13 Mayıs 2008 Salı

Copa Libertadores: Çeyrek Finaller BaşlıyorCopa Libertadores'de, Son 16 maçları tamamlandı ve Çeyrek Final yer alacak sekiz takım belli oldu. Kupa'nın söz konusu aşamasında oynanan toplam 16 maçın da içerisinde ayrı ayrı hikayeler vardı.

Arjantin'de Boca Juniors, sürpriz yapmadı. Yoluna devam ediyor. Lanus ve Estudiantes, erken pes edenlerden. İki Arjantinlinin eşleşmesinden çıkan ise, efsanevi bir mücadelenin ardından San Lorenzo oldu. Hak etmişlerdi. Brezilya'dan üç takım oluyor, Çeyrek Final'de. İlk maçlar sonunda en avantajlı Brezilya temsilcisi olan Flamengo, Salvador Cabanas önderliğindeki America engelini takıldı. Sao Paolo, Fluminense ve Santos, Brezilya'yı temsil edecek Çeyrek Final'de. America ile birlikte Meksika'yı temsil edecek diğer takım ise, Boca Juniors ile eşleşen Atlas. Üç Brezilya, iki Arjantin ve yine iki Meksika takımının arasındaki tek ekip, Ekvador temsilcisi Liga Deportiva Universitaria Quito, yani kısaca LDU Quito.

Copa Libertadores'in grup sonrası mücadelesinde değinilmesi gereken hikayelere de göz atalım. Kuşkusuz en büyük iki kahraman; Gonzalo Bergessio ve Salvador Cabanas.

Arjantin Clausura'nın bu sezon göze en hoş gelen futbolunu oynayan takımı San Lorenzo, iç sahada kazandığı 2-1'lik maçın rövanşında El Monumental'e Çeyrek Final vizesi için çıkıyordu. Ev sahibi River Plate, Sebastian Abreu'nun 61. dakikadaki penaltı golüyle 2-0 öne geçtiğinde San Lorenzo, sahada dokuz kişiydi. Maçın ilk yarısının son anlarında oyundan atılan Diego Rivero'ya, penaltıdan hemen önce Jonathan Bonitelli de eklenmişti. Bu dakikadan sonra San Lorenzo için, El Monumental'de hayat çok zor olabilirdi; ama ihtiyaç duyulan kahraman, sahneye çıkma konusunda gecikmedi. Gonzalo Bergessio, 69 ve 73. dakikalarda attığı gollerle ev sahibi ekip taraftarlarına şoku yaşatıyor; River Plate'nin son anlarda değerlendiremediği inanılmaz pozisyonlar ise skorun 2'de sabitlenmesine yardımcı oluyordu.

Son 16'nın bir diğer kahramanı, Salvador Cabanas oluyordu. Meksika temsilcisi America takımı, ilk maçı kendi evinde 4-2 kaybederken savunmasındaki açıkları ile tehlike sinyalleri verirken galip taraf olan Flamengo için, ikinci maç belki de formalite olarak görülüyordu; fakat geçtiğimiz sezon Güney Amerika'da yılın futbolcusu seçilen Salvador Cabanas'ın söyleyecek sözleri vardı. America, Cabanas'ın 20 ve 77. dakikalarda attığıo gollerin arasına Enrique Esqueda ile bir gol sıkıştırırken Son 16'nın en büyük geri dönüşüne imza atıyordu.

En büyük hayal kırıklıklarından biri adı ise Arjantin'den Estudiantes oldu. Ekvador temsilcisi LDU Quito karşısında ilk maçtaki 2-0'lık dezavantajın altından kalmak için sahaya çıkan Estudiantes için 2-1 yeterli skor değildi ve tur, Ekvador'a gidecekti. Diğer eşleşmelerdeki sıkıntı ve stres dışında kolay turlayan iki takım ise Fluminense ve Santos oldu. Kolombiya temsilcilerine karşı üstünlük sağlayan iki Brezilyalı'dan Fluminense, Atletico Nacional karşısında 1-0 ve 2-1 ile tur atlayan taraf olurken Santos, Cucuta Deportivo'yu her iki maçta da 2-0 yenerek üst tura çıkmayı başarıyordu.

Çeyrek Final'de Boca Juniors ile eşleşen Atlas, Arjantin Apertura'nın şampiyonu Lanus karşısında deplasmandaki 1-0'ın avantajıyla çıktığı rövanşı 2-2'ye bağlayarak üst tura çıkarken Sao Paolo, Adriano ve Dagoberto'nun golleriyle 0-0'nın rövanşında Uruguay temsilcisi Nacional de Montevideo'yu 2-0 yeniyordu.

Copa Libertadores 2008'de Çeyrek Final programı ise şu şekilde oluştu:

Boca Juniors (Arjantin) - Atlas (Meksika)
Sao Paolo (Brezilya) - Fluminense (Brezilya)

San Lorenzo (Arjantin) - LDU Quito (Ekvador)
America (Meksika) - Santos (Brezilya)

# Ufukta, Boca Juniors-San Lorenzo Finali gözüküyor sanki ?!

Hiç yorum yok: