6 Mayıs 2008 Salı

Boston Celtics: Daha Fazla Sürprize İzin YokNBA'de normal sezonun lideri Boston Celtics, sekizinci sıradan gelen Atlanta Hawks'ı serinin yedinci ve son maçında perişan ederek sahadan 99-65 ile galip ayrıldı. Celtics, savunmada gösterdiği üstün başarıyla seriyi 4-3'e getirirken Doğu Yarı Finalleri'nde Cleveland Cavaliers'ın rakibi oldu.

Boston Celtics, belki de seri başlamadan önce bugünlerin hesabını yaparken karşısındaki rakibin Atlanta Hawks değil Cleveland Cavaliers veya Washington Wizards olmasını bekliyordu. Hatta, Hawks'ı süpüreceği düşünülen Celtics'in 4-0'ın ardından devam etmesi muhtemel Cavs-Wizards serisinden gelecek takım karşısına dinlenerek çıkma ihtimali de çok uzak değildi; ama sonuç olarak Celtics, Hawks ile yedinci maça çıkıyordu.

Celtics, işin ''yedinci maç'' tarafını kafasına hiç takmayacaktı karşılaşma boyunca. Normal sezonda hırsıyla takıma sınıf atlatan Kevin Garnett, bu özelliğinden herhangi bir şekilde feragat edecek gibi değildi. İlk çeyrekte, Garnett'in hırsına Paul Pierce ve Kendrick Perkins de saha içi performanslarıyla ortak olunca Celtics, ipleri eline alıyordu. İlk çeyrek sona erdiğinde Boston Celtics, 27-16 ile öndeydi.

Celtics'in üst turu çok istediği her halinden belliydi. Savunmadaki asıl gösteri ise, ikinci çeyrekteydi. Hawks, 12 dakika boyunca sadece 10 sayıda kalıyor ve Celtics, soyunma odasına 44-26 ile önde gidiyordu. İkinci yarının başında Paul Pierce ve Kevin Garnett ile 7-2'lik seri yakalayan Celtics, rakibini sinirlendirince Hawks'da Marvin Williams, Rajon Rondo'ya insanlık dışı bir faul yapıyor, ardından da oyundan atılıyordu.

Üçüncü çeyrekteki Celtics performansı, karşılaşmayı resmi olarak olmasa da bitiriyordu. Celtics, bu çeyrekte sadece 17 sayıya izin verirken rakip potaya 35 sayı gönderecek ve son çeyreğe 36 sayı ile önde girecekti. Maçın dördüncü çeyreği, artık formaliteden ibaretti. İki takım da yedek oyuncuları ile mücadele ederken Celtics, maçı 99-65 ile kazanıyordu.

Boston Celtics'in en skorer ismi, 7/20 saha içi şut isabeti ile oynayan ve 22 sayı üreten Paul Pierce olurken, Kevin Garnett de 9/13 gibi yüksek bir isabet ile 18 sayı üretip 11 ribaund çekerken galibiyette önemli bir rol oynuyordu. Hawks adına ayakta kalmaya çalışan isimlerden Joe Johnson ise 16 sayı ile takımı adına en çok sayı yapan isim oluyordu, maç sonunda.

Boston Celtics, genç rakibini yedinci maçta 34 sayı farkla yenerken NBA Tarihi'ndeki en farklı dördüncü ''yedinci maç'' galibiyetini aldı. En farklı galibiyet ise 2005 Playoffları'nda Houston Rockets'ı 116-76 yenen Dallas Mavericks'e ait. Maç boyu kullandığı 82 şutun sadece 24'ünde isabet kaydeden Hawks, NBA Playofflar Tarihi'nde 1954-55 Sezonu'ndan bu yana en kötü yedinci maç performanslarına imza attı.

Deplasmanda oynadığı son sekiz, ''yedinci'' maçta mağlup olan Atlanta Hawks, bir finali daha kaybetmiş oldu. ''Keşke, serideki tüm maçlar Atlanta'da oynansaydı'' diyen Hawks koçu Mike Woodson, bu istatistikten bir şekilde haberdar olmuş mudur bilinmez; ama Celtics, Salı akşamı Cleveland Cavaliers ile Doğu Yarı Finalleri'nde ilk maça çıkacak. Geçtiğimiz sezon, tek başına Pistons savunmasına direnen LeBron James'i bir büyük sınav daha bekliyor.

Hiç yorum yok: