13 Haziran 2008 Cuma

Luiz Felipe Scolari, Chelsea'dePortekiz Milli Takımı'nın Brezilyalı teknik direktörü Luiz Felipe Scolari, önümüzdeki sezon için Premier Lig ekiplerinden Chelsea'nin menajerliğine getirildi.

Takımının 3-1 kazandığı Çek Cumhuriyeti maçının ardından yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz 2008 günü itibariyle Maviler'in yeni menajeri olacak olan ''Felipao'', 1982 yılında başladığı teknik direktörlük kariyerindeki 16. farklı takım için yeteneklerini sergilemeye başlayacak. Yetenek demişken... Luiz Felipe Scolari, Premier League'de Jose Mourinho'nun gidişiyle açılan büyük boşluğu da kapatacaktır.

Geçtiğimiz sezon, Arsenal, Chelsea, Manchester United ve Liverpool'un birbirleriyle oynadıkları büyük maç haftasında Arsenal menajeri Arsene Wenger, Chelsea'nin o dönemki menajeri Grant hakkında, ''Avram Grant, oldukça sakin bir adam. Mourinho olsaydı, çenesi hiç durmazdı'' tarzında bir açıklama yapmıştı, dört büyük takımın aralarında oynayacakları maçlar öncesinde.

Scolari, klasik bir Brezilyalı gibi, kazanmak adına saha içerisinde her yola başvurabilecek bir teknik adam. Ülkesinde görev yaparken takımının kontra atakta yakalandığı bir pozisyonda sahaya ikinci topu atıp oyunu durdurabilecek kadar gözünü kararttığı bile olmuştur, Luiz Felipe Scolari'nin.

Premier Lig, Brezilya Ligi kadar oyuna kolay müdahale edebileceği bir seviye değil, tabii; ama Arsene Wenger ve meslektaşları zaman içerisinde Jose Mourinho'yu arar duruma gelebilirler, Scolari'yi tanıdıkça.

Luiz Felipe Scolari, yukarıda da paylaştığımız üzere, 26 yıldır teknik direktörlük yapıyor. 2001 yılında Brezilya Milli Takımı koltuğuna oturan Scolari, ülkesine 2002 yılında Dünya Kupası'nı kazandırdıktan sonra Portekiz Milli Takımı'nın başına geçmişti. 2003'ten bu yana Portekiz'in antrenörlüğünü yapan Scolari'nin kulüpler seviyesinde son tecrübesi, 2000-2001 Sezonu'nda Cruzeiro ile gerçekleşmişti. Bu anlamda, Brezilya teknik adamın son derece önemli bir sınav vereceğini söylemekte fayda var.

1993-1996 yılları arasında Gremio'ya tarihinin en başarılı dönemlerinden birini yaşatan Scolari'nin Chelsea adına doğru seçim olduğunu düşünüyorum. Scolari, çalıştığı her takıma iyi veya kötü futbol kimliği kazandırmayı başaran bir antrenör. Chelsea'de tam da kendisinin isteyebileceği harika bir ortam bulunuyor, bana kalırsa. Önümüzdeki sezon Chelsea'nin takım savunmasında, bir seviye daha atlayacağını düşünüyorum (tabii atlayacak bir seviye kaldıysa).

Son olarak; Barcelona'dan ayrılacak olan Deco, Inter ve Chelsea arasında gidip geliyordu, Euro 2008 öncesi. Mourinho ilişkisi ile her ne kadar Inter'e gideceği beklense de artık, yer açılabilirse, Chelsea'nin transfere daha yakın olduğunu düşünebiliriz.

Premier Lig, Luiz Felipe Scolari'nin katılımıyla, yeni sezonda çok daha enteresan bir hal alacak gibi görünüyor.

Hiç yorum yok: