2 Temmuz 2008 Çarşamba

Baron Davis, Los Angeles Clippers'daNBA'de 2008-09 Sezonu öncesi, hayli hareketli geçiyor. Oyuncu seçmeleri ve takaslar derken gözler, son dedikodularla birlikte free-agent piyasasına çevrildi. En flaş gelişme, Baron Davis'in takımı Golden State Warriors ile olan sözleşmesinin son yılındaki oyuncu opsiyonunu kullanmayarak sözleşmesini feshetmesi ve sınırsız serbest hale gelmesi oldu.

Baron Davis, Pazartesi geceyarısına kadar olan süre sonunda Warriors ile arasındaki anlaşmayı bitiren mesajı, menajeri Todd Ramasar aracılığıyla Warriors Basın Sözcüsü Raymond Ridder'a ulaştırdı. Davis, böylece önümüzdeki sezon için alacağı 17.8 milyon dolardan vazgeçerek serbest oyuncu olma yolunu seçti. Ne Warriors ne de farklı NBA çevreleri tarafından beklenmeyen bir kararla Warriors'tan ayrılan Baron Davis, Los Angeles Clippers ile anlaştı.

Kolej kariyerini UCLA Bruins'te geçiren Davis, Clippers'tan 5 yıl için toplam 65 milyon dolar alacak. Clippers'ın Baron Davis ile anlaşmasının ardından tıpkı Davis gibi sözleşmesinin son senesini iptal ederek serbest kalan Elton Brand'in de takıma geri dönmesi bekleniyor.

Baron Davis'in beklenmeyen kararından sonra, Golden State Warriors'ın Basketbol Operasyonlarından Sorumlu Yöneticisi Chris Mullin'in önünde üç seçenek bulunuyordu. İlk seçeneğe göre Mullin, Davis'in diğer takımlarla görüşmesine izin verecek ve eski oyuncusunun seçimini bekleyecekti. İkinci seçenek, Baron Davis ile tekrar anlaşması yönündeydi; fakat bu anlaşma, uzun süreli olmak zorundaydı ve Davis, yeni anlaşma sonrası daha düşük bir ücret karşılığında oynayacaktı. Üçüncü ve son seçenek ise, Golden State ve Davis arasında, ''sign-and-trade'', yani yeni anlaşmanın ardından farklı bir takımla oyuncu takasına girilmesiydi.

Baron Davis, ilk seçeneği kullandı ve doğduğu şehre geri döndü. Uzun zamandır Los Angeles'a gitmek isteyen Davis, Lakers'ın geçtiğimiz sezon Pau Gasol ile anlaşarak maaş limitini doldurması sonrasında çareyi Clippers'a gitmekte buldu. Son durumda, ortaya farklı açılardan bakıldığında birçok sonuç çıkmış oldu.

Los Angeles Clippers, Baron Davis'i alarak gölgesinde kaldığı Los Angeles Lakers'a karşı en büyük hamleyi yapmış oldu yakın geçmişindeki. 2005-06 Sezonu'nu 47-35 ile bitiren ve Playofflar'da Konferans Finalleri'ne sadece bir maç ile uzak kalan (Denver: 4-1, Phoenix: 3-4) Clippers adına sezonun en önemli hatırası, normal sezonu Lakers'ın iki galibiyet üzerinde kapatmak olmuştu. Davis'in gelmesiyle Clippers, artık daha gerçekçi hedefler doğrultusunda yapabilir planlarını.

Baron Davis, 2006-07 Sezonu'nda tarihe geçen Golden State Warriors takımının lideriydi. Playofflar'a sekizinci sıradan giren Warriors, normal sezonu 67-15 ile kapatan Dallas Mavericks'i İlk Tur'da 4-2 ile geçerken Run&Gun Basketbol stilinden unutulmaz örnekler sergiliyor; daha sonraki turda Utah Jazz'e 4-1 kaybetse de Mavericks'e yaşattığı bozgunla hatırlanmayı başarıyordu.

Geçtiğimiz sezon ise Warriors, 48 galibiyet aldığı normal sezonu Batı Konferansı'nın 9. sırasında tamamlayarak Playofflar'a giremeyecekti. NBA Tarihi'ne, ''Playoff resminin dışında kalan en yüksek galibiyet sayısına sahip takım'' olarak geçen Warriors 2008'de 82 maçta da oynayan Baron Davis, yeni takımına her şeyden önce istikrar getirecektir. 2007-08 Sezonu'nda oynadığı 82 maçtan 23 galibiyet çıkarabilen Clippers'ın koçu Mike Dunleavy, sezon içerisinde point-guard ve shooting-guard mevkiisinde toplam 8 oyuncuya ilk 5'te şans vermişti: Sam Cassell, Brevin Knight, Dan Dickau, Smush Parker, Cuttino Mobley, Quinton Ross, Corey Maggette ve Ruben Patterson.

Los Angeles Clippers'daki tek gündem, Baron Davis değil. Sınırsız serbest oyunculardan Elton Brand ve Corey Maggette arasında bir seçim yapılması gerekiyor. Davis gibi kontratındaki oyuncu opsiyonunu kullanmayarak serbest kalan ve gelecek sezon için kazanacağı 16.4 milyon dolardan vazgeçen Elton Brand'in yeniden takımıyla anlaşması bekleniyor, son görüntüde.

Elton Brand ile ciddi şekilde ilgilinen tek kulüp olan Philadelphia 76ers'ın Brand'e yıllık maksimum 12.4 milyon dolar verebilecek olması da Brand'in geri dönüş yolunu açan unsurlardan biri olarak kabul edilebilir. Elton Brand ve Baron Davis ile birlikte maaş limitini dolduracak olan Clippers'ın Corey Maggette'den vazgeçeceği düşünülüyor.

Hidayet Türkoğlu'nun bir röportajında, NBA'de eşleşilmesi en zor oyunculardan biri olarak tanımladığı Corey Maggette için dört takım pusuda bekliyor: San Antonio Spurs, Orlando Magic, Boston Celtics ve Philadelphia 76ers; fakat Davis'in gidişinin ardından oyuncu maaş toplamında yaklaşık 20 milyon dolarlık bir boşluk oluşan Golden State Warriors'ın da Maggette için yarışa dahil olmasını bekliyorum. Dört takım arasındaki en güçlü aday, San Antonio Spurs. Philadelphia 76ers'ın ise pek şansı bulunmuyor.

Philadelphia, bir sezon için maksimum 12.4 milyon dolara sahip ve bunu yüksek ihtimalle Atlanta Hawks'ın serbest oyuncusu Josh Smith için kullanacak. Birçok NBA kaynağına göre ise Corey Maggette'nin (L.A. Clippers'da en uzun süreli forma giyen oyuncuydu, 2000-2008, sezon öncesindeki mevcut kadroda) yeni takımı San Antonio Spurs olacak ve Gregg Popovich, Maggette'yi çok yönlü bir oyuncu olarak kullanacak.

Sonuç olarak; Los Angeles Clippers, önümüzdeki sezon bambaşka bir yüz ile çıkacak sahaya. ''Baron, Warriors ile çok iyi işler yaptı. Orası, O'nun evi gibi oldu'' diyor, geçtiğimiz sezonu maç başına 21.8 sayı ve 7.6 asist ortalamalarıyla tamamlayan oyuncunun menajeri Todd Ramasar. ''.. ama bu biraz en iyi takım ve en iyi yerde olmak ile ilgili, özellikle de kariyerinin bu noktasında. Baron, kazanmak istiyor. Clippers ile özel bir şeyler yapma ve eve dönme şansı var''.

Kobe Bryant ve Los Angeles Lakers, son derece güçlüyken Clippers, Hollywood'daki rakibine Baron Davis ve sakatlıktan çıkan Elton Brand ile cevap vermeye çalışacaktır önümüzdeki sezon. Yeterli olacak mıdır, bilinmez; ama Corey Maggette'nin yokluğu hissedilebilir Clippers için, özellikle de Spurs'teki muhtemel performansı sonrası.

Hiç yorum yok: