2 Haziran 2008 Pazartesi

Boston Celtics: Tarihi Randevuya Geç KalmadıNBA'de normal sezonun lideri Boston Celtics, Doğu Finalleri Altıncı Maçı'nda rakibi Detroit PistonsPalace of Auburn Hills'de 89-81 mağlup ederek seriyi 4-2 ile bitirdi ve NBA Finalleri'nde Los Angeles Lakers'ın rakibi olmayı başardı. Daha önce toplam 10 kez NBA Finalleri'nde birbirlerine rakip olan iki takım, basketbolun seyrini değiştiren efsanevi rekabette 21 yıl aradan sonra ilk defa bu seviyede karşı karşıya gelecek.

Bir gece önce Los Angeles Lakers'ın San Antonio Spurs karşısında 100-92 kazanarak NBA Finalleri'ne çıkmasının ardından çok daha büyük bir ilgi ile beklenilen maçın ilk bölümünde Boston Celtics adına Ray Allen, Detroit Pistons lehine de Richard Hamilton erkenden işe koyuldu. Doğu Basketbolu'nun buram buram yayıldığı serinin altıncı maçına da savunmalar damgasını vururken ilk çeyreği Boston Celtics, 24-21 ile önde kapamayı başardı. İlk 12 dakikalık bölümde Ray Allen, dış atışlardan bulduğu sayılarla Detroit Pistons'ın canını yakarken bir önceki maçta sakatlanan ve altıncı maçta oynayıp oynamayacağı belli olmayan Rip Hamilton da takımı adına devreye giriyordu. İki oyuncunun 10'ar sayı bulduğu çeyrekte Rajon Rondo'nun ekstra katkısı, iki takım arasındaki ince farklardan biri oluyordu.

İkinci çeyreğin başında Ray Allen ve James Posey ile etkili olmaya devam eden Boston Celtics, tarihi randevuya bir an önce gidebilmek adına elinden geleni yapıyordu; fakat Richard Hamilton'ın ilk bölümde skora yaptığı katkıya destek çıkamayan Detroit Pistons'da Chauncey Billups, devreye girmeye başlayınca fark, 4:16 kala 32-31'lik skorla bir sayıya kadar iniyordu. Billups'ın üst üste bulduğu sekiz sayı, Detroit Pistons'ı oyunda tutmak için yeterliydi; ama devre boyunca 2/10 şut isabeti ile oynayan Kevin Garnett'in yerine oyuna dahil olan Leon Powe'un ekstra katkısı, Pistons'ın daha fazla ileri gitmesine izin vermiyordu. İlk yarı sona erdiğinde Celtics, 40-37 ile önde olan taraftı.

Boston Celtics, ikinci yarıya Kevin Garnett'in iki sayılık basketi ile başlıyordu. Celtics'de iyi bir seriye ihtiyacı olan en stratejik isimdi, KG. İlk yarıda hücumdaki başarısız oyunu, moralini bozmuş olabilirdi; ama Celtics, Garnett'in düşük şut yüzdesine karşın skordaki üstünlüğünü sürdürüyordu. Boston, Garnett'i de oyuna sokmayı başarırsa; maçı alıp götürebilirdi; fakat üçüncü çeyreğin bitimine 7:16 kala Garnett, Rasheed Wallace'a yaptığı faulle ile faul sayısını dörde çıkarmıştı. Boston Celtics, KG'nin dördüncü faulünü aldığı sırada 52-47 ile önde olan taraftı ve Celtics koçu Doc Rivers, öğrencisini oyunda tutmaya devam ediyordu; fakat Detroit Pistons, bu bölümde Tayshaun Prince, Chaunsey Billups ve Richard Hamilton'dan bulduğu sayılarla farkı bir sayıya indirince Rivers, savunmada sert kalamayan Garnett'i oyundan almak durumunda kalıyordu, Tayshaun Prince'ın Pistons'a 56-54'lük üstünlüğü getiren üç sayılık basketinden hemen önce.

Paul Pierce'ın basketi üçüncü çeyreğin bitimine 5:05 kala skoru 56'da eşitlese de Detroit Pistons, kalan bölümde yakaladığı 12-4'lük seriyle son çeyreğe 68-60 önde giriyordu. Pistons, seriyi Boston'a götürmek adına önemli bir hamle yapmıştı ve Richard Hamilton'ın son çeyreğin açılış basketini atmasıyla fark, 10 sayıya kadar çıkmıştı. Boston Celtics'in ihtiyacı olan, sert savunma ve iyi bir seriydi. Olması gerekeni yapıyordu, Celtics. Rakibine dört dakika boyunca sayı izni vermeyen Celtics, 10-0'lık seriyle skoru 70'de eşitliyordu. Bitime 6:33 kala Jason Maxiell ile uzun bir aradan sonra skor yapan Detroit Pistons, üçüncü çeyreğin sonunda yakaladığı momentumu tamamıyle rakibi Boston Celtics'e kaptırmıştı. Lakers, NBA Finalleri'nde Celtics'i bekliyordu ve Celtics oyuncuları, dördüncü çeyreğin ilk maçında basketbol tarihinin en unutulmaz figürlerinden olabilmek adına dev hamlelerde bulunmuşlardı.

Bir önceki turda, Cleveland Cavaliers karşısında serinin yedinci maçındaki performansı akıllara kazınan Paul Pierce, basketbolseverlerin hatıralarına birkaç oyunluk daha katkıda bulunmaya hazırdı. Bitime 5:24 kala basket-faul ile üç sayı üreten Pierce, takımına 75-74'lük üstünlüğü getiriyordu. Kevin Garnett ve Rajon Rondo ile atmaya devam eden Celtics, 2:23 kala 83-76'lık üstünlüğü yakalarken Chauncey Billups'ın üç sayılık oyunu sonrasında Pistons, farkı dört sayıya kadar indirmeyi başarıyordu, Kevin Garnett'in 39 saniye kala iki serbest atışı kaçırıp kapıyı açık bırakmasından hemen önce.

Detroit Pistons, son kozunu Rasheed Wallace ile oynayacaktı; fakat Sheed, üç sayılık atış denemesinde başarısız olunca Pistons, galibiyet adına tüm umutlarını Celtics'in kaçırması muhtemel serbest atışlarına bağlıyordu. Celtics ise bu saniyelerde hata yapmayacak kadar istekliydi, 1987'den beri ilk kez bu denli yaklaştığı NBA Finalleri için. Maç sonunda 89-81 ile gülen taraf Boston Celtics olurken, sezon başından bu yana günleri sayılan efsanevi finalin ikinci ayağı da tamamlanıyordu.

Boston Celtics, 2008 Playoffları'nda Atlanta Hawks ve Cleveland Cavaliers'ı ancak yedinci maçlar sonunda safdışı bırakarak Doğu Finalleri'ne kadar gelebilmişti. Kağıt üzerindeki en zor eşleşmesini ise, deplasmanda iki maç kazanarak, altıncı maçta bitirmeyi başardı. Bunun altında mutlaka bir sebep vardı. En net istatistikler, ribaundlar konusunda ortaya çıkıyor, altı maçlık seri sonrasında.

Celtics, serinin son maçında Pistons'a karşı ribaundlarda 38-36'lık bir üstünlük kurdu. Oyun kurucu Rajon Rondo'nun hücumda yaptığı dört ribaund, Celtics'e ekstra katkı sağladı. Yeşiller, 29-13'lük skor üstünlüğü yakaladığı son çeyrekte ise, rakibine sadece 6 ribaund izni verip 12 ribaund yapmayı başardı. Seri boyunca oynanan altı karşılaşmada da ribaund istatistiklerinde rakibinin gerisine düşmeyen Celtics, genel toplamda rakibine 231-198'lik ezici bir üstünlük sağladı.

NBA Finalleri'nde Los Angeles Lakers'ın rakibi olan Boston Celtics'de Paul Pierce, 8/12 saha içi isabeti ile oynadığı maçı 27 sayı, 8 ribaund ve 3 asistlik performansıyla galibiyetin en önemli isimlerinden olmayı başardı. İlk yarıdaki etkili oyunuyla rakibine önemli darbeler vuran Ray Allen, 17 sayı ve 8 ribaund, maça düşük bir şut isabetiyle başlayan; fakat daha sonra yüzdelerini kabul edilebilir hale getiren Kevin Garnett ise, 16 sayı, 6 ribaund ve 4 asist ile galibiyet önemli katkılarda bulundular.

İlk yarıda Richard Hamilton ve Chauncey Billups'ın yanına üçüncü bir skorer ekleyemeyen Detroit Pistons'ta Billups, 29 sayı, 6 ribaund ve 6 asistlik performansına karşın takımının seriyi Boston'a taşıyamasını sağlayamadı. 9/20 saha içi isabeti ile oynayan Billups'ın en büyük yardımcısı, 21 sayı üreten Richard Hamilton oldu. Rasheed Wallace, 4 sayı ile beklentilerin oldukça altında kalırken maçtaki ilk beş atışında isabet kaydedemeyen Tayshaun Prince, 3/10 saha içi isabeti ile 10 sayı üretebildi.

Boston Celtics, 89-81 kazanarak seriyi 4-2 ile bitirdi ve Doğu Şampiyonu oldu. Maç sonrasında, kariyerindeki ilk NBA Finali'ne ulaşan Kevin Garnett, göz yaşlarını tutamadı. Efsanevi bir finalin bizleri beklediğini herkes gibi O da biliyor olsa gerek. Lakers ve Celtics arasında 1987 yılından bu yana gerçekleşecek ilk NBA Finalleri Maçı, Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece TSİ 04.00'da Boston'da oynanacak. O saate kadar ise David Stern nezdinde NBA'deki tüm sponsorlar, zevkten dört (veya daha fazla) köşe olacak.

Hiç yorum yok: