20 Haziran 2008 Cuma

Paul Pierce: 2008 NBA Finals MVPBoston Celtics'in Los Angeles Lakers'ı altı maç sonunda 4-2 ile geçerek tarihindeki 17. şampiyonluğuna ulaştığı 2008 NBA Finalleri'nde ''En Değerli Oyuncu (MVP) Ödülü'', Celtics'in All-Star forveti Paul Pierce'ın oldu. Pierce, seri boyunca maç başına 21.9 sayı, 4.5 ribaund ve 6.3 asist ortalamaları ile oynayarak takımının şampiyonluğuna önemli katkılarda bulundu.

NBA'de 10. sezonunu geçiren Paul Pierce, kariyerindeki ilk NBA şampiyonluğuna Playofflar kariyerindeki en düşük rakamlarla ulaştı. Bu durumun açıklayıcı birkaç nedeni var elbette. Sezon başında büyük bir değişime giden Celtics kadrosunda Pierce, yıllar sonra ilk kez, ''tek hücum silahı'' olmaktan çıkacaktı. Draft gecesi Ray Allen'ın Celtics'e geçmesini takip eden sezon öncesi takas döneminde, Kevin Garnett'in de Pierce ve ekibinin yardımına koşması sonrası Celtics adına hücumda güvenebilecek el sayısında artış yaşanabilirdi.

Sezon öncesi Ray Allen ve Kevin Garnett'in gelişiyle birlikte, üç büyük oyuncu arasında takım liderliği adına büyük çekişmelerin yaşanabileceği konusu da kuvvetli ihtimallerden biri olarak değerlendiriliyordu, çeşitli çevreler tarafından. Onlara göre; Pierce, bu formülü bozabilecek yapıda olabilirdi; ama üç büyük oyuncu, kısa süre içerisinde şampiyonluk için oynayacaklarını belli edecek ve tüm dedikoduları sonsuzluğa göndereceklerdi.

Boston Celtics'in Kaptanı, Kevin Garnett ve Ray Allen öncesindeki 9 yıllık Celtics kariyerinde Playofflar'da dört kez boy gösterebilmişti. Şampiyonluk yaşadığı 2007-08 Sezonu'ndaki Playoff ortalamaları, maç başına 19.7 sayı, 5.0 ribaund ve 4.6 asist olan Pierce'ın daha önceki Playoff sezonlarında yakaladığı rakamlar ise şu şekildeydi:

2001-02: (16 Maç) - 24.6 sayı, 8.6 ribaund, 4.1 asist
2002-03
: (10 Maç) - 27.1 sayı, 9.0 ribaund, 6.7 asist
2003-04: (4 Maç) - 20.8 sayı, 8.8 ribaund, 2.5 asist
2004-05: (7 Maç) - 22.9 sayı, 7.7 ribaund, 4.6 asist

Dört yıllık playoff kariyeri boyunca toplam 37 maça çıkan Paul Pierce, 2007-08 Sezonu'nda 26 kez çıktı sahneye. Bu anlamda; sayı ortalamasındaki düşüş, maç sayısındaki fazlalığa bağlanabilir. Ribaund konusunda ise oldukça geçerli bir gerekçe sunulabilir. Önceleri, pota altında Mark Blount, Walter McCarthy ve Tony Beattie gibi vasat oyuncular ile oynayan Pierce, oyunun içerisine daha fazla girmek durumunda kalıyordu. Bu sezon ise Kendrick Perkins, Kevin Garnett, P.J. Brown, James Posey, Glen Davis ve Leon Powe, MVP'nin işini kolaylaştıracaktı.

Sezon boyunca uygulanan tüm formüller, Final serisine de taşınıyordu. Oakland, California doğumlu olan Paul Pierce, Los Angeles Lakers taraftarı olarak geçirdiği çocukluğunu unutmak durumundaydı; çünkü 10 yıldır beklediği fırsat, Celtics forması ile eline geçmişti ve karşısında Celtics'in en büyük rakibi Los Angeles Lakers vardı.

1. Maç: 7-10 FG, 22 sayı, 4 ribaund, 2 asist, 3 top kaybı, 98-88 W

2008 NBA Finalleri'nin en unutulmaz görüntülerinden birinin yaşanacağı karşılaşma.

Paul Pierce, maçın üçüncü çeyreğinde takım arkadaşı Kendrick Perkins ile çarpışarak dizinden sakatlanıyor ve takım arkadaşlarının yardımıyla soyunma odasına doğru yol alıyordu; fakat Pierce'ın umutsuz bir şekilde soyunma odasına gittiği anda, TD Banknorth Garden'a hakim olan garip sessizlik, birkaç dakika sonra atılacak çığlıklarla birlikte yok olacaktı; çünkü...

Sağlık ekibi ve takım arkadaşlarının kucağında soyunma odasına giden Pierce, salona geri dönüşünü koşarak gerçekleştiriyordu. Üstelik oyuna girer girmez, arka arkaya gönderdiği iki isabetli üç sayılık atış da maçın Celtics lehine koptuğu anlamına gelecekti. Pierce, bu hareketiyle Celtics-Lakers efsanesine serinin henüz ilk maçında unutulmayacak bir anı kazandırmış oluyordu.

2. Maç: 9-16 FG, 28 sayı, 4 ribaund, 8 asist, 5 top kaybı, 108-102 W

Lakers'ın 24 sayılık geri dönüşünün, Pierce'ın serbest atışları sonrası, herhangi bir anlam ifade etmediği karşılaşma.

Maçın bitimine 7:54 kala Kevin Garnett'in orta mesafe şutu, Celtics adına skoru 95-71'e getirdiğinde birçok şey için geç kalınmış olunabilirdi; ama bu bir Celtics-Lakers eşleşmesiydi ve erken konuşmak, pek tercih edilmemeliydi. Mağlubiyeti kabul etmeyen Kobe Bryant'ın yaktığı ateş, son dakika içerisinde Lakers'ın farkı iki sayıya kadar indirmesini sağlamıştı; fakat gece, Paul Pierce'ındı.

Pierce, takımının skorda 104-102 önde olduğu son 22 saniyede, Lakers pota altını zorlama fikrini uygun görüyordu galibiyet adına. Dört kişinin arasından faulü çıkaran Pierce için serbest atışlarda isabet sağlamak, uzak bir ihtimal değildi. Pierce ve arkadaşları, geri bölümde de hata yapmayacaktı. Boston, seride 2-0 öne geçiyordu.

3. Maç: 2-14 FG, 6 sayı, 6 ribaund, 3 asist, 3 top kaybı, 87-81 L


Paul Pierce'ın evine dönüş yaptığı karşılaşma.

Pierce adına maç boyunca işler, hiçbir zaman yolunda gitmeyecekti. Yayın gerisinden kullandığı dört şutta da isabet bulamayan Pierce, Kobe'nin 36 sayılık performansı sonrası, takımını galibiyete taşımak için kendisinde pek fazla güç bulamamış gibi gözüküyordu. Bu durumda, Pierce'ın ilk maçtaki diz sakatlığının da etkisi olabilirdi.

Celtics, Pierce'ın standartların altındaki oyununa rağmen, karşılaşmanın sonuna kadar maç içerisinde kalmayı başarmıştı; fakat Ray Allen'ın dış şutlardaki başarısı, tek başına galibiyet için yeterli olmayacaktı.

4. Maç: 6-13 FG, 20 sayı, 4 ribaund, 7 asist, 4 top kaybı, 97-91 W

Boston Celtics-Los Angeles Lakers rekabetinin tarihine geçen karşılaşmalardan biri.

Maçın ilk çeyreğinde Lakers'ın skordaki 35-14'lük üstünlüğü, Boston'ı geri dönülmez bir yola sokabilirdi. Serinin 2-1'e geldiği üçüncü maçta Lakers'ın kahramanı Kobe Bryant'ın sadece üç sayıda kaldığı ilk yarının ardından ise Celtics, soyunma odasına 58-40 ile geride giden taraf oluyordu; fakat Boston Celtics, ikinci yarıda unutulmayacak bir geri dönüş ile son çeyrekte rakibini geçiyor ve sahadan galip ayrılan taraf oluyordu.

Boston, 22 yıllık aradan sonra kazanabileceği şampiyonluğa artık sadece bir galibiyet uzaktaydı. Pierce, 20 sayısının yanında çok daha önemli işler yapmıştı takımı adına. Son çeyrekte Kobe Bryant'ın üzerinde uyguladığı baskı, savunmada Celtics'in işini kolaylaştırırken; hücum tarafında da takımının yaptığı 15 asistin 7'sinin altına imzasını atıyordu, Paul Pierce.

5. Maç: 10-22 FG, 38 sayı, 6 ribaund, 8 asist, 5 top kaybı, 103-98 L

Paul Pierce'ın 48 dakika sahada kaldığı ve playoff kariyerinin en iyi kişisel performansını sergilediği karşılaşma.

Boston Celtics, ilk iki maçta saha avantajını koruduktan sonra Staples Center'da da bir maç çalmayı başarmıştı. İstediğini almış gibi gözüken bir Celtics olabilirdi bu yüzden sahada. Genel görüntü de bu şekildeydi; fakat bir Celtic'i dışarıda tutmak gerekebilirdi.

California'nın Inglewood bölgesinde büyüyen Paul Pierce, Lakers'ın eski evi Fabulous Forum'da Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson gibi efsanelerden etkilenerek başlamıştı basketbol hayatına ve kariyerindeki ilk NBA Final serisini de kendi evinde bitirmek istiyordu, yaptığı müthiş başlangıçtan anlaşıldığı kadarıyla. Pierce, hücumda 38 sayısının yanı sıra takımının yaptığı 20 asistin 8'inde katkı yapan isim olmuş ve savunmada Kobe Bryant'ın karşısına dikilmişti.

Lakers, tıpkı dördüncü maçta olduğu gibi maça oldukça etkili bir giriş yapmış; fakat Celtics, ilerleyen dakikalarda farkı eritmeyi başarmıştı. Maçın kırılma anı ise, bitime 40 saniye kala gerçekleşiyordu. O ana kadar oyundan hiç çıkmayan Pierce, takımının 97-95 geride olduğu hücumda topu kaptırıyor ve Kobe Bryant, diğer potada maçı bitiren smacı yapıyordu; ama seri, henüz sona ermemişti...

6. Maç: 4-13 FG, 17 sayı, 3 ribaund, 10 asist, 2 top kaybı, 131-92 W

Kevin Garnett, Ray Allen ve Rajon Rondo başta olmak üzere tüm takım arkadaşlarının Paul Pierce'ın devreye girmesine gerek bırakmadığı karşılaşma.

Seri boyunca her iki takım adına da farklı seviyelerde geri dönüşler izlemiştik ve söz konusu durumlardan genellikle galip çıkan Celtics olmuştu; fakat Lakers, son maçta geri dönülmez bir yola girecekti. Celtics, rakibinin maça tekrar ortak olmasına izin vermeyen görüntüsü ile karşılaşmayı henüz ilk çeyrekte bitiriyordu.

Pierce, altı maçlık Final serisi içerisinde hücum anlamındaki en kötü iki performansından birini sergilemiş olabilirdi; ama MVP, kendisine farklı yollar bulabileceğini kanıtlayacaktı. Maç boyunca 33 asist yapan Celtics takımının 10 asist ile lideri olan Pierce, galibiyeti getiren önemli isimlerden biri oluyordu.

Sonuç:

Paul Pierce, Boston Celtics ile çok sayıda maç kaybettikten sonra takımının değişen yüzünün de sembolü olmayı başardı. Maç başına yakaladığı 21.8'lik sayı ortalaması, belki Finaller MVP'si olan oyuncularla kıyaslandığı çok uç bir ''rakam'' değildi; ama Pierce, görünenden çok daha fazlasını yapmıştı. Şut anlamında kötü olduğu gecelerde sayı pasları ile var olan Pierce, savunmada ise Kobe Bryant'ın üzerinde kalarak rakibinin etkinliği çoğu maçta minimize etmeyi bildi. Finaller MVP'si olmayı sonuna kadar hak etti.

Hiç yorum yok: