29 Mayıs 2008 Perşembe

Jose Mourinho Paketi: Lampard, Drogba & Carvalho2007-08 Sezonu sonunda oluşan tablolar, teknik direktör değişiklikleri, yaşanan hayal kırıklıkları ve yeni sezon için tasarlanan tüm planlar sonunda ortaya çıkanlar, transfer konusunda yaz mevsiminin hareketli geçeceğini anlatmak için yeterli olabilir. Euro 2008, birkaç haftalığına transfer dedikodularının rafa kalkmasını sağlayabilir; ama yaz takviminde 7-29 Haziran tarihlerini bir kenara bırakırsak her gün büyük ölçekli transfer haberleri duyacağımızdan emin olabiliriz.

7 Haziran günü oynanacak Euro 2008 açılış maçı, İsviçre-Çek Cumhuriyeti karşılaşmasından 29 Haziran'daki Final maçına kadar belki bu günlerdeki gibi gürültü olmayacak; ama İtalya'daki spekülasyonlar da durulmayacak.

Teknik direktör değişiklikleri başlığı altına birçok önemli takımı alabiliriz, Chelsea, Barcelona ve Inter gibi. Chelsea'de Avram Grant'in görevine son verilmiş gibi gözükse de yaz mevsiminde Chelsea ile ilgili transfer haberlerinde Maviler'in temsilcisini Portekizli menajer Jose Mourinho olarak gösterebiliriz. Barcelona'da Frank Rijkaard gitti, Pep Guardiola göreve başladı. Inter'de görevden ayrılan Roberto Mancini'nin yerine Jose Mourinho'nun geleceği kesin gibi.

Avrupa'nın dev isimlerinin transferleri hakkında dedikodular da bu üç kulüp arasındaki alışveriş ihtimallerine dayanılarak yapılıyor. Enteresan bir şekilde Chelsea, Barcelona ve Inter'in çıkarları ortak noktalarda kesişiyor. Inter'den ayrılan Mancini'nin Chelsea'ye gidebileceği konuşulurken Mourinho'nun 48 saat içerisinde Inter'e imza atması bekleniyor. Barcelona'daki görevine son verilen Frank Rijkaard ise, Chelsea'nin yeni sezondaki menajerlik koltuğunun adaylarından biri olarak gösteriliyor, düşük bir ihtimal olsa da.

(Teknik direktörler, gittikleri takıma imzalarını atmak isterler; fakat başarılı olsun veya olmasın bir yerden sonra yeni kariyerler için takımlarından ayrılmak durumunda kalırlar. Birçok teknik direktör de yeni takımları adına çalışmaya başlamadan, daha önce çalıştıkları ve başarılı olacaklarına inandıkları oyuncuları yanlarına alma uğraşı içerisine girerler. Futbolun bu klişe hikayesi, hiç kuşkusuz, yaz mevsimi boyunca transfer dedikoduların ilham kaynağı olacak).

Jose Mourinho ve Chelsea ilişkisi üzerine daha fazla gidilecektir, önümüzdeki günlerde. Portekizli teknik direktörün Inter'e imza atmasının ardından Chelsea'den almak isteyeceği isimleri tahmin etmek çok zor olmasa gerek. İtalyan medyası, ''Teknik direktör & Eski Oyuncusu'' hikayesinin en büyük hayranlarından olan Jose Mourinho'nun işi zorlayacak olmasını söylemenin de büyük bir sır olmadığını düşünmüş olsa gerek ki, çalışmalarına şimdiden başlamış bile.

La Gazzetta dello Sport, Jose Mourinho'nun iki gün içerisinde Inter'in yeni teknik direktörü olarak açıklanacağını ve yanında Frank Lampard, Didier Drogba ve Ricardo Carvalho'yu da getireceğini yazıyor. 1978 doğumlu olan üç oyuncunun gelecek sezon 30 yaşında olacağını söyleyen gazete, Inter'in transferi FIFA'nın yeni kuralına göre bireceğini anlatıyor, okuyucularına.

Euro 2008, gündemi değiştirecektir; ama Lampard ve Drogba'nın turnuvada oynamayacağını düşünürsek, iki oyuncunun transfer görüşmelerini engelleyecek herhangi bir engelin olmadığını söyleyebiliriz. Üçlünün son parçası olan Ricardo Carvalho ise, Porto'dan Chelsea'ye beraber geldiği Jose Mourinho ile aynı menajeri kullanıyor ve Carvalho'yu ikna etmek diğerlerine göre daha kolay olabilir. Portekiz'den gelebilecek Deco ve Quaresma gibi isimlerin transfer yolunun da açık olacağı haberleri dolaşıyor, İtalyan medyasında.

Inter'in Sao Paulo'da kiralık oynayan forvet oyuncusu Adriano'nun Inter Başkanı Massimo Moratti tarafından Barcelona'ya teklif edildiği, Barcelona Başkanı Joan Laporta ile buluşan Moratti'nin Laporta'ya Mourinho'nun transfer listesinde bulunan Deco için 15 milyon euro, Samuel Eto'o için ise 50 milyon euro teklif ettiği haberi ise yine La Gazzetta dello Sport kaynaklı olarak İspanyol gazetesi El Mundo Deportivo'da yer alıyor.

Jose Mourinho, Inter'e imza attıktan sonra Eto'o, Deco, Lampard, Drogba ve Carvalho'yu da yanına alıp rüya gibi bir takım kurar mı, bilinmez; ama son durumda yaz mevsimi boyunca Barcelona, Inter ve Chelsea arasındaki ilişkiler, Avrupa basının en büyük haber kaynağı olacak gibi gözüküyor.

Hiç yorum yok: