22 Nisan 2008 Salı

Pau Gasol: Dev Bir Playoff PerformansıRaptors ve Magic serisi için söylediklerimizi bu eşleşme için de söyleyebiliriz aslında. Nuggets, playofflara 50 galibiyetle sekizinci sıradan geliyordu. Sekizinci takım için oldukça yüksek bir sayıydı bu; ama maç öncesinde Nuggets'ın Lakers karşısındaki eksikleri az çok belli gibiydi. Lakers, bunların üzerine gidecekti; fakat sözü alan Kobe değil Gasol oldu ve Lakers, müthiş bir oyunla kazanarak seride öne geçti.

Postseason'da, sertliklerin ortaya çıktığı ve dolayısıyla takımların hücum performanslarının zayıfladığı bir ortamda, böylesi bir eşleşmenin yedi maça kadar gitmesini istiyor, insan; ama sanki Lakers, seriyi beşinci maçta bitirecek gibi göründü maç boyunca.

Kobe'nin ilk yirmi iç saha şut denemesinden sadece beşini değerlendirebildiği ilk bölümde Pau Gasol, Lakers'ı sırtına alan isim oldu. Memphis Grizzlies kariyerinde oynadığı 12 playoff maçından da mağlubiyetle ayrılan İspanyol (2003-04 vs. Spurs 0-4, 2004-05 vs. Phoenix 0-4, 2005-06 vs. Dallas 0-4), belli ki karakterini koyacaktı ortaya.

Kobe Bryant ilk üç çeyrek boyunca, neredeyse, sahada yoktu. JR Smith ve Kenyon Martin'in birebir savunmalarından sıkılan Kobe'nin sezondaki en kötü performansına karşılık son çeyrekteki uyanışı, Lakers'ın bir anda 80'lerdeki ''Show Time Basketball'' yapısına geri dönüşü anlamına geliyordu.

Gasol, Nuggets karşısında 36 sayı, 16 ribaund ve 8 asist ile adeta tarih yazdı. İspanyol oyuncu, Lakers ile ilk playoff maçına çıktı ve kariyerindeki ilk playoff galibiyetini de almış oldu.

Denver Nuggets tarafında ise, Allen Iverson ve Carmelo Anthony ikilisi 30'ar sayı ile oynadı. Son çeyrekteki performansıyla 32 sayıya ulaşan Kobe Bryant ile de maç içerisinde 30 sayı barajına ulaşan oyuncu sayısı 4'e çıkacaktı. Bu da, NBA Tarihi'nde ikinci kez gerçekleşiyordu. 9 Haziran 1995 günü, Detroit Pistons'ın Orlando Magic'i 117-106 mağlup ettiği maçta Hakeem Olajuwon (34 sayı), Shaquille O'Neal (33), Penny Hardaway (32) ve Sam Cassell (31), 30 sayı barajını geçiyordu.

Los Angeles Lakers, dün gece Nuggets karşısında 128-114 kazanırken Gasol ve Kobe'nin yanı sıra asist/fg oranı, Lamar Odom ve bench katkısıyla oldukça ağır bastığını göstermiş oldu.

Hiç yorum yok: