilinmez; ama iki takım, üst üste üçüncü sezonda birbirlerine Playofff 1. Turu'nda rakip olunca sert sözler, havada uçuşmaya başlıyordu.

Playoff öncesi Gilbert Arenas, Doğu'daki tüm takımların Cavaliers ile eşleşmek istediğini söyleyerek LeBron James'in ekibini ''en zayıf halka'' olarak ilan ediyordu. DeShawn Stevenson, zaten o sıralar Ohio halkı tarafından en antipatik insan olarak görülüyordu. O yüzden herhangi bir şey söylemesine gerek yoktu; ama LeBron James'in kendisi hakkında söyleyecekleri vardı.

''DeShawn Stevenson? Bu durum, biraz komik. Kendisi hakkında bir yorumda bulunmam, Jay Z'nin Soulja Boy için kötü sözler söylemesi gibi olur'' diyerek, bombayı patlatıyordu.

Jay-Z, kendi piyasasındaki bir numaralı isim iken Soulja Boy, 1990 doğumlu yani henüz 17 yaşında olan küçük bir hip-pop şarkıcısıydı. LeBron, bu sözleriyle DeShawn Stevenson'ın kendi seviyesine çıkmayacağını anlatıyordu, bir bakıma.

Stevenson cephesinde ise, savaş henüz bitmiyordu. LeBron James, ilk iki maçta Stevenson ve Wizards'ı denize dökmesine karşın, üçüncü maç için birkaç numara hazırlıyordu. En önemlisi ise, Soulja Boy'u Cavaliers ile DC'de oynanacak ilk maç için salona davet etmesiydi. 36 sayılık galibiyet, Stevenson'a bir süreliğine dertlerini unutturmuş olabilir.

LeBron James, perşembe gecesi Verizon Center'a çıktığında tribünlerden, ''Ov-er-rated!'' sesleri yükseliyordu. ''Çok güzel bir duyguydu'' dedi, Stevenson maçın ardından bu durum için. ''LeBron, kendi taraftarını arkasında hissetmişti. Şimdi de ben taraftarlarımı arkamda hissediyorum. Bunun adı, ev sahibi avantajı ve bugün taraftarlarımızın harika bir iş çıkardığını düşünüyorum''.

Stevenson, bir gece daha elinden geleni ardına koymayacaktır LeBron konusunda. Serinin Cleveland'a döneceği hatırlatıldığında ise cevabı net, ''Cleveland'a gittiğim zaman, odamdan çıkmayacağım''.

Sonuç olarak, sertlik ve saha dışı konuşmalar, NBA Playoffları'nın hatta Doğu'nun DNA'sında var. İçten içe de zevk alıyor, buna taraf olan insanlar sanki. Bize de dedikodu imkanı mı çıkıyor, bilemiyorum; ama konuşan sadece Stevenson olsa da izlemek hiç de fena değil gibi.

Biraz da saha içinden konuşalım. Wizards, ilk iki maçı kaybettikten sonra, dün gece kazandı ve seriyi 2-1'ye getirdi. Tıpkı, Orlando Magic serisinde ilk galibiyetini alan Toronto Raptors gibi.

NBA Tarihi'nde 2-0'dan gelerek turu geçen sadece dokuz takım bulunuyor. Yakın tarihte, Phoenix Suns'ın 3-1 geriye düşmesine karşın Lakers'ı 4-3 ile geçtiğini de hatırlıyoruz; ama 2004'ten bu yana da 2-0'ın altından kalkan takımların hikayeleri tazeliğini koruyor.

Geçtiğimiz sezon, Doğu Finali'nde Detroit Pistons'ın Cavaliers'ı süpüreceğini söyleyenler, Pistons 2-0 öne geçtiğinde haklı çıkacak gibi görülüyorlardı; ama LeBron, seriyi 4-2'ye getirerek Spurs karşısına çıkmıştı. Final'de süpürülseler de Doğu Finali'ndeki performans, unutulmazlar arasına girdi bile.

Bir başka unutulmaz ise, Dallas Mavericks ve Avery Johnson tarafından gerçekleştirilmişti. Geçtiğimiz sezon 67-15 ile playofflara gelen Dallas, Golden State Warriors'a 4-2 ile elendikten bir sezon önce NBA Finalleri'ndeki 2-0'lık üstünlüğünü de koruyamamıştı.

Bu sezon, Washington Wizards'dan şimdilik böyle bir geri dönüş beklemiyorum açıkçası. Evindeki ilk iki maçı kaybettikten sonra karakterini ortaya koyan Houston Rockets, Salt Lake City'de kazanarak henüz pes etmediğini gösterdi; ama en azından bir maç daha kazanması gerekecek deplasmanda. 2004 yılında Lakers'ın San Antonio'ya, 2006 yılında Miami'nin Dallas'a ve 2007 yılında Cleveland'ın Detroit'e yaptığını yapabilmek için üç takımın şansı var: Toronto Raptors, Washington Wizards ve Houston Rockets.

2-1 önde olanlar, şimdilik buna izin verecek gibi gözükmüyorlar. Bu gece Dallas Mavericks ve Phoenix Suns, 2-0'ın altından kalkmak için mücadele edecek. Suns, seriyi 2-2'ye getirebilirse umut kıvılcımlarını yeşertebilir.

Hiç yorum yok: