27 Nisan 2008 Pazar

Dallas Mavericks: Söz Sırası Onlarda2005-06 Sezonu'ndan başlayan, geçtiğimiz sezon devam eden ve iki Hornets mağlubiyeti ile de bu sezona sarkan 12 maçlık playoff döneminde sadece iki galibiyet alabilen Dallas Mavericks, New Orleans'da kaybettiği iki maçın ardından evinde 97-87 kazanarak seride durumu 2-1'e getirdi. Dirk Nowitzki, 32 sayı, 19 ribaund ve 6 asist ile maçın yıldızı oldu.

''Mavericks, sahaya 7. maç mantalitesiyle çıkmıştı'' dedi, maçın ardından New Orleans Hornets koçu Byron Scott. ''Bizim mantalitemiz ise sadece üçüncü maç mantalitesiydi''. Sahadaki görüntünün son derece iyi bir özetiydi, Scott'ın bu yorumu aslına bakılırsa. Dallas Mavericks'in ilk iki maça göre farklı açılımlarda bulunması gerekiyordu. 2-0 geride olan takım olarak, maça agresif başlamaları da sürpriz olmayacaktı.

İlk iki maçın yıldızı, New Orleans Hornets'ın oyun kurucusu Chris Paul olmuştu. Paul, kariyerindeki ilk iki playoff maçında, arka arkaya 30+ sayı ve 10+ asist barajını aşan ilk oyuncu olurken takımına da 2-0'lık üstünlüğü getirmişti. Kariyeri boyunca iyi bir savunmacı olarak tanıdığımız Jason Kidd, ilk maçta Paul karşısında yavaş kalmış; ikinci maçtaki yardımlaşmalı savunma da, Chris Paul'ün 17 asist ile New Orleans Kulüp Tarihi'ne geçmesine neden olmuştu. Avery Johnson, dün gece Paul'ün karşısına Jason Terry'yi dikiyordu.

Jason Terry, Chris Paul'ü yavaşlatırken oyunun diğer tarafında da etkili oluyordu ilk bölümde. Çeyreğin bitimine 6:24 kala Terry'nin attığı üç sayılık atış sonrası Dallas Mavericks, 15-4'lük üstünlüğü yakalayacaktı. New Orleans Hornets, seri boyunca kullandığı hiçbir silahı kullanamamasına karşın ikinci çeyreğe, 23-16'lık mağlubiyetle giriyordu.

New Orleans Hornets, ikinci çeyreğin hemen başında yakaladığı 12-4'lük seriyle ayağa kalktı ve dördüncü dakika 28-27 ile öne geçti. David West, bu bölümde oldukça düşük bir yüzdeyle hücum ederken, Chris Paul ise saha içinden ilk isabetini arıyordu; ama Byron Scott'ın maç sonunda bahsedeceği psikoloji ikinci çeyreğin son bölümünde sahneye çıkacaktı. New Orleans Hornets, Jason Kidd'in etkili olduğu süre içerisinde rakibine cevap veremeyince soyunma odasına 47-40 ile geride gidiyordu.

Dallas Mavericks, ikinci yarıda daha rahat oynayacaktı. Üçüncü çeyrekte kontrolü elinde tutan Mavericks, son bölümde farkı açıyordu. Bitime 2:02 kala, Hornets adına maçın en iyisi olan Jannero Pargo'nun basketiyle yediye kadar inen fark; Jason Terry, Dirk Nowitzki ve Josh Howard ile kontrol altına alınınca üçüncü maçta gülen taraf, Dallas Mavericks oluyordu.

New Orleans Hornets'ın temel direkleri, bu maçta büyük hayalkırıklıklarını dönüşüyordu. Chris Paul, ilk iki maçtaki performanslarından tamamen uzak, 4/18 saha içi isabetiyle 16 sayı üretebiliyordu. David West ise, 6/20 ile tanınmayacak derecede kötü hücum ediyordu. Jannero Pargo'nun 30 sayı atıp kariyer rekoru kırmasına karşın, Dallas Mavericks'in galibiyet için Paul ve West'i durdurması yeterliydi. Bu sezon kariyer yılını geçiren David West'in performansının önemli bölümünün Chris Paul'e ait olduğunu iddia edenler, haklı olduklarını söyleyebilirler bu maç sonrası. Paul, etkili olamayınca West de alıştığımız orta mesafe şutları gösteremedi, bizlere.

Dallas Mavericks'e galibiyeti getiren Dirk Nowitzki'nin en büyük yardımcısı ise Jason Terry oldu. 22 sayı ile Nowitzki'nin ardından takımının en skorer oyuncusu olan Terry, Chris Paul karşısındaki savunmasıyla da yıldızlaştı. Pazar gecesi oynanacak maç, Dallas Mavericks için önemli bir karakter savaşına daha sahne olacak. Hornets, üçüncü maçtaki kadar rahat olmayacaktır. Serinin belki de en önemli maçı, pazartesi sabaha karşı 04.30'da oynanacak.

Hiç yorum yok: