25 Mayıs 2008 Pazar

Copa Libertadores: Seçilmiş Dörtlü !..2008 Copa Santander Libertadores'te Yarı Finalistler belli oldu. Çarşamba gecesi, Atlas deplasmanında 2-2'nin rövanşını 3-0'lık galibiyet ile alan Boca Juniors ve ilk maçta Sao Paulo karşısında aldığı 1-0'lık mağlubiyetin altından Washington'ın attığı son dakika golüyle 3-1 kazanarak kalkmayı bilen Fluminense'den sonra Ekvador temsilcisi LDU Quito ve Meksika'dan Club America, dörtlüyü tamamlayan diğer iki takım olmayı başardılar.

Çeyrek Finaller'de dört ülkeden toplam sekiz ekip yarıştı. Fluminense, Sao Paulo ve Santos, Brezilya'yı temsil ederken Arjantin; San Lorenzo ve Boca Juniors, Meksika da Club America ve Atlas ile son 8'de bayraklarını dalgalandıran ülkelerden oldular. Bu aşamada bir takım ile mücadele eden Ekvador ise, sesini LDU Quito'nun başarı grafiği ile doğrultulu olarak çıkarabiliyordu.

Copa Libertadores'in 2008 yılındaki serüveni, çoğu zaman inişli çıkışlıydı. Geriye kalan dört takım arasında en ağır basan ekip Boca Juniors, lider Atlas'ın ardından çıktığı grup aşamasında işini ancak son haftada garantileyebilmişti. Cruzeiro'yu eledikten sonra geldiği Çeyrek Final'de de Arjantin'de 2-2 berabere kalıp, deplasmanda 3-0 kazanarak Yarı Final'e çıkmayı başardı.

Paraguaylı golcü Salvador Cabanas'ın formasını giydiği America da Çeyrek Final aşamasında önce Flamengo ile hayli enteresan iki maçta karşı karşıya gelmişti. İlk maçı Azteca'da 4-2 kaybeden Meksika temsilcisi, deplasmanda ise golcü oyuncusunun müthiş performansı ve son dakika golü ile 3-0 kazanarak herkesi şaşkına çevirmişti. Çeyrek Final'de ise favori Santos karşısında ilk maçı 2-0'la geçip ikinci maçta 1-0 yenilgi kredisini açtı, kendisine ve senaryo, gerçek olunca da Yarı Finaller'e gelmenin yolunu bulmuş oldu.

Çeyrek Finaller'in ilgi çekici bir diğer takımı ise Arjantin temsilcisi San Lorenzo'ydu. Bir önceki turda, River Plate ile ''Arjantin maçı'' yapan San Lorenzo, 2-0 yenik durumdayken 9 kişi kaldığı maçı art arda iki gol atarak 2-2'ye getirmiş ve turu geçen taraf olmuştu. Çeyrek Finaller'de ise 1-1'in rövanşı için gittiği LDU Quito deplasmanında ilk yarı tamamlanmadan, haksız bir kırmızı kartla, 10 kişi kalan San Lorenzo, 1-0'lık yenilgiden skoru ancak beraberliğe getirebildi. Penaltılarda ise şans, yanlarında değildi. LDU Quito, kendi adına, son yılların en önemli başarısı sonrasında Yarı Finaller'e yükselen taraf oluyordu.

Yarı Final aşamasında dikkati çeken ilk nokta, dört takımın dört ayrı ülkeyi temsil etmesi olabilir. Son yıllarda, Copa Libertadores'e damga vuran Arjantin ve Brezilya takımlarının yokluğunu düşününce, hayli enteresan bir durum çıkıyor ortaya. En son 1999 yılında; Deportivo Cali (Kolombiya), Cerro Porteño (Paraguay), River Plate (Arjantin) ve Palmeiras (Brezilya) takımlarının yarıştığı Yarı Finaller'de dört ayrı ülkeden dört takım birbirlerini bulmuşlardı. '99 Yarı Finalleri'nden bu yana hiçbir zaman Yarı Final'de üçten fazla ülke ismine rastlanmadı.

2008 Copa Santander Libertadores Yarı Final eşleşmeleri ise şu şekilde oluştu:

Boca Juniors (Arjantin) - Fluminense (Brezilya)
Club America (Meksika) - LDU Quito (Ekvador)

Libertadores'te bu sezon yaşanan hızlı değişikliklere en güncel örneklerden biri ile devam edelim. Çeyrek Final kuralarından önce, Yarı Final için beklenen iki eşleşmeden biri olarak Boca Juniors ve Sao Paulo bekleniyordu; fakat ilk maçta sahasında Atlas ile berabere kalan Boca'nın avantaj yitirdiği düşünülürken Fluminense karşısında ilk maçı evinde 1-0 kazanan Sao Paulo'nun ise, Yarı Final için dev bir adım atmış olduğu kabul ediliyordu. Atlas-Sao Paulo eşleşmesine hazırlananlar, şu günlerde o takımların yerinde Boca Juniors ve Fluminense isimleriniş görüyor.

Diğer tarafta ise sürprizler yer alıyor. Ekvador'dan LDU Quito, haftasonu kartların havada uçuştuğu stresli bir Quito derbisinden çıkmasına karşın San Lorenzo'yu, penaltılarla da olsa, elemeyi başardı. Club America da Brezilya takımlarını sıraya dizmeye devam etti.

Eşleşmeler, belli olduğuna göre favorilerimizi ya da öngörülerimizi yazıya dökmeye başlayalım biz de. Boca Juniors'ın dört takım arasında, en dikkat çekici ekip olduğu rahatlıkla söylenebilir sanırım. Juan Roman Riquelme ve Martin Palermo gibi Avrupa'dan dönüşte performanslarını yükselten iki oyuncu özelinde oldukça tecrübeli bir kadrosu var, Boca'nın. Yarı Finaller'de diğer takımlar arasında sıyrılmalarının en büyük nedeni, Cruzeiro ve Atlas deplasmanlarında alınan rahat galibiyetler olmalı. Boca, kazanmak istediği veya kazanmak zorunda olduğu maçları yüksek konsantrasyon ile oynayarak rakiplerinin sinirin bozmaya devam ediyor.

Boca Juniors'ın Yarı Final'deki rakibi Fluminense, Çeyrek Finaller'den en büyük sürprize imza atan takımlardan biriydi. Sao Paulo gibi savunması ile aynı kıtada yarıştığı takımlar ile beraber değerlendirildiğinde önemli avantajlara sahip bir takıma karşı bitime 20 dakika kala toplam skorda 2-1 geriyen düşen Fluminense'nin o noktadan geri dönmesi, takdir edilebilir; ama Boca Juniors'ın büyük favori.

LDU Quito ve Club America arasındaki eşleşme için erken bir tahminde bulunabilmek, çok doğru olmayabilir; ama Quito'nun iyi işleyen kanatları ve agresif orta sahası, daha yumuşak oynayan America karşısında avantaj yakalayabilir. Yine de hangi takım çıkarsa çıksın, bu eşleşmedeki iki ekip de turnuvaya renk katmayı çoktan başardılar.

Final'e çıkan, rakibini zorlayacaktır; ama Boca Juniors'ın Final'e çıktığı takdirde, şampiyonluk için önde olacak takım olduğunu düşünüyorum. Azteca'da oynanacak ilk maçta Salvador Cabanas, iyi gününde olmazsa LDU Quito, tur için daha net bir söz sahibi olabilir. Final beklentim ise, bu dakikadan sonra, Boca Juniors-LDU Quito.

Hiç yorum yok: