3 Mayıs 2008 Cumartesi

LeBron James: Son Sözü Söyleyen AdamCleveland Cavaliers, NBA Playoffları Birinci Turu Altıncı Maçı'nda Washington Wizards'ı deplasmanda 105-88 mağlup ederek altıncı maç sonunda seriyi noktalamayı başardı. Cavaliers'ın süper yıldızı LeBron James, 27 sayı, 13 ribaund ve 13 asist ile oynadığı maçta playofflar kariyerindeki üçüncü triple-double'ını yaptı.

Saha dışı konuşmaları, sert fauller, 13 teknik faul, bir ihraç ve bir ceza ile tamamlanan seride son sözü LeBron James söyledi. Washington Wizards'ın yedek oyuncusu Darius Songalia, beşinci maçta LeBron James'e attığı dirsekten dolayı bir maç ile cezalandırıldı ve altıncı maçta takımındaki yerini alamadı. Buna rağmen; Wizards'ın seri boyunca James'i hem fiziksel hem de psikolojik olarak yavaşlatma çabaları sonuç vermedi. LeBron, tüm bunların karşısında durarak seviye atlamayı başardı.

Washington Wizards serisi boyunca takımının liderliğini yaptı ve daha fazlası geçtiğimiz sezonlardan farklı olarak müthiş bir olgunlukla oynadı, LeBron James. Son maçtaki 27 sayı, 13, ribaund ve 13 asistlik performansı ise seviye atladığının göstergesi oluyordu. James'in dün geceki rakamlarının benzerlerini aradığımızda karşımıza iki isim çıkıyor: Oscar Robertson ve Wilt Chamberlain. Robertson, 26 Mart 1963 günü Syracuse'da uzatma giden maçta Cincinnati için 32 sayı, 19 ribaund ve 13 asist yapmıştı. Wilt Chamberlain ise 11 Nisan 1967'de Philadelphia formasıyla Boston'a karşı 29 sayı, 36 ribaund ve 13 asist ile oynamıştı.

Üst üste üçüncü yıl Birinci Tur'da karşılaşan iki takımdan Cleveland Cavaliers, daha önceki iki seriyi sırasıyla 4-2 ve 4-0 ile kazanmıştı. Bu sezonki seriye de 2-0 ile başlayan LeBron ve arkadaşları, seriyi 3-1'e getirdikten sonra Q Arena'daki maçı kaybetmişler, seri de 3-2 olmuştu. Bu noktada dün geceki galibiyet, Cavaliers'ın Wizards'ı arka arkaya üçüncü sezon Playofflar'ın dışına itmesi anlamına da geliyordu.

Cavaliers, NBA Tarihi'nde böylesi bir başarı dördüncü takım oldu. Daha önce 1992-94 yılları arasında Bulls, Cavs önünde; 1998-90 döneminde Knicks, Heat karşısında ve Lakers da 2000-02 aralığında hem Blazers hem de Kings eşleşmelerinde arka arkaya üç sezon kazanmayı bilmişti.

Gecenin adamı LeBron James'ti. Üç çeyrek sonunda, 18 sayı ve 10 ribaunda ulaşan genç yıldız, yaptığı 11 asist ile de Wizards takımının toplam asist sayısını geçiyordu. Basketbol özellikleri açısından herhangi eksik bir tarafını bulmanın oldukça zor olduğu James'i yalnızca serbest atış çizgisindeki istikrarsızlığı nedeniyle eleştirebilirsiniz; ama dün geceki performansından sonra bir süre daha düşünmeniz gerekebilir. Wizards serisinin altıncı maçında 10 kez serbest atış çizgisine giden LeBron, hiç kaçırmayarak playoff kariyerindeki en iyi serbest atış performansına ulaştı.

LeBron James'in 13 asist yaptığı bir maçta, takım arkadaşları da oyuna girmiş demektir. 21 Şubat gecesi yapılan takasların ardından Cleveland Cavaliers'ın komple bir takım olma yolunda dev bir adım attığı konuşulmuş ve Supersonics'ten gelen Wally Szczerbiak'ın takımdaki istikrarlı dış şutör eksiğini kapatacağı iddia edilmişti. Bu zamana kadar beklentilerin oldukça altında kalan Szczerbiak, dün gece Cavaliers formasıyla en iyi maçını oynadı. Üç sayı çizgisinin gerisinden 6/13 ile oynayan oyuncu, karşılaşmayı da 26 sayı ile tamamladı. Maç boyu kritik üçlükler kaydederek Wizards'ın canını yakan Daniel Gibson ise 22 sayı ile galibiyette önemli rol oynadı.

Gilbert Arenas ve Darius Songalia'nın yokluğunda 23 sayı ve 15 ribaund yapan Antawn Jamison, galibiyet için yeterli olamadı. Gecenin özeti ise, Cavs'in Litvanyalı pivotu Zydrunas Ilgauskas'tan geldi: ''LeBron James, bizim takımda oynuyor. Geri kalan 29 takım ile aramızdaki en büyük fark bu''.

Hiç yorum yok: