3 Mayıs 2008 Cumartesi

Hawks at Celtics: Tarih Tekerrürden mi İbaret ?NBA'de normal sezonu 66 galibiyet ile tamamlayan Boston Celtics, 1999'dan bu yana ilk kez playoff yapan Atlanta Hawks karşısında serinin altıncı maçını 103-100 kaybetti ve durum 3-3 oldu. Seride deplasmanda kazanan olmadı. Atlanta Hawks, tam anlamıyla, ''ev sahibi avantajı'' halinin yaşandığı seriyi lehine bitirmek istiyorsa pazar akşamı sahaya galibiyet için çıkmak zorunda.

Boston Celtics, sezonu 66-16 ile kapatırken sezon içerisinde Hawks ile oynadığı üç maçı da kazanmıştı. Atlanta, Playofflar'da müthiş bir iş çıkardı; ama buna rağmen son maçın favorisi yine de Celtics. Boston, 3-3 devam eden serideki tüm galibiyetlerini kendi sahasında alırken bu maçlarda Hawks'a karşı ortalama 22 sayılık bir üstünlük sağlamayı da başardı. Ve serinin yedinci maçı, Boston Celtics'in evinde olacak.

Atlanta Hawks, normal sezonda 66 galibiyet alan Boston karşısına 37 galibiyet ile sekizinci sıradan gelerek çıkmıştı. Gerek Celtics'in bu sezonki performansı gerekse de Hawks'ın genel görüntüsü, Boston Celtics'in seriyi süpüreceği yorumlarını beraberinde getiriyordu; fakat son durum 3-3 ve seri hala ortada. Boston ve Atlanta arasında normal sezondaki 29 galibiyetlik fark, eski bir istatistiğin de değişmesi anlamına geliyordu. NBA Playofflar Tarihi'nde ilk kez aralarında bu denli bir fark bulunan iki takımın eşleşmesi, yedinci maça uzadı. Daha önceki rekor, 22'ydi. 1964-65 Sezonu'nda yine Boston (62 normal sezon galibiyeti), Philadelphia'yı (40 galibiyet) ancak yedinci maçta geçebilmişti.

Boston Celtics ve St. Louis/Atlanta Hawks, dördüncü kez bir Playoff serisinde yedinci maç için Boston'ın evinde olacak. Bundan önceki üç eşleşmede de Celtics, son maçı kazanarak Hawks'ı üzmüştü.

İki takım arasındaki ilk ''yedinci maç'' eşleşmesi, 1957 NBA Finalleri'nde gerçekleşti. 2008 versiyonunda takımlar, evlerinde kazanarak seriye tutunuyorlar. 1957'deki durum biraz farklı. Hawks, Celtics karşısında ilk maçı iki uzatma sonunda 125-123 kazanarak seride 1-0 öne geçiyordu. Bugünkü gibi, ''2-2-1-1-1'' sistemiyle devam eden Playoff eşleşmesinde Boston Celtics ise, deplasmanda oynanan dördüncü maçı kazanıyor ve seri, yedinci maça kadar uzanıyordu. Yedinci maç skoru, oldukça ironikti. Boston, iki uzatma sonunda 125-123 kazanarak NBA Şampiyonu oluyordu, ilk maçtaki skorun ters çevrilmiş haliyle.

Taraflar, 1960 NBA Finalleri'nde de Boston Celtics ve St. Louis Hawks olarak karşılaşıyorlardı. Yine deplasmanda alınan birer galibiyetin ardından yedinci maç için ev sahibi olan taraf, Boston Celtics'di. Celtics, bu kez 112-103 kazanacak ve NBA Şampiyonu olacaktı.

1988 NBA Konferans Yarı Finalleri, birkaç açıdan bugünkü eşleşmeyi andırıyordu. St. Louis Hawks, artık Atlanta'daydı ve kulübün yeni adı Atlanta Hawks olmuştu. İki takım, tıpkı güncel eşleşmede olduğu gibi deplasmanda maç kazanamamış ve seri 3-3'e gelmişti; fakat önemli bir fark vardı. NBA'de 2000'li yılların başına kadar uygulanan, ''2-3-2'' sistemi devredeydi, 1988 NBA Playoffları için. Celtics, iç sahada oynadığı iki maçı kazanarak 2-0'lık avantajı elde etmiş; ama Hawks, arka arkaya evinde oynadığı üç maçta aldığı galibiyetlerle 3-2 öne geçmişti. Boston Celtics ise daha sonra alması gereken iki galibiyetten birini aldıktan sonra, yedinci maç için evindeydi ve 118-116 kazanarak Konferans Finalleri'ne yükseliyordu.

Boston Celtics, Hawks karşısında yedinci maçı evinde oynadığı tüm serileri kazandı. Şu anda geldikleri noktada büyük bir başarı elde etmiş durumda; ama tarihi değiştirmek istiyorsa, Pazar akşamı TSİ 20.00'da oynanacak maçı kazanması gerekiyor.

Hiç yorum yok: