6 Mayıs 2008 Salı

New Orleans Hornets: Tarih Yazmaya DevamNew Orleans Hornets, Konferans Yarı Finalleri eşleşmesinde San Antonio Spurs karşısındaki ikinci galibiyetini alarak seride 2-0 öne geçti. Chris Paul önderliğinde ilk maçı 19 sayı ile kazanan Hornets, dün gece de 102-84 kazanarak saha avantajını korumayı başardı.

İlk Tur'da Dallas Mavericks'i 4-1 ile geçen Hornets, Spurs'ü de eleyerek Teksas eyaletine ikinci şoku yaşatabilir. Karşılaşmaya ilk maçtan dersler çıkarmış gibi gözüken Spurs, iyi başladı. 11 yıllık kariyeri boyunca sürekli Playoff yapan Tim Duncan, serinin ilk maçında 5 sayı atarak kariyerinin en vasat playoff maçını oynamıştı. Dün gece Duncan, ilk çeyrekte 7 sayı buldu ve Spurs, bu bölümü Manu Ginobili'nin bitime 4 saniye kala bulduğu serbest atışlarla 23-22 önde kapadı.

Dengeli geçen ikinci çeyreğin sonunda ise bu kez sahneye Tony Parker çıkıyordu. Son hücuma 42-40 geride çıkan Spurs'de Manu Ginobili, dip çizgide boş olan Parker'ı görüyor; Parker da üçlüğü göndererek takımının soyunma odasına 43-42'lik üstünlük ile gitmesini sağlıyordu.

İlk maçın üçüncü çeyreğinde ayağa kalkarak rakibinin üstünlüğüne 29-17 ile son veren New Orleans Hornets, daha iyisini belli ki dün geceye saklamıştı. Hornets, üçüncü çeyreğe Peja Stojakovic, Chris Paul ve Morris Peterson'ın basketleriyle 10-0'lık bir seri ile başlıyor ve skorda öne fırlıyordu. Spurs, Duncan, Ginobili ve Parker ile söz almaya çalışsa da Hornets, hiç de o niyette değildi. Paul ve arkadaşları, çeyrek boyunca arkalarına bakmayacaklardı. Çeyrek sona erdiğinde Hornets, 78-61 ile önde olan taraftı.

Son çeyreğin başında Tyson Chandler ve David West ile sayılar bulan Hornets karşısında Spurs, Brent Barry, Tim Duncan ve Fabricio Oberto ile cevap buluyor, Manu Ginobili ile de bitime 6:58 kala farkı tek hanelere indiriyordu. Farkın 9 sayıya inmesine karşın son şampiyon karşısında soğukkanlılığını koruyan Hornets, tekrar 10-0'lık bir seri yakalıyor ve skoru 95-76'a taşıyordu. Bu son seri, karşılaşmanın Hornets tarafından kazanılacağının göstergesi oluyordu, belki de.

102-84 kazanan Hornets adına en efektif oyuncu, Chris Paul olacaktı. Büyük bir sır değildi, elbette; fakat Tim Duncan'ın lige gelişi ile başlayan ve son yıllarda zirve yapan Spurs hanedanlığına karşı hiçbir oyuncu, Playofflar'da 30 sayı ve 10 asist barajını geçememişti. Duncan'ın gelişinden öncesine rastlayan dönemde, 30 Mayıs 1995, o sezonun sonunda şampiyon olacak Houston Rockets'ın oyun kurucusu Sam Cassell, Spurs karşısında 30-10 ile oynamıştı. Normal sezon içerisindeki maçlarda ise, Spurs maçlarında 30 sayı ve 10 asist barajını geçen tek oyuncu Baron Davis olmuştu. 7 Ocak 2008 günü oynanan ve uzatmalar sonunda Warriors'ın 130-121 kazandığı maçta Davis, 34 sayı ve 14 ribaund yapmıştı.

New Orleans Hornets adına bir diğer önemli performans da, Peja Stojakovic'ten geldi. Sırp oyuncu, 5/7 üçlük isabeti bulduğu karşılaşmayı 25 sayı ve 6 ribaund ile tamamladı. Hornets'ın All-Star forveti David West, 2/11 gibi çok düşük bir şut yüzdesi ile oynarken sahadan 10 sayı ve 10 ribaund yaparak ayrıldı.

San Antonio Spurs'de Tim Duncan, 18 sayı ile oynarken sadece 18 dakika sahada kalan Brent Barry, 4/5 üç sayılık isabetiyle 14 sayı buldu ve takımını ayakta tutmaya çalıştı. Tony Parker ve Manu Ginobili ise beklenen katkıyı yapamadı.

2006-07 Sezonu'nun şampiyon takımı, ilk maçtaki 19 sayılık mağlubiyetin ardından dün gece de 18 sayı ile sahadan mağlup ayrıldı. Daha önce şampiyon başladığı sezonda, Konferans Yarı Finalleri ilk iki maçını 18 sayı veya üzerinde kaybeden tek takım ise, Houston Rockets. Michael Jordan'ın basketbola ara verdiği dönemi iyi değerlendiren Rockets, Mayıs 1995'te Phoenix Suns önünde ilk iki karşılaşmayı 22 ve 24 sayılık farklarla kaybetmişti.

New Orleans Hornets, San Antonio Spurs önünde 2-0 öne geçti. Spurs, son yıllarda alışık olmadığı bu duruma 15. kez düşüyor. Daha önce 10 kez NBA, 4 kez de ABA Playoffları'nda 2-0 yenik duruma düşen Spurs, söz konusu serilerin hiçbirinde kazanan taraf olamamıştı. Spurs, son olarak 2001 Konferans Finalleri'nde Lakers'a karşı ilk iki maçı kaybettikten sonra 4-0 ile süpürülmüştü. Spurs'e karşı Playofflar'da 2-0 öne geçen son dört takım ise, daha sonra NBA Finalleri'nde oynamıştı. Hornets için bir ilginç istatistik daha.

8 Mart gecesi seri, San Antonio'ya taşınacak. New Orleans Hornets adına büyük bir sınav olacak. Mavericks karşısında maç seçen Hornets, serinin üçüncü maçını biraz daha ''rahat'' oynamış ve 2-0 geride olan rakibine seriye ortak olma şansını tanıdıktan sonra dördüncü maçta kazanıp bir maç sonra evinde seriye son noktayı koymuştu. Spurs serisinde de üçüncü maçı ilk iki maçtaki gibi oynamayacaktır, Hornets. Spurs için ise durum çok farklı.

Hiç yorum yok: