6 Haziran 2008 Cuma

Euro 2008'e Doğru: B GrubuSon yıllardaki turnuvaların en iddiasız ekiplerinden Avusturya, B Grubu'nda Almanya, Hırvatistan ve Polonya ile mücadele edecek. Gruptan çıkacak takımlar hakkındaki yorumlarda kendisine hiç şans verilmeyen Avusturya'nın ilk maçtaki rakibi ise Hırvatistan olacak. Gruptaki diğer maç, Almanya ve Polonya arasında.

Grubun doğal favorisi, Almanya. Almanların favori olduğunu söylemek için, ''turnuva takımı'' klişesi üzerinden gitmeye gerek kalmayabilir. Almanların şampiyonluk yolundaki dev rakipleri, diğer gruplarda birbirlerini yerlerken Michael Ballack ve arkadaşları, kendilerini bir anda Kupa Finali'nde bulabilir. Grup maçlarını Avusturya'da oynayacak olmak, Almanlar adına bir başka önemli avantaj. İddiasız komşusu karşısında tribün üstünlüğü bile ele geçirebilecek bir potansiyele sahip, Almanlar. İstikrarlı ve artık birbiriyle oynamaya alışmış olan kadrosuyla Joachim Löw ve ekibinin, bu grupta puan kaybetmesi sürpriz olacaktır.

Almanya'nın arkasından grubu ikinci bitirmesi beklenen takım, Hırvatistan. Turnuvadaki en geç teknik direktör olan Slaven Bilic'in önderliğindeki Hırvatlar, geçtiğimiz sezon feci şekilde sakatlanan Eduardo olmaksızın oynamayı tecrübe edinecekler. Hırvatistan'ın mevcut kadrosunda dikkat edilmesi gereken ise, Luka Modric. Premier Lig ekiplerinden Totthenham Hotspur, Modric için kulübü Dinamo Zagreb'e 16.5 milyon pound ödeyerek kulübün transfer rekorunu egale etti. Haziran ayının sonunda Totthenham, transferi turnuva öncesinde bitirdiği için ayrıca mutlu olabilir.

B Grubu, diğer gruplara göre üzerine daha rahat yorum yapılan bir grup olabilir. Almanya'nın lider olması bekleniyor. İkinci, birçoklarına göre belli. Avusturya'nın dördüncülüğü de kabul görmüş durumda. Kalan son takım Polonya'nın ise ikinci sıra için Hırvatistan'ı zorlayacağı düşünülüyor. Polonya, Euro 2008 adına planlar yaparken en önemli koz olarak teknik direktör Leo Beenhakker'i görüyor olabilir. Son derece usta bir taktisyen olan Beenhakker, Türkiye'nin bulunduğu grupta açık favori olan Portekiz'den Eleme Grupları'nda dört puan almayı başaran bir takım çıkarmıştı ortaya. Almanya ile başlayacak olan Polonya, Avusturya'yı yendikten sonra Hırvatistan ile grubun finaline çıkmak üzerine yapacaktır tüm çalışmalarını.

İsviçre ile birlikte Euro 2008'e ev sahipliği yapacak iki ülkeden biri olan Avusturya ise, tarihinde ilk kez bir Avrupa Şampiyonası'na katılıyor. Geçtiğimiz turnuvalardaki alışılan görüntünün aksine Avusturya, şampiyonluk için değil; muhtemelen turnuvayı kötü anılar ile hatırlamamak için mücadele edecektir.

Fikstür

8 Haziran Pazar: 19.00: Avusturya - Hırvatistan
8 Haziran Pazar: 21.45: Almanya - Polonya

12 Haziran Perşembe: 19.00: Hırvatistan - Almanya
12 Haziran Perşembe: 21.45: Avusturya - Polonya

16 Haziran Pazartesi: 19.00: Polonya - Hırvatistan
16 Haziran Pazartesi: 21.45: Avusturya - Almanya

Hiç yorum yok: