25 Nisan 2008 Cuma

Ford & Calderon: Raptors, 1 Numaradan Kazandı !Amway Arena'da Orlando Magic'in kazandığı iki maçın ardından Air Canada Center, kırmızıya bürünmüştü. Geçtiğimiz günlerde yapılan ve kırmızının gücünü anlatan bilimsel araştırmaların etkisi var mıdır, bilinmez; ama Toronto Raptors, baştan sona önde götürdüğü üçüncü maçı 108-94 kazanarak serideki ilk galibiyetini almayı başardı.

Serinin ilk iki maçında hızlı başlayan Orlando Magic olmuştu. Birinci maçtaki 43-23'lük ilk çeyrek skoru, Orlando'yu maç boyu idare ederken ikinci maçtaki 35-18 de oldukça yararlı olmuştu maçın geri kalanı için; ama iki maçta Raptors, rakibini zorlamış hatta zaman zaman yakalamayı da bilmişti. Dün geceki maçta roller değişti. Toronto Raptors, Kanada'da maça iyi başlayan taraf oluyordu.

Chris Bosh, maç öncesi çok hırslı görünüyordu; fakat ilk bölümde sahne alan Jamario Moon olacaktı. Moon, söz konusu bölümdeki haliyle triple-double sinyalleri veriyor gibiydi. Buna rağmen Raptors'daki değişiklik, sahaya çıkan oyunculardaydı. Orlando Magic'in sezon başından bu yana bahsettiğimiz şutör özelliği karşısında hal çareleri arayan Raptors koçu Sam Mitchell, çözümü Rasho Nesterovic'i yanına alıp takımı kısaltmakta bulmuştu. Bu durumda, Magic'in büyük gücü Dwight Howard riske edilecekti.

Chris Bosh ve Andrea Bargnani, dönüşümlü olarak Dwight Howard'ı tutuyordu. Howard'ın 40-50 sayı atmaması durumunda pek de ümitsiz bir deneme olmayabilirdi aslında; çünkü asıl baskı, Magic'in şut silahlarındaydı. Howard, skorda çift hanelere maçın hemen başında ulaşsa da Magic, çok kötü yüzdeyle hücum ediyordu ve bu arada Raptors, hızlı hücumları sayıya çeviriyordu.

İlk iki maçta 2/17 saha içi isabetiyle oynayan point-guard TJ Ford, geri dönecek gibiydi. Raptors'ın ilk çeyrekteki saldırgan oyununun en etkili isimlerinden oluyordu. Çeyreğin bitimine 1:32 kala oyuna giren Jose Calderon ise, tereddüt etmeden yerine oynadığı TJ Ford'un kaldığı noktadan devam edecekti. İkinci çeyrekte devreye girmeye başlayan Chris Bosh ile birlikte Raptors, devreyi 61-40 önde geçiyor ve kulubün playofflardaki sayı rekoru kırılıyordu.

Nba Tv, ikinci yarı için yayına bağlandığında Air Canada Center'da önemli boşluklar göze çarpacaktı. Belli ki; Kanadalı basketbolseverler, çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına zaman harcamışlardı. İkinci yarının ilk dakika içerisinde Rashard Lewis'in iki üç sayılık isabeti sırasında yerlerinde olmayan seyirciler, geri döndüklerinde küçük de olsa şaşkınlık yaşamışlardır belki de. Fark, bir dakika içerisinde 21'den 15'e düşmüştü. İlk iki maçta, Raptors'ın kahramanı olduğu senaryo Magic için gerçekleşebilirdi.

Magic, rakibine yaklaşıyor; ama bu dönemde aleyhlerine çalınan faul düdükleri, Hedo ve arkadaşlarını oyundan düşürüyordu. Çeyrek sona erdiğinde fark, Raptors lehine 11'di. Son çeyrekte ise ayakta durabilen tek Magic oyuncusu Hidayet Türkoğlu'ydu. Hidayet, bu bölümde bulduğu 11 sayı ile toplamda 26 sayıya ulaşarak maçın en skorer oyuncusu oldu; ama serinin 2-1'e gelmesini engelleyemedi.

Maçın yıldızı ise, Toronto Raptors'ın İspanyol oyun kurucu Jose Calderon oldu. Maça kenarda başlayan Calderon, ilk 12 sayısını yayın gerisinden buldu ve Magic potasına can alıcı üçlükler gönderdi. 25 dakikalık performansı ise, 18 sayı, 13 asist ve 7 ribaund. Calderon'un arkasında beklediği TJ Ford, ise ilk iki maçtaki kötü hatıraları 21 sayılık oyunuyla unutturmak istiyor gibiydi.

Raptors, seriyi 2-1'e getirdi. Kazanması gereken bir maçtı ve kazanması en muhtemel maçı kazandı. Dördüncü maç, cumartesi akşamı TSİ 22.00'da oynanacak. Ntv de naklen yayınlayacak.

Hiç yorum yok: