14 Mayıs 2008 Çarşamba

Detroit Pistons: Alışık Olduğu YerdeNBA Playoffları'nda Doğu Konferansı'nın ilk finalisti belli oldu. Detroit Pistons, Orlando Magic'i serinin beşinci maçında 91-86 mağlup ederek seriyi 4-1 kazandı ve Boston Celtics-Cleveland Cavaliers eşleşmesinden gelecek rakibini beklemeye başladı.

Orlando Magic için, Amerikalıların tabiriyle, ''Kazan ya da Evine Dön'' maçıydı. Detroit Pistons ise, sistem içerisindeki kilit isimlerinden Chauncey Billups'ın eksikliği ile mücadele etmek zorundaydı, bir kez daha. Billups'ın boşluğu ise, çaylak oyun kurucu Rodney Stuckey tarafından kapatılmaya çalışılacaktı. Maçın hemen başında 6-2 ile öne geçen Orlando Magic, son maçında elinden gelen çabayı gösterecek gibiydi; ama Pistons'ın devam eden bölümde gelecek 10-0'lık serisinden haberdar değildi. İlk çeyreğin yarısı geçilmeden 12-6 ile öne geçen Pistons, rakibine maçın ilk molasını aldırıyordu.

Moladan dönüşü Orlando Magic, kısa süre içerisinde yakaladığı 6-0'lık seri ile skoru 12'de eşitliyor ve çeyrek sonuna kadar skor, karşılıklı basketlerle artıyordu. 1:30 kala bir kez daha altı sayı ile geriye düşen Magic'te, Maurice Evans ve Keyon Dooling'in üçer sayılık basketleri, çeyreğin 20-20 eşitlikle sona ermesini sağlıyordu.

Karşılaşmanın ilk bölümünde kullandığı dört atıştan yararlanamayan Rashard Lewis'in basketiyle devrenin bitimine 5:56 kala 33-27'lik üstünlüğü yakalayan Orlando Magic'e karşılık fazla gecikmeden gelecekti. Rasheed Wallace tarafından başlatılan 11-0'lık seri içerisinde 7 sayı bulan Richard Hamilton, skor 33-33 iken bulduğu serbest atış isabetiyle ''Pistons Tarihi'nin Playofflar'daki En Skorer Oyuncusu'' olmayı başarıyordu. Kariyerinin 110. playoff maçına çıkan Richard Hamilton, Pistons için 111 playoff maçında 2261 sayı atan Isiah Thomas'ın rekorunu dün geceki 11. sayısında geçmiş oluyordu, böylece.

Devreyi 47-41 geride kapatan Orlando Magic, ikinci yarıda sezonun son maçını oynuyor olabileceğinin bilincine varmalıydı. Çeyreğin bitimine 1:39 kala Rashard Lewis'in turnikesi, 64-63 ile Magic'e üstünlüğü getiriyordu. Geride kalan bölüm için Magic'in yapması gereken, serbest atış çizgisinde başarılı olmaktı. Çizgiden bulduğu dört sayının da yardımıyla Magic, son çeyreğe 68-65 önde giriyordu.

Birinci ve ikinci çeyrek arasında kendisine mikrofon uzatılan Magic koçu Stan Van Gundy, yaptıkları sekiz top kaybına rağmen skorun nasıl eşit olduğunu anlayamadığını söylüyordu. Magic, ilk çeyrekte şanslıydı; fakat top kayıpları, canını bir yerde yakacaktı. Son çeyreğin başında Magic'in hatalarını iyi değerlendiren Pistons, 13-0'lık seriyle bitime 4:56 kala 78-70 öne geçiyordu.

Magic adına bazı şeyler için artık çok geç olabilirdi ve sezon boyunca olduğu gibi son bölümde yine başvurulacak isim Hidayet Türkoğlu'ndan başkası değildi. Hidayet, bir dakikalık performansıyla farkı, beş sayıdan bir sayıya kadar indirmiş ve takımını maça ortak etmeyi başarmıştı. Ne var ki aynı Hidayet, 15 saniye kala Tayshaun Prince tarafından bloklanacak ve Pistons, Konferans Finali'ne çıkan taraf olacaktı.

Oldukça farklı bir maçtı. Detroit Pistons, maç boyu sadece üç top kaybetti ve NBA Rekoru kırdı. Daha önceki rekorlar da yine Pistons'a aitti. 1970-71 Sezonu'nda kayıtlara alınmaya başlayan top kaybını en az yapan takım, 1991 yılında Celtics'e karşı; 2005 NBA Finalleri Dördüncü Maçı'nda ise Spurs'e karşı 4'er top kaybıyla Detroit Pistons olmuştu. Dün gece tamamı ilk çeyrekte olmak üzere toplam üç top kaybeden Pistons karşısında Orlando Magic ise, 21 top kaybetti ve Pistons, bu top kayıplarından 34 sayı buldu. Magic, serbest atış çizgisinden de 16/28 ile oynadı. Van Gundy, haklıydı. Bu maç, nasıl son 15 saniyeye kadar gelmişti, bilinmez.

Sonuç olarak; Detroit Pistons, 91-86'lık galibiyet sonrası seriyi beşinci maçta bitirdi. Pistons, üst üste altıncı kez Konferans Finali oynayacak. Rekor ise, 1957-69 yılları arasında yakalanan 13 sezonluk seri ile Boston Celtics'e ait.

''Bizi yenmek için hiçbir şey yapmalarına gerek kalmadı'' dedi maçın ardından, karşılaşma boyu takımını oyunda tutan Hidayet Türkoğlu. ''Çok fazla hata yaptık''. 18 sayı, 9 ribaund ve 7 asist ile Magic'in en başarılı ismi olan Hidayet, beş top kaybetti. Pistons adına ise Richard Hamilton, 31 sayı ile oynuyordu. Serbest atış çizgisinden 16/16 ile oynayan Hamilton, 17 sayı ve 11 ribaund ile Antonio McDyess tarafından takip edilecekti. Chauncey Billups'ın yokluğunda ilk beşte sahaya çıkan Rodney Stuckey ise, top kaybı yapmadığı maçı 15 sayı ve 6 asist ile tamamladı.

Pistons, bu karşılaşmanın ardından Cavaliers-Celtics serisinden gelecek takımı beklemeye başlıyor. Dinlenmek için önemli bir süre var, Pistons adına.

Hiç yorum yok: