2 Mayıs 2008 Cuma

Detroit Pistons: Tekrar Ayağa KalktıDoğu Playoffları'na ikinci sıradan giren Detroit Pistons, serinin ilk üç maçında iki kez mağlup olduğu Philadelphia 76'ers'ı üst üste üçüncü kez mağlup etti ve seriyi 4-2 ile noktalayıp bir üst turda Orlando Magic'in rakibi oldu. Pistons, maçın ilk dakikasından itibaren yaptığı sert savunma ile maçı 100-77 kazanmayı bildi.

Philadelphia, seri boyunca kendisinden beklenenlerin üzerinde performanslar sergiledi. Allen Iverson takasından sonra bir süre kendisini boşlukta hisseden organizasyonun bu sezon playoff yapması bile önemli başarı olarak kabul edilebilirdi. Sixers'ın Pistons karşısında iki maç kazanması da gelecek sezonlar için mutlaka değerlendirilecektir; ama Philadelphia, dördüncü maçta biraz daha dikkatli olabilseydi, bugün çok büyük bir sürprizi konuşuyor olabilirdik.

Sezon içerisinde rakibinden iki galibiyet çalan Sixers, serinin ilk maçını da deplasmanda kazanınca saha avantajını eline geçiriyordu. İkinci maçta Pistons, beklenen reaksiyonu gösterince de seri 1-1'e geliyordu. Buraya kadar yaşananlar, olmayacak şeyler değildi. Pistons, deplasmanda en azından bir maç kazanıp saha avantajını tekrar eline geçirebilirdi; fakat üçüncü maçtaki Sixers, Pistons'a söz hakkı vermedi ve maçı sürekli 20 sayının üzerinde götürerek sahadan 95-75 ile ayrıldı.

Serinin kritik eşiği ise dördüncü maçtı. Sixers, evinde tıpkı bir önceki maç gibi yine oldukça agresifti ve ilk yarı 10 sayı farkla önde kapatmıştı. Sixers adına seri her alanda gayet iyi gidiyordu. Bu maçta alınacak bir galibiyet, Sixers'a 3-1'lik üstünlüğü getirecek; kalan üç maçta alınacak sadece bir galibiyet ile de üst tura çıkma hakkı kazanılacaktı; ama dördüncü maçın üçüncü çeyreğinden itibaren Sixers için hayat kararmaya başlıyordu.

Detroit Pistons, 10 sayı geride girdiği çeyreği 34-16 ile kazanınca skorda öne geçiyor ve son bölümde bu skoru elinde tutup hem seriye 2-2'lik eşitliği getiriyor hem de saha avantajını tekrar kazanıyordu.

Serinin ilk üç maçı ve dördüncü maçın ilk yarısında Pistons'a rakibinin beklemediği şekilde direnen Sixers, o andan itibaren Detroit'e direnemiyordu. Sixers, eşinci maçın herhangi bir bölümünde etkili olamadıktan sonra dün gece de karşılaşma boyu öne geçemedi ve Pistons, seriyi altıncı maç sonunda bitirdi.

Pistons, 98-81 kazandığı beşinci maçta %58.1 ile şut kullanmıştı. Dün gece de sahadan 100-77 galip ayrılan Pistons, %58.2 ile şut kullanmaya devam etti. %58.2, Pistons'ın playoff kulüp tarihindeki en yüksek ikinci yüzde oldu. Detroit Pistons, 1987 Doğu Konferansı Finalleri'nde 145-119 kazandığı Boston Celtics maçında %63.5 ile hücum ederek kırılması güç bir rekora imza atmıştı, kulüp adına.

Arka arkaya oynadığı iki maçta %58'lik şut isabetinin üzerine çıkan Pistons, NBA Tarihi'nde bu başarıyı gösteren üçüncü takım oldu. Daha önce, Los Angeles Lakers (1985) ve New York Knicks (1990) üst üste oynadığı iki maçta da %58'in üzerine çıkmıştı, saha içi isabet oranında.

Detroit Pistons, beklenildiği gibi, Konferans Yarı Finalleri'nde Orlando Magic ile eşleşti. Magic, Raptors'ı beş maç sonunda geçmişti, ilk turda. Pistons, Sixers karşısında işi uzattı; ama son maçlarda pek zorlanmayarak çok da fazla yıpranmadı. İlk maç, cumartesi akşamı oynanacak. Pistons'ın point-guard avantajı var. Buna rağmen, geçen sezon Pistons'a süpürülen Magic'ten çok daha fazlası olacak, Konferans Yarı Finalleri'nde. Bu, bir sır değil.

Hiç yorum yok: