2 Haziran 2008 Pazartesi

Euro 2008'e Doğru: A GrubuA Grubu ile başlamanın alfabetik sıradan çok daha fazla bir öneminin olduğunu hatırlatmaya gerek olmayabilir. Avusturya ile birlikte Euro 2008'e ev sahipliği yapacak İsviçre ile aynı grupta yer alan Türkiye, bir taraftan 2006 Dünya Kupası Baraj Maçları'nda mağlup olduğu rakibini kendi seyircisi önünde saf dışı etmek isterken diğer taraftan Çek Cumhuriyeti ve Portekiz ile de yarışmak durumunda kalacak.

Grubun favori takımı, Portekiz. Favori olması için haklı bir nedeni var, Scolari ve ekibinin. Portekiz ve gruptaki diğer üç takım arasındaki en büyük fark, Cristiano Ronaldo özelinde ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz sezon, Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi'nde en çok gol atan oyuncu olan Ronaldo, Euro 2008'de küstahlığına yenik düşmez ve sezon içerisinde Manchester United formasıyla gösterdiği performansın bir benzerini A Grubu'na taşımayı başarırsa bir Michel Platini, Johan Cruyff veya Jurgen Klinsmann gibi ''Euro Efsane'' olabilir.

Gruplar belli olduğunda Portekiz ile birlikte favori gösterilen Çek Cumhuriyeti ise, yıldız oyuncusu Tomas Rosicky'den gelen haber sonrası tüm planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Pavel Nedved ve Karel Poborsky'nin yokluğunda Rosicky'den de mahrum kalan Yeni Çek Cumhuriyeti'ni önemli bir sınav bekliyor olacak, Euro 2008 Finalleri'nde. İleri uçta görev yapması beklenen tecrübeli oyuncular, Jan Koller ve Milan Baros'un arkasında da kariyer yapmayı planlayan başarıya aç bir genç olacak: Martin Fenin. Geçtiğimiz sezon başında Bundesliga'ya transfer olan ve kısa sürede kendisine bir yer edinen Fenin, Euro 2004'te son derece başarılı işleyen Koller & Baros kombinasyonunu zorlayacaktır.

Turnuvanın ev sahiplerinden İsviçre, 2006 Dünya Kupası'ndaki çıkışını kendi seyircisi önünde sürdürmek isteyecektir. Belki gruptan çıkmak bile İsviçre adına Euro 2008 için yeterli bir başarı olabilir; ama Philippe Senderos ve John Djourou'dan kurulu savunma göbeği, uzun boylu kanat savunucuları ile bir araya gelince, ortaya üst düzey bir savunma takımı çıkabiliyor (Her ne kadar, 2006 Dünya Kupası Baraj Maçları'nda Türkiye'nin ikinci maçtaki ateşine dayanamamasa da). Türk asıllı oyuncuları, Hakan Yakın, Gökhan İnler ve Eren Derdiyok'lu kadrosuyla ilk maçını Çek Cumhuriyeti'ne karşı oynayacak olan İsviçre, ikinci maçta ise uzun süredir o günü bekleyen heyecanlı Türk takımı ile mücadele etmek zorunda kalacak.

2002 Dünya Kupası'ndan sonraki iki büyük turnuvaya katılamayan Türkiye adına Euro 2008, oldukça büyük önem arz ediyor. Türkiye, ilk maçında grubun favori takımı Portekiz ile karşılaştıktan sonra ev sahibi İsviçre'yi karşısına alacak. Ve bu maç, tam anlamıyla bir rövanş olacak. Çek Cumhuriyeti sınavından çıkmış olan İsviçre de kazanmak isteyecektir; ama Türkiye, Euro 2008'e gelirken sürgünde geçirdiği üç maçın ve yaşadığı tüm psikolojik sıkıntıların acısını çıkarmak adına bundan daha iyi bir fırsat yakalayamayacağını düşünerek oynayabilir. Kesinlikle grubun kilidini açacak bir maç olacak, 11 Haziran gecesi St. Jakob Park'taki mücadele.

Fikstür

7 Haziran Cumartesi: 19.00: İsviçre - Çek Cumhuriyeti (St Jakob Park, Basel)
7 Haziran Cumartesi: 21.45: Portekiz - Türkiye (Stade de Geneve, Cenevre)

11 Haziran Çarşamba: 19.00: Çek Cumhuriyeti - Portekiz (Stade de Geneve, Cenevre)
11 Haziran Çarşamba: 21.45: İsviçre - Türkiye (St Jakob Park, Basel)

15 Haziran Pazar: 21.45: İsviçre - Portekiz (St Jakob Park, Basel)
15 Haziran Pazar: 21.45: Türkiye - Çek Cumhuriyeti (Stade de Geneve, Cenevre)

Hiç yorum yok: