22 Nisan 2008 Salı

Dört Şutör ve Dwight Howard: Orlando MagicPlayoff, ak ve karanın belli olduğu seviyedir. Sezon boyunca gösterdiğiniz çaba, performans veya göze hoş gelen basketbola rağmen, mutlaka zayıf noktalarınız vardır. Elinizden geldiği kadar gizlemelisiniz bu eksiklerinizi; çünkü rakibiniz, oyunun bu tarafına konsantre olmuştur bile. Tıpkı dün akşam Orlando Magic'in Toronto Raptors'a yaptığı gibi. Magic, repertuvarındaki tüm eserlerini sergilerken Raptors'ın görünen eksiklerinin üzerine gitti.

Doğu Konferansı'ndaki playoff resmi üzerine konuşurken Orlando Magic ve Toronto Raptors maçı için de söylediklerimiz olmuştu. Magic'in sezon boyu uyguladığı, ''4 şutör+Dwight Howard'' sisteminin en kusursuz uygulandığı karşılaşma oldu belki de, playoff ilk tur ilk maçı.

12 dakikalık bölüm sona erdiğinde Magic, 43-23 ile öne fırlamıştı. İlk çeyrekte Raptors potasına gönderilen 9 adet üç sayılık basket ise, playoff rekoru olmak için yeterli olmuştu. Magic'in bir diğer önemli üstünlüğü, daha önce de bahsettiğimiz gibi, Hidayet Türkoğlu'ydu.

Raptors'da ne Jamario Moon ne de Anthony Parker, Hidayet'i savunabilecek oyunculardı. Sezon içerisinde iki kez 24 sayı gönderdiği Raptors potasına karşı hücum ederken Hidayet, takım arkadaşlarını besleme ve ribaundları çekme konusunda da konsantre gibi görünmüştü. Maç öncesi yorumlarımızda, Hidayet Türkoğlu'ndan serinin herhangi bir maçında triple-double performansı beklediğimizi söylemiştik.

Hidayet, dün gece ilk yarıda Toronto Raptors'ın eksiklerinin üzerine giderek takım arkadaşlarını istedikleri toplarla buluşturdu. Jameer Nelson, Maurice Evans ve Rashard Lewis, deli gibi üçlük kullanırken Hidayet'in sakin kalması ve takımın liderliğini üstlenmesi, oyun karakterini nasıl geliştirdiğini açık şekilde gösteriyordu adeta.

İlk çeyrekte rakibini 9 üç sayı isabeti ile yoran ve 43-23 öne fırlayan Magic, geri kalan bölümde bir başka büyük kozunu oynadı: Dwight Howard. Karşılaşmayı 25 sayı, 22 ribaund ve 5 blok ile kapatan Howard, seviye atladı. NBA'de 1973-74 Sezonu'ndan bu yana blok istatistikleri tutuluyor ve o tarihten beri de ikinci kez böylesi bir playoff performansı sergileniyordu.

2003 Yılı NBA Batı Konferansı Final Serisi 3. Maçı'nda Dallas Mavericks'e karşı, 34 sayı, 24 ribaund ve 6 blok ile oynayan Spurs oyuncusu Tim Duncan'dan sonra Dwight Howard, kayıtlara geçen ilk oyuncu oldu, dün geceki performansıyla.

Hidayet Türkoğlu ise, son çeyrekte bulduğu 10 sayının da katkısıyla 21 sayı ulaştı ve yanına 6 ribaund ile 6 asist ekledi. Triple-double, yakın olabilir. Ben hala bekliyorum, böylesi bir performans.

Orlando Magic ve Toronto Raptors, yarın bir kez daha Amway Arena'da karşılaşacak. Yine favori, Magic olacak.

Hiç yorum yok: