15 Mayıs 2008 Perşembe

Copa Libertadores: Sao Paulo vs. FluminenseCopa Libertadores'de gecenin diğer maçı ise iki Brezilya ekibi arasında olacak. Grup aşamalarında 7. Grup'ta lider olan Fluminense, son 16'da Kolombiya'dan Atletico Nacional'i 2-1 ve 1-0 ile elerken 8. Grup lideri Sao Paulo, Uruguay temsilcisi Nacional karşısında 0-0'ın rövanşında 2-0 kazanarak bir üst tura çıkmayı başarmıştı.

''Güney Amerika'nın Şampiyonlar Ligi olarak adlandırılan'' Copa Libertadores'in statüsü Avrupa'dakinden çeşitli farklılar gösteriyor. Grup kuralarından sonra kura çekimi olmuyor, eşleşmelerde. 8 grup ve 32 takım ile başlayan mücadele sonunda 8 grup lideri kendi arasında sıralanırken, son 16 kalan diğer sekiz takım da arasında da ayrı bir sıralama yapılıyor.

En çok puan toplayan grup lideri, ilk sekiz takımlık grubun lideri olarak tescil edilirken diğer yedi takım ise puan ve averajına göre bu takımın ardından sıralanıyor. Grup aşamasında ikinci olan takımlar da aynı yöntem ile sıraya konuyor. Bu noktada X Grubu'nu ikinci kapatan takımın, Y Grubu'nda birinci olan takımdan fazla puan toplamış olması önem arz etmiyor. İkincilerin sıralaması da, 9, 10,..., 16 olarak tamamlanıyor.

Son 16 eşleşmeleri, 1 ve 16, 2 ve 15, 8 ve 9 gibi yapıldıktan sonra; 1 ve 16 galibi ile 8 ve 9 galibi, 2 ve 15 galibi ile 7 ve 10 galibi eşleşiyor. Diğer eşleşmeler de aynı mantıkla devam ediyor. Çeyrek Finaller'de daha önce aynı grupta yer alan Atlas ve Boca Juniors'ın eşleşmesi gerçeği bu kuralın altında yatıyor
.

Fluminense-Sao Paulo eşleşmesi, 1-16 ve 8-9 eşleşmesinden çıkan takımlar tarafından meydan getiriliyor. NBA'de Playoff sistemin bir benzeri yani. İlk maçı da Fluminense, deplasmanda oynamanın avantajını almış oluyor.

Karşılaşma, dünyaca ünlü Morumbi Stadı'nda oynanacak. Sao Paulo'nun en büyük kozu, bunalımda olduğunu söyleyen Adriano olacak. Dagoberto, bir kez daha kulübeden gelerek oyunun kaderini değiştirebilir. Fluminense'de antrenör Renato Gaúcho'nun ise forvette Washington'ı yalnız oynatacağı haberleri bulunuyor.

İki takımın maç kadrosu şu şekilde:

SAO PAULO (BRA): Rogerio Ceni; Éder, Alex Silva, Miranda, Richarlyson; Zé Luís (o Jorge Wágner), Hernanes, Hugo, Éder Luís; Borges (o Aloísio) y Adriano. Técnico: Muricy Ramalho.
FLUMINENSE (BRA):
Fernando Henrique; Roger, Ygor, Luiz Alberto; Arouca (o Dodó), Gabriel, Júnior César, Cícero (o Dodó), Darío Conca, Thiago Neves; y Washington. Técnico:Renato Gaúcho

ÁRBITROS
: el colombiano Óscar Ruíz auxiliado en las bandas por sus compatriotas Humberto Clavijo y Rafael Rivas.
HORA:
21.50 hora local (00.50 GMT del jueves).
ESTADIO:
Morumbí de la ciudad de Sao Paulo.
Renato Gaúcho.

Hiç yorum yok: