18 Haziran 2008 Çarşamba

NBA Finalleri ve Babalar Günü2008 NBA Finalleri Dördüncü Maçı'nda Los Angeles Lakers'ı yıllarca unutulmayacak bir geri dönüş sonrası mağlup edip seride 3-1 öne geçen Boston Celtics'in yıldız oyuncusu Paul Pierce, ''Galibiyete aşırı şekilde sevinmek istemiyorum. Sadece, 5. Maç için buraya gelip Babalar Günü'nde kazanarak bu işi bitirmek istiyorum'' diye konuşmuştu, 97-91'lik galibiyetin ardından.

Pierce, Babalar Günü'nde geldiği Staples Center'da 48 dakika boyunca sahada kaldı. Finaller Tarihi'ne geçecek bir gayret göstererek takımını maçın son anına kadar oyunda tutmayı başardı. Celtics'in Finaller Tarihi'ndeki en iyi üç kişisel hücum performansından birine imza attı; ama 38 sayı, 6 ribaund ve 8 asistlik muhteşem, performansı seriyi 5. maçta bitirmek için yeterli olmadı.

Pierce, çocukluğunun geçtiği şehirde, çocukluğunun takımını mağlup ederek kariyerindeki ilk NBA Şampiyonluğu'na ulaşabilirdi. İsteği, gerçekleşmedi; fakat Pierce'ın olağanüstü gayreti, Finaller Tarihi'ne geçmesi için yeterli oldu.

Babalar Günü'nde işi bitiremedi, Paul Pierce. Peki, son 20 yılda Babalar Günü'ne denk gelen NBA Finalleri Maçları'ndaki görüntü nasıldı? ESPN'in yaptığı araştırmanın ışığında durumu, biraz daha yakından incelemeye çalışalım:

2006, 18 Haziran, 5. Maç: Dallas Mavericks 100-101 (uz.) Miami Heat

Miami Heat'in 2006 NBA Finalleri'nde Dallas Mavericks'i arka arkaya üçüncü kez mağlup edip seride 3-2 öne geçtiği karşılaşma. Maç boyunca, serbest atış çizgisinden 21-25 ile oynayan Dwayne Wade, 43 sayı ile tamamlayacağı maçın bitimine 1.9 saniye kala galibiyeti yine çizgiden getirecekti.

2005, 19 Haziran, 5. Maç: San Antonio Spurs 96-95 (uz.) Detroit Pistons

Robert Horry'nin galibiyeti getiren üç sayılık basket ile kahramanlaştığı karşılaşma. Gece boyu 5/6 ile üç sayı kullanan ve toplam 21 sayı üreten Robert Horry, maç içerisinde sol eliyle Richard Hamilton'ın üzerinden unutulmayacak bir de smaç yapmıştı.

2003, 15 Haziran, 5. Maç: San Antonio Spurs 88-77 New Jersey Nets

İşte, Babalar Günü'nde ''işi bitiren'' son ekip. 3-1 önde olduğu serinin beşinci maçında son çeyreğe altı sayı geride girmesine karşın çeyrek içerisinde yakaladığı 19-0'lık seri ile rakibini bozguna uğratan Spurs'de Tim Duncan, 21 sayı, 20 ribaund, 10 asist ve 8 blokluk insanüstü rakamlar çıkarıyordu ortaya. Spurs, geceyi şampiyon olarak tamamlarken Duncan, Finaller MVP'si olacaktı.

1996, 16 Haziran, 6. Maç: Chicago Bulls 87-75 Seattle Supersonics

1993 yılında babası James Raymond Jordan'ı kaybettikten sonra basketbol kariyerine ara veren Michael Jordan'ın geri döndüğü sezonu, Babalar Günü'nde şampiyon olarak tamamladığı maç. Dennis Rodman da gece boyunca 11 hücum ribaundu yaparak kendi tarihini yaratacaktı, aynı karşılaşmada.

1994, 19 Haziran, 6. Maç: Houston Rockets 86-84 New York Knicks

Evindeki son iki maça 3-2 geride gelen Houston Rockets'ın şampiyon olarak tamamlayacağı sezondaki en kritik maç. New York Knicks'in oyun kurucusu John Starks'ın galibiyet için gönderdiği şutu bloklayan Hakeem Olajuwon, takımının hayatta kalmasını sağlıyordu. Yedinci maçı da 90-84 ile Rockets kazanacak ve NBA Şampiyonu olacaktı.

1993, 20 Haziran, 6. Maç: Chicago Bulls 99-98 Phoenix Suns

Bulls'un ''X-Factor'' oyuncusu John Paxson'ın maçın bitimine 3.9 saniye kala gönderdiği üç sayılık basket ile şampiyonluğun geldiği maç. Karşılaşmayı 33 sayı ile tamamlayan Jordan ise, seri boyunca maç başına ortalama 41.0 sayı oynayarak üst üste üçüncü kez Finaller MVP'si olmayı başarmıştı.

1988, 19 Haziran, 6. Maç: Los Angeles Lakers 103-102 Detroit Pistons


NBA Tarihi'nin gelmiş geçmiş en unutulmaz Final eşleşmelerinden biri. Yedi maç sonunda Lakers'ın şampiyon olarak tamamlayacağı serinin altıncı maçı. 41 yaşındaki Kareem Abdul-Jabbar, son hücumda bulduğu iki serbest atışla seriyi (Isiah Thomas'ın sakat sakat oynayacağı) yedinci maça taşıyacaktı. Thomas, altıncı maçın üçüncü çeyreğinde 25 sayı atarak Pistons'ı oyunun içerisine sokmasına karşın tek başına Lakers'a yetmemişti.

...

Hiç yorum yok: