30 Haziran 2008 Pazartesi

Xavi Hernández: Euro 2008'in En İyisiEuro 2008 Finali'nde Almanya'yı 1-0 yenerek şampiyon olan İspanya'nın görkemli orta sahasının temsilcilerinden olan Xavi Hernandez, , UEFA Teknik Ekibi tarafından, Castrol'ün sponsorluğunda ''Turnuvanın En İyi Oyuncusu'' seçildi

Turnuva boyunca İspanya'nın oynadığı 6 maçın 5'inde toplam 375 dakika görev yapan Xavi, Yarı Final'de takımının 3-0 kazandığı Rusya maçında ilk golü atan oyuncu olmuştu. Xavi, dün geceki Final'de ise yaklaşık 12 kilometre koşarak Almanya'yı bitiren isimlerden biri olmayı başardı.

''En İyi Oyuncu'', mutlaka İspanya orta sahasından birileri olmalıydı ve Ödül, Xavi Hernandez'e gidiyordu.

İspanya orta sahası, özellikle Yarı Final'de Rusya ve Final'de Almanya maçındaki performansıyla, turnuvaya damgasını vurdu. Bu anlamda; ödülün en kuvvetli adayları, Xavi, Andres Iniesta ve Marcos Senna olmalıydı. Senna, İspanya'nın değişen yüzünün önemli temsilcilerindendi. Senna'nın savunmadaki sağlam görüntüsü; Cecs Fabregas, Andres Iniesta ve Xavi gibi oyunculara hücum yeteneklerini daha fazla sergileme imkanı vermiş olabilirdi; ama Senna'nın takım savunmasını düşünmekten hücuma fazla konsantre olamayışı, ödülün Xavi'ye doğru kaymasına neden olmuş olabilir.

Xavi, İspanya orta sahasında hem Senna'ya yardımcı bir oyuncu profili çizdi, hem de çoğu zaman hücumda aktif rollere sahip oldu ve ''Euro 2008'in iyi oyuncusu'' olarak seçilmeyi başardı.

Hiç yorum yok: