7 Haziran 2008 Cumartesi

Euro 2008'e Doğru: Avusturya Milli TakımıAvusturya
, tarihindeki ilk Avrupa Şampiyonası'na ev sahibi kontenjanı ile katılıyor; ama diğer ev sahiplerinden biraz daha farklı olarak. Avusturya'nın henüz ilk turda eleneceğinin herkes farkında çünkü. 1998'den bu yana ilk kez büyük bir turnuvada boy gösterecek olan Avusturya, grup maçlarında elinden gelenin en iyisini yapmak için mücadele edecek.

Ivica Vastic ve Andreas Herzog'un sürüklediği takım ile 1998 yılında Fransa'da düzenlenen Dünya Kupası Finalleri'ne hak kazanmıştı, Avusturya son olarak. B Grubu'nda İtalya, Şili ve Kamerun ile mücadele eden Avusturya, grubu üç beraberlik alarak tamamlayan Şili'nin bir puan arkasında üçüncü sırada bitirmişti. Avusturya'nın Fransa 98'deki bir diğer ilginç istatistiği ise, attığı üç golün de 90. dakikalarda gelmiş olmasıydı.

Avusturya Futbolu adına karanlık geçen son on yıllık süre içerisinde Sturm Graz, kulüp başarıları ile ülkesinin gururunu okşarken ihtiyaç olunan kaynak altyapıdan gelmeliydi. Avusturya'nın Euro 2008'de her ne kadar şansı çok düşük olsa da, grupta oynayacağı üç maç bile gelecek turnuvalar için ülke futboluna özgüven aşılayabilir; çünkü alt jenerasyonlardan iyi bir ekip geliyor, Avusturya adına.

2007 yılında Kanada'da düzenlenen ve Sergio Agüero'nun takımı Arjantin'in şampiyon olduğu FIFA U-20 Dünya Şampiyonası'nda son dört takım arasında, Martin Fenin'li Çek Cumhuriyeti ve Şili'nin aynı sıra Avusturya'nın da ismi bulunuyordu. O takımdan üç oyuncu, Euro 2008 kadrosunda yer alıyor: Sebastian Prödl, Martin Harnik ve Erwin Hoffer.

Kanada'da mücadele eden takım, önümüzdeki yıllarda Avusturya Milli Takımı'nın iskeletini oluşturacaktır. Bu açıdan bakıldığında Euro 2008, Avusturya için erken bir hedef sayılabilirdi. Teknik direktör Josef Hickersberger da söz konusu takımın dikkat çeken üç oyuncusunu kadroya alarak jenerasyon değişiklikliğini kademe kademe gerçekleştireceğini göstermiş oldu.

Euro 2008 turnuvasındaki takım, muhtemelen Kanada'daki ekip kadar başarılı olamayacaktır. Avusturya'dan savunmaya dayalı bir oyun izleyebiliriz, B Grubu maçlarında. Kadroda bulunan üç kaleciden biri olan Türk asıllı Ramazan Özcan, önümüzdeki sezon Almanya Bundesliga'da mücadele edecek Hoffenheim takımında başarılı bir kariyere imza attı; ama Euro 2008'de Alex Manninger ve Jürgen Macho'nun gölgesinde kalabilir.

Savunmada Sebastian Prödl, yerini alacaktır. Profesyonel kariyeri boyunca Sturm Graz forması giyen genç oyuncu, önümüzdeki sezon için Werder Bremen ile anlaştı ve turnuva öncesi transferini tamamlayan isimlerden biri oldu. Kariyerine Spartak Moskova'da devam eden Martin Stranzl ise, Prödl'ün savunmadaki partneri olacaktır. Avusturya iyi bir turnuva geçirir mi, bilinmez; ama Stranzl, Prödl'ün aksine turnuva sonrası takım değiştirebilir. Stranzl'ı da İskoç şampiyonu Celtic'in izlediği söyleniyor.

Sol kanat savunması, Middlesbrough'dan Emanuel Pogatetz'e emanet olacaktır. İngiltere Premier Ligi'nin istikrarlı oyuncuları arasında sayabileceğimiz Pogatetz'in da içerisinde bulunduğu savunma hattı, sağ bekteki Joachim Standfest ve György Garics tercihi ile tamamlanabilir. Aslına bakılırsa, Türkiye'deki Sabri Sarıoğlu-Hamit Altıntop birlikteliği gibi, iki oyuncuyu aynı hat üzerinde de izleyebiliriz.

Avusturya'nın orta alanda güvenebileceği ilk isim, Andreas Ivanschitz. 2002 yılında bu yana düzenli olarak ülkesinin milli takımında oynayan 24 yaşındaki oyuncu, Avusturya'nın orta alandan hücuma bakan yüzü olacaktır. Ivanschitz, etkili kullandığı sol ayağı ile ilk duran topta rakip takım adına tehlike yaratmak için fırsat kollayabilir. Kadroda bulunan bir başka Türk asıllı oyuncu Ümit Korkmaz da kanatlardaki alternatif isimlerden biri olacaktır. Geçtiğimiz sezon Rapid Wien formasıyla şampiyonluk yaşayan oyuncu, gelecek sezon için Almanya Bundesliga ekiplerinden Eintracht Frankfurt için oynayacak.

Altyapıya verdiği destekle önümüzdeki yılların takımını kurmak isteyen Avusturya'da teknik direktör Josef Hickersberger, yaklaşık üç yıldır milli takımdan uzak kalan 1969 doğumlu Ivica Vastic'i de turnuva kadrosuna dahil etti. Geçtiğimiz sezon LASK Linz forması altında göstermiş olduğu performansla ligin en çok gol atan oyuncusu olan Vastic, tecrübesini takım arkadaşlarıyla daha çok kulübeden paylaşacaktır; çünkü yeni jenerasyonun etkili isimleri, iş başında olacaktır.

Kanada'daki turnuvada takımın en iyi oyuncularından olan Martin Harnik, aynı turnuvada forvet olarak görev yapan Erwin Hoffer'in arkasında hücuma destek verebilir. Roland Linz de, ileri uç için oldukça güçlü bir alternatif gibi gözüküyor.

Tahmin: Avusturya için henüz çok erken. Vastic'i göz ardı edersek, oldukça genç bir takım ile karşı karşı kalıyoruz: Prödl, Harnik, Hoffer, Pogatetz, Ivanschitz... Avusturya'nın ideal kadrosunda direkt yer alabilecek oyuncular. Euro 2008'de muhtemelen 1 veya maksimum 3 puan alacaklar; ama yine de önümüzdeki turnuvalar için tecrübe kazanacaklar.

Hiç yorum yok: