17 Nisan 2008 Perşembe

Vahşi Vahşi Batı !..NBA'de normal sezonun son gecesindeyiz. Doğu'da artık her şey belli, tüm takımların sırası ve playoff ilk tur eşleşmeleri kesinleşti. Batı ise, kaynamaya devam ediyor. Los Angeles Lakers, dün gece Sacramento Kings'i mağlup ederek liderliği garantiledi. Aynı Kings'e geçtiğimiz hafta içerisinde, mağlup olan Hornets ise Los Angeles Clippers karşısında kazanarak ikinci sıradaki yerini kesinleştirdi. Bu geceki eşleşmeler, Batı sıralamasına ve dolayısıyla Playoff İlk Tur karşılaşmalarına direkt etki edecek.

Sezon başında fikstür belirlendiği zaman son geceye Utah Jazz-San Antonio ve Detroit-Cleveland karşılaşmaları koyulmuş, bir önceki sezonun Konferans Finalleri'ne gönderme yapılmıştı. Geldiğimiz noktada, Jazz ve Spurs eşleşmesi birçok sorunun yanıtını verebilir. Gecenin maçı, geçtiğimiz yıl Batı'da final oynayan iki takım arasında olacak.

Kısa bir geçiş yapalım:

- Los Angeles Lakers:
1. sırayı garantiledi
- New Orleans Hornets:
2. sırayı garantiledi
- San Antonio Spurs
Jazz'i yenerse 3. olacak; mağlup olursa ve Suns da yenilirse 4., Rockets'ın mağlubiyeti ve Suns'ın galibiyeti durumunda muhtemel bir Jazz yenilgisiyle 5., Rockets ve Suns'ın kazanması halinde Jazz'in de galibiyeti gelirse 6.
- Utah Jazz:
Kazanırsa 3., kaybederse 4.
- Houston Rockets:
Galibiyeti veya Suns'ın mağlubiyetiyle 5., mağlubiyeti ve Suns'ın galibiyetiyle 6.

- Dallas Mavericks:
Kazanırsa veya Nuggets, kaybederse 7., yenilirse ve Nuggets, kazanırsa 8.
- Denver Nuggets:
Kazanırsa ve Mavs, kaybederse 7., yenilirse veya Mavs, kazanırsa 8.

Gecenin en ilginç sonucusunda ise San Antonio, Utah, Suns ve Rockets'in sezonu 55-27 ile kapatıyor. Böyle bir ihtimal var ve gerçekleşirse, NBA Tarihi'nde ilk defa aynı konferanstan dört takım, averaj ile birbirlerinden ayrılmış olacak.

Muhtemel senaryolar üzerine konuşmaya devam edelim:

# Houston-Phoenix-Utah-San Antonio (3-4-5-6. Sıra)

Utah Jazz, grubunu lider kapadığı için sıralamada üstte bulunsa da mağlubiyet sayısı muhtemel rakiplerine karşı fazla olursa, saha avantajını rakibine kaptıracak. Deplasman ve iç saha karnesi, gece ile gündüz kadar farklı olan Utah için, bu avantajı kaybetmek felaket haberi olabilir:

Houston ve San Antonio kazanırsa;
3. San Antonio
4. Utah
5. Houston (evsahibi)
6. Phoenix

Houston, Utah ve Phoenix kazanırsa;
3. Utah
4. Phoenix
5. Houston (evsahibi)
6. San Antonio

Utah kazanır ve Phoenix kaybederse;
3. Utah
4. San Antonio
5. Houston
6. Phoenix

San Antonio ve Phoenix kazanır, Houston kaybederse;
3. San Antonio
4. Utah
5. Phoenix (evsahibi)
6. Houston

San Antonio kazanır, Houston ve Phoenix kaybederse;
3. San Antonio
4. Phoenix
5. Utah
6. Houston

Utah ve Phoenix kazanır, Houston kaybederse;
3. Utah
4. Phoenix
5. San Antonio
6. Houston

NBA'de son gece ve Batı'nın Playoff eşleşmesine damga vuracak maçlarının programı ise şu şekilde:

New Orleans at Dallas: Jason Kidd takasının ardından uzun süre üst düzey takımlara karşı zorlanan daha sonra Nowitzki'nin sakatlığı ile de bir ara playoff şansını zora sokan Mavericks, Alman yıldızının beklenenden erken dönmesi ve takımın ayağa kalkmasıyla önce playoffu garantiledi, şimdi de kazanarak yedinci sırada kalmayı hedefliyor. Hornets, ikinci sıradan playoffta olacak; ama bu maça asılmayacağı anlamına gelmiyor. Ortada gibi gözükse de Mavericks, biraz daha aç olacaktır.

Memphis at Denver: Dallas'ın mağlubiyet haberi beklenecektir. Nuggets, geçtiğimiz hafta içerisinde iki sürpriz yenilgi ile Warriors'ı davet etmişti, resmin içine; ama daha sonra toparladı ve İlk Tur'da Lakers yerine Hornets ile eşleşmek için bir sıra daha üste çıkmak istiyor. Karşılaşmanın mutlak favorisi durumunda.

LA Clippers at Houston: 22 maçlık seriden önce Batı'da playoff şansı bile zor gözüken Rockets'ın bu geceki skorlara göre playofflarda saha avantajını kazanma ihtimali önümüzde duruyor. Clippers, karşısında galibiyete oldukça yakın. San Antonio'nun galibiyeti, Utah eşleşmesi ile birlikte ev sahibi avantajını da Rockets'a getirecek.

Portland at Phoenix: Shaq'in gelişi ve ilk dokuz maçta alınan altı mağlubiyetin getirdiği olumsuz hava, çoktan aşıldı. Suns, Playofflara güçlü gelmenin hesaplarını yapıyor. Kazanmalarının yanı sıra, ilk turda ev sahibi olabilmesi için San Antonio-Utah maçının da sonucunu görmesi gerekiyor; ama şu kesin ki, playofflarda bambaşka bir Phoenix Suns izleyeceğiz bu sezon.

NBA TV, kapanışı Boston Celtics ile yapıyor bu gece. Biz de bir sonraki mesajda Celtics'in sezon performansı ile ilgili bir bilgi ile devam edeceğiz.

Hiç yorum yok: