6 Mayıs 2008 Salı

Detroit Pistons: Avantajını KoruyorDetroit Pistons, dün gece sahasında oynadığı maçta Orlando Magic'i 100-93 yenerek seride 2-0 öne geçti ve saha avantajını korudu. Bir önceki turda Sixers'a karşı serinin son üç maçını kazanan Pistons, bu sezon Playofflar'daki üst üste beşinci galibiyetini almış oldu.

Karşılıklı basketlerle geçilen ilk çeyreğin sonunda Orlando Magic adına sahneye çıkan Hidayet Türkoğlu, ivmenin Pistons lehine dönmesine izin vermeyip bulduğu yedi sayıyla skoru bitime 2 saniye kala 29'da eşitledi. İkinci çeyreğe ise Magic'in top kayıpları ve Pistons'ın savunması damga vuracaktı. İkinci çeyreğin ilk dört dakikasında 13-2'lik seri bulan Pistons, Magic karşısında skoru 42-31'e getiriyordu. Detroit Pistons, devam eden bölümde Magic'e toplam 9 sayı izni verirken 21-11'lik ikinci çeyrek skoruyla soyunma odasına 50-40 önde gidiyordu.

Hidayet Türkoğlu, ikinci çeyreğin bitimine 3:42 kala üçüncü faulünü yaptığı için kenara gelmiş ve Magic, Hidayet'ten bu bölüm içerisinde yararlanamamıştı. Seride 1-0 geride olan Orlando Magic'in geri dönmesi gerekiyordu. Üçüncü çeyreğin başında sahne, Hidayet'indi. Jameer Nelson'ın arka arkaya gönderdiği iki üçlüğün asistini yapan Hidayet, ardından turnikeyle farkı 52-48'lik skorla dörde kadar indiriyordu.

Üçüncü çeyrek boyunca Orlando Magic, Jameer Nelson ve Dwight Howard'ın birer kez Jason Maxiell, Carlos Arroyo'nun da bir kez Antonio McDyess'ın blokuna takılması dışında, tüm hücumlarından sayı çıkardı. Kaçırdığı şutların ribaundlarını alan Magic, bu bölümde rakibine 36-25'lik üstünlük sağlayarak bitime 5.1 saniye kala 76-75 öne geçti; fakat Billups'ın üçüncü çeyreğin son saniyesinde bulduğu üç sayılık basket, tartışmalara neden olacaktı. Billups, topu çembere gönderene kadar maç süre işlememişti. Atışın basket olmasının ardından süre işlemeye başlamıştı ve sayının geçersiz olması gerekiyordu; ama hakemler, Pistons'ın 78-76 öne geçtiğini söylerken Magic'in itirazları işe yaramayacaktı.

Chauncey Billups'ın üç sayılık basketi, takımına üstünlüğün yanı sıra ivmeyi de kazandırıyordu. Magic, 10 sayının altından kalkmış ve çeyreğin bitimine kısa süre kala skorda öne geçmişti. Billups'ın üçlüğü, Magic'te psikolojik bir yara açmış olabilirdi. Yine de Magic'in maçı kazanma adına şansı devam ediyordu.

Bitime 45 saniye kala 95-93 geride olan Magic, Hidayet ile bir üçlük kaçırıyordu. Pistons hücumunda başarısız olan isim ise Tayshaun Prince olacaktı. Bitime 17 saniye kala top, tekrar Magic'teydi. Billups'ın tartışmalı üç sayısı olmasa Magic, çok daha farklı planlar içerisinde girebilirdi bu son 17 saniyeye; ama bu noktada yapması gereken, skoru ya 95'te eşitlemek ya da bir üçlük ile öne geçmekti. Rashard Lewis, turnikeyi kaçırdı. Hidayet Türkoğlu, hücum ribaundunu yaptı; ama topu kontrol edemeyince Magic, en önemli fırsatı değerlendiremedi.

Orlando Magic adına, maçın en kötü istatistiği de top kayıplarında ortaya çıktı. Hidayet Türkoğlu ve Rashard Lewis, altışar top kaybederken Dwight Howard, beş top kaybı ile oynadı. Hidayet, Lewis ve Howard'ın yaptıkları top kayıpları, son 10 yıldaki herhangi bir Playoff maçı için ilk olacaktı. En son 30 Nisan 1998 günü, Cleveland Cavaliers'ın ön alan oyuncularından (Kısa forvet, güçlü forvet ve pivot oyuncusu) her biri, Shawn Kemp-Zydrunas Ilgauskas-Cedric Henderson, en az beş top kaybı ile oynamıştı.

Karşılaşmayı 100-93 kazanan Pistons'da Chauncey Billups, 28 sayı ile en skorer oyuncu oldu. Tayshaun Prince ise 17 sayı, 10 ribaund ve 5 asist ile Pistons'ın en efektif sayılarının sahibiydi. Prince, aynı zamanda Pistons'ın son dört yıldaki Playoff maçlarında 15-10-5 barajını aşan ilk oyuncu olmayı başardı. 14 Mayıs 2004'te üç uzatmaya giden maçta New Jersey Nets karşısında Chauncey Billups, 31 sayı, 10 ribaund ve 8 asist ile oynamıştı.

Magic adına ilk maçın hayalkırıklığı olan Dwight Howard, 22 sayı ve 18 ribaund ile etkiliydi. Karşılaşma boyunca bulduğu 5 üç sayılık basketle Magic'i maçta tutan Jameer Nelson da 22 sayı ile oynayarak Playofflar'da hücum anlamındaki en iyi performanslarından birini sergiledi. Rashard Lewis 20, Maurice Evans da 13 sayılık katkı yaparken Hidayet Türkoğlu, 12 sayı ve 7 asistle oynadı.

Detroit Pistons, seride 2-0 önde bulunuyor. Seri, çarşamba akşamı Florida'ya taşınıyor. Geçtiğimiz sezon Playofflar'ın ilk turunda Pistons'a süpürülen Magic, seriye ortak olmak istiyorsa Amway Arena'da kazanmak zorunda.

Hiç yorum yok: