20 Haziran 2008 Cuma

Kevin Garnett: Celtics'in Ruhani LideriKevin Garnett, Ray Allen ile başlayan dev projenin en büyük ismiydi; fakat Celtics'in Garnett için birçok şeyden vazgeçmesi gerekiyordu. 12 yıllık Minnesota Timberwolves kariyerini şampiyonluk yaşama hedefiyle bir kenara bırakan Garnett'in Celtics'e gelebilmesi adına Al Jefferson, Ryan Gomes, Sebastian Telfair, Gerald Green ve Theo Ratliff ile birlikte iki adet birinci tur draft hakkı ve bir miktar nakit para gözden çıkarılmıştı.

Gelinen son noktada bu işten Celtics'in karlı çıktığı söylenebilir; çünkü Celtics 22 yıllık özlemine son verirken Garnett, kariyerinin ilk NBA şampiyonluğunu yaşıyor.

Joe Smith'in Golden State Warriors tarafından 1 numarada seçildiği 1995 NBA Draftı'nda beşinci sırada kendine yer bulabilen Kevin Garnett, o zamanlar sadece 19 yaşındaydı ve Moses Malone'dan (1974) beri kolej kariyeri olmaksızın NBA'e gelen ilk oyuncu oluyordu. Garnett, ligin en başarısız takımlarından biri olan Timberwolves tarafından seçilmişti ve kariyerinde aşması gereken birçok zorluk olacaktı.

1989-90 Sezonu'nda NBA'e katılan Minnesota Timberwolves, hiçbir zaman 29 galibiyetin üzerine çıkamamıştı. Liseden NBA olan Kevin Garnett'in gelişi de Timberwolves'un makus talihini değiştirmeye yetmeyecekti. Wolves, 82 maçlık normal sezonda sadece 26 maç kazanarak bir kez daha Playofflar'ın dışında kalıyordu. Garnett, henüz 19 yaşındayken ne kadar zorlu bir maceraya atıldığının bilincinde olabilirdi; fakat Garnett ve Timberwolves birlikteliği, playoff için fazla beklemeyecekti.

Kevin Garnett'in 2007-08 Sezonu'nda Celtics'e yaptığı liderlik ve takıma getirdiği hava, kuvvetle muhtemel, fizyolojikti. Liderlik yapmak, Garnett'in doğasında vardı. Henüz 20 yaşında olmasına karşın Timberwolves takımının en önemli oyuncularından olan Garnett, kulübü ilk kez Playofflar'a taşırken 20 yaşında All-Star olmayı da başarıyordu. Playofflar'da ise İlk Tur'da Hakeem Olajuwon ve Charles Barkley gibi büyük oyunculara sahip Houston Rockets, genç Garnett'in takımını 3-0 ile süpürüyordu; fakat bu bir tesadüf değildi.

Kevin Garnett, Minnesota Timberwolves formasıyla üst üste yedi sezon playoff oynamasına karşın herhangi bir seri kazanamayacaktı:

1996-97: Houston Rockets, 0-3
1997-98: Seattle Supersonics, 2-3
1998-99
: San Antonio Spurs, 1-3
1999-00: Portland Trail Blazers, 1-3
2000-01
: San Antonio Spurs, 1-3
2001-02
: Dallas Mavericks, 0-3
2002-03
: Los Angeles Lakers, 2-4

Garnett, kötü şansını 2003-04 Sezonu'nda kırmaya çok yaklaşıyordu. Kulüp tarihi boyunca KG'nin tüm çabalarına karşın Playofflar'da seri kazanmayı başaramayan Minnesota, 2004 Playoffları'na Batı Lideri olarak giriyordu. Garnett, sezon boyunca göstermiş olduğu performansla MVP ödülünü kazanmıştı ve Timberwolves, hiçbir zaman o sezonki kadar iddialı olamamıştı.

Garnett ve Minnesota, 2004 Playoffları'nda Denver Nuggets'ı 4-1 ve Sacramento Kings'i 4-3 ile geçtikten sonra Batı Finalleri'nde Los Angeles Lakers'ın rakibi olmuştu. Kevin Garnett, yüzük için çılgınlar gibi mücadele ediyordu; ama Lakers, belki de tarihin en aç kadrosuna sahipti. 90'lı yılların sonunda Michael Jordan'ın gazabına uğrayan Utah Jazz'in sembol oyuncusu Karl Malone, şampiyonluk yaşayabilmek için Kobe ve Shaq'in ekibine katılmıştı. 90'lı yılların bir diğer efsanesi Gary Payton da şampiyonluk hasretini dindirmek adına Lakers oyuncusu oluyordu.

Garnett, tek başına dört efsaneye karşı gelemeyince Timberwolves, bir kez daha sezonu erken bitiriyordu; ama Minnesota'nın gelişimini görebilmek için Kevin Garnett'in kulübe katılış tarihine bakmak yeterli olabilir. Garnett öncesi sadece bir kez 25 galibiyet üzerine çıkabilen 30 galibiyeti ise hiçbir zaman göremeyen Minnesota, Garnett sonrası Playofflar'a 1. sıradan giren bir takım haline gelmişti; fakat 2004'teki hayalkırıklığının ardından gelen üç sezon içerisinde Minnesota, tekrar, playoff yapamayan sıradan bir takım görüntüsünü takınmaya başlayacaktı.

Sezon öncesi, değişikliğe ihtiyacı olan iki efsanenin yolları kesişebilirdi. Kevin Garnett ve Boston Celtics, 2007-08 Sezonu'nda birbirlerini buldu. Başarılı formül ortaya çıktı. Sezon boyunca savunmadaki hırsı ile takımını üst seviyeye taşıyan Garnett, şampiyonluk seramonisinde söylendiği gibi, Celtics ekibinin saha içerisindeki ruhani liderliğini yaptı. Başardı !

Yedişer maçta geçilen Atlanta Hawks ve Cleveland Cavaliers engellerinin ardından Doğu Finalleri'nde Detroit Pistons'ın, NBA Finalleri'nde de Los Angeles Lakers'ın işini altışar maçta bitiren Boston Celtics'te Kevin Garnett, 2008 Playoffları'nda oynadığı 26 maçta toplam 530 sayı kaydetti. Finaller MVP'si Paul Pierce ise 511 sayı ile takım arkadaşına eşlik etti ve Garnett-Pierce ikilisi, 2002'de Shaquille O'Neal ve Kobe Bryant'ın Lakers formasıyla gerçekleştirdikleri başarıyı (500+ sayı, aynı takımda) tekrarlayan ilk ikili oldu.

2008 NBA Finalleri 6. Maçı'nda 26 sayı ve 14 ribaund ile oynayan Kevin Garnett, bu performansıyla Final serisindeki tüm maçlarda double-double yapmayı başardı ve NBA Tarihi'nde (Final serisindeki ilk altı maç değerlendirildiğinde) böylesi bir başarıya imza atan, Bob Pettit, Elgin Baylor, Wilt Chamberlain, Kareem Abdul-Jabbar, Bill Walton, Moses Malone ve Shaquille O'Neal gibi efsanevi isimlerin bulunduğu kulübün sekizinci üyesi oldu.

Kevin Garnett'in 2008 NBA Finalleri'nde oynadığı altı maçtaki performansı ise şu şekildeydi:

1. Maç: 9-22 FG, 24 sayı ve 13 ribaund
2. Maç: 7-19 FG, 17 sayı ve 14 ribaund
3. Maç: 6-21 FG, 13 sayı ve 12 ribaund
4. Maç: 7-14 FG, 16 sayı ve 11 ribaund
5. Maç: 6-11 FG, 13 sayı ve 14 ribaund
6. Maç: 10-18 FG, 26 sayı ve 14 ribaund

Sonunda başardı, Kevin Garnett. Her ne kadar, Playoff maçlarının son anlarında baskıyı kaldıramadığı konusunda eleştirilse de, normal sezondaki 82 maçı da NBA Finalleri 7. Maçı havasında oynayan Garnett, hak ettiği şampiyonluğu Celtics forması ile yaşamayı bildi.

Şampiyonluk seramonisinden önce gözyaşlarıyla boşalttığı stresi, belki de 12 yılın getirdiği bir baskıydı. Biraz da geç kalsaydı, NBA Şampiyonu Olamayan Süper Yıldızlar Kulübü'ne üyelik işlemleri tamamlanabilirdi; ama buna izin vermedi. Garnett, artık bir şampiyon ve en kısa zamanda bunu bir kez daha yapabilir.

Hiç yorum yok: