24 Haziran 2008 Salı

Ronaldinho Boca Juniors'a ?Geçtiğimiz sezon yaşadığı sakatlıklar ve gerek saha içi gerekse de saha dışı sorunlardan dolayı, üç haneli milyon dolarlar ile aynı cümleler içerisinde kullanılan piyasasını yerle bir eden Brezilyalı yıldız Ronaldinho'nun önümüzdeki sezon hangi kulüp için oynayacağı henüz netlik kazanmadı. Milan, Manchester City ve Chelsea'den sonra İspanyol gazetesi Sport'un haberine göre Ronaldinho'nun son taliplisi, Arjantin kulübü Boca Juniors !

Barcelona'nın yeni teknik direktörü Joseph Guardiola'nın göreve gelmesinden sonra, takımdan ayrılması kesinlik kazanan Ronaldinho ile en ciddi ilgilenen takımın Premier Lig ekiplerinden Manchester City olduğu konuşuluyordu. Tayland 23. Başbakanı Thaksin Shinawatra'nın başkanlığındaki City, Ronaldinho transferi ile birlikte tüm imajını değiştirip yüksek hedeflere oynamanın planları yapıyordu. Ronaldinho, City adına büyük bir projenin ilk adımıydı; ama görüşmeler, bir noktadan sonra tıkanacaktı.

Milan ve Chelsea haberlerine ise, daha şüpheci yaklaşmak gerekebilirdi. Geçtiğimiz sezonun sonlarında, Ronaldinho ve Barcelona ilişkisinin büyük yaralar aldığı dönemde, İtalyan devi Milan'ın Ronaldinho ile sözleşme imzaladığı ve transferin Barcelona ile Milan arasındaki görüşmelerin ardından resmiyet kazanacağı söyleniyordu; fakat zaman geçtikte haber, gündemdeki yerini kaybetmeye başlayacaktı. Ronaldinho'nun, ''Milan'la herhangi bir anlaşma yapmadım'' açıklaması ise, tüm ilginin diğer seçeneklere yoğunlaşmasına neden oluyordu.

Chelsea opsiyonu, aslına bakılırsa, çok yeni değil. Barcelona ve Chelsea'nin üst üste iki sezon Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finalleri'nde birbirlerine rakip olduğu dönemde Ronaldinho, kariyerinin en üst seviyesini yaşıyor ve Chelsea'nin Rus Başkanı Roman Abramovich, Brezilyalı yıldızı almak adına her türlü çabayı sarf edecek gibi görünüyordu; ama Barcelona, oyuncusunu satmayacaktı. Chelsea ve Ronalhinho ilişkisi, İngiliz ekibinin önümüzdeki sezon için Brezilyalı teknik direktör Luiz Felipe Scolari ile anlaşmasından sonra tekrar konuşulmaya başlanmıştı; fakat bundan fazlasını göremeyecektik.

Katalan gazetesi Sport'un iddiası ise, tüm diğer ihtimallerden çok daha çekici: Boca Juniors! Tarafların Boca Juniors adına bir aracıyla birlikte, geçtiğimiz hafta oynanan Brezilya-Arjantin maçından önce Belo Horizonte'de temas kurdukları iddia ediliyor. Ronaldinho'nun Boca Juniors ile bir geleceği olur mu, bilinmez; ama transfer, gerçekleşirse son yılların en ilginç oyuncu hareketi olacaktır.

Arjantin ve Brezilya arasındaki tabu, biraz karışık da olsa, River Plate'den Javier Mascherano ve Boca Juniors'tan Carlos Tevez'in Brezilya takımı Corinthians'a geçmesinden sonra yıkılır gibi olmuştu; ama Ronalldinho & Boca Juniors, hiç kuşku yok ki çok daha büyük bir sansasyon yaratacaktır, dedikodunun doğru çıkması halinde.

Hiç yorum yok: