15 Mayıs 2008 Perşembe

Copa Libertadores: Boca Juniors 2-2 AtlasBoca Juniors ve Atlas, dün gece Copa Libertadores Çeyrek Final İlk Maçı'nda 2-2 berabere kaldı. Boca Juniors'ın maç boyu kurduğu üstünlüğü, köşe vuruşlarından bulduğu iki pozisyonla bertaraf eden deplasman ekibi Atlas, yedi günde çıktığı dört maçın ardından seyahat ettiği Arjantin'den evine avantajla dönen taraf oluyor.

Cezası nedeniyle Buenos Aires'in Batısı'na yolculuk eden Boca Juniors, belki evi La Bombonera'da değildi; ama arkasında olağanüstü bir seyirci desteği ile oynayacaktı. Buna rağmen maça golle başlayan taraf, Meksika temsilcisiydi. Konuk ekip, köşe vuruşundan bulduğu fırsatı savunma oyuncusu Omar Flores Serrano ile değerlendirdiğinde karşılaşmanın altıncı dakikası oynanıyordu.

Boca Juniors, yedi golden sonra moralini bozmayıp oyununa olurken özellikle sağ taraftaki ikili ve üçlü kombinasyonlarla pozisyon yaratmaya çalışıyordu. 36. dakikadaki beraberlik golüne kadar Boca, Rodrigo Palacio ve Martin Palermo ile yakaladığı fırsatlarda cömert davranacaktı. İlk yarının bitimine 10 dakika kala gelen gol ise, Boca'nın devre boyunca denediği sağ kanattan doğan tehlike sonra geliyordu.

Arjantin temsilcisi, çizgilere inebildiği anlarda Atlas savunmasını gafil avlayabilirdi. Juan Roman Riquelme, ileri uçta görev yapan Martin Palermo ve Rodrigo Palacio'nun arasındaki mesafeyi savunmanın arkasına attığı ters toplarla minimize ediyordu. Boca Juniors adına beraberliği getiren gol de Riquelme ile başlayacaktı. Riquelme'nin Atlas sol bekinin arkasına Fabian Vargas'ı kaçırdığı pozisyonda Vargas, topu tek hamle ile içeri gönderiyor ve Martin Palermo, rakip takımın iki stoperi ile birlikte kalenin içine giriyordu.

İlk yarı bitmeden Boca Juniors, Jesus Datolo ve Rodrigo Palacio ile öne geçme şansı yakalasa da devre eşitlikle kapanacaktı. İkinci yarıda ise daha hırslı ve atak bir oyun ortaya koyuyordu, Boca Juniors. Taraftarın desteğini de arkasına alan Arjantin temsilcisi, baskısının semeresini ancak 75. dakikada alabiliyordu. Jesus Datolo'nun sol kanattan uzak direğe yaptığı ortayı kafayla altıpas içerisine gönderen Martin Palermo'nun pasını Paraguaylı savunma oyuncusu Julio Caceres takip edecekti.

Boca Juniors, 2-1 öne geçmişti; ama belli ki takım ve taraftarlar, daha fazlasını istiyordu. Ağlardan topu çıkarıp santraya doğru koşmaya başlayan Boca Juniors futbolcuları, 2-1'den sonra adeta vites arttırıyorlardı. Atlas kalecisi Jorge Bava adına zor dakikalar başlamıştı. Boca'nın farkı açması işten bile değildi. Bu sırada Atlas, kontra atak fırsatları arıyordu. Konuk ekibin yıldız oyuncusu Bruno Marioni, 87. dakikada kaleyi denediğinde pek umutlu gibi gözükmüyordu belki de.

Bruno Marioni'nin şutu, rakip savunmaya çarpıp dışarı çıkıyor ve Atlas, tıpkı ilk gol öncesi olduğu gibi, bir köşe vuruşu kazanıyordu. 88. dakikadaki köşe vuruşunda Atlas adına sahneye çıkan isim, diğer bir savunma oyuncusu Jorge Torres Nilo olacaktı. Claudio Morel Rodriguez, Cristian Manuel Chavez, Jesus Datolo ve kaleci Ariel Caranta'nın arasında iyi yükselen Torres, skoru 2-2'ye getiriyordu. Boca Juniors, açık farkla kazanabileceği bir maçtan 2-2'lik beraberlikle Guadalajara'ya gidecek, önümüzdeki hafta için.

Gecenin diğer karşılaşmasında ise Brezilyalıların mücadelesinden Adriano'nun golüyle Sao Paulo, 1-0'lık galibiyetle ayrıldı. Sao Paulo, Adriano'nun yanı sıra Dagoberto'nun duran topları ile tehlikeler yaratsa da mücadeleden başka gol çıkmadı ve Brezilya eşleşmesinden galip çıkan Sao Paulo oldu.

Hiç yorum yok: