10 Temmuz 2008 Perşembe

Corey Maggette, Golden State Warriors'daLos Angeles Clippers'da yaprak dökümü sürüyor. Sözleşmelerinin son sezonlarındaki oyuncu opsiyonlarını kullanmayarak serbest kalan isimlerden Elton Brand'in Philadelphia 76ers ile anlaşmasının ardından Corey Maggette de Golden State Warriors'ın yolunu tuttu. Maggette, yeni takımından 5 yıl için yaklaşık 50 milyon dolar alacak.

Salı gecesi Associated Press'in servis ettiği habere göre Golden State Warriors ile 5 yıllık sözleşme imzalayacağı belirtilen Corey Maggette'nin transferi süreci, ilgi çekici olarak değerlendirilebilir. Maggette, geçtiğimiz sezon yerlerde sürünen Los Angeles Clippers takımının en skorer oyuncusu olmuş ve sezonu maç başına 22.1 sayı, 5.6 ribaund ve 2.7 asist ortalamaları ile tamamlamıştı. Clippers'ın kabus gibi geçen sezonuna rağmen Maggette, her üç kategoride de kariyerinin en yüksek ortalamaları ile oynamayı başarıyordu.

Clippers'ın geçtiğimiz sezonki kadrosunda yer alan en eski oyuncu olan Maggette'nin 2000 yılında başlayan Clippers kariyeri, geçtiğimiz hafta sözleşmesinin son senesindeki oyuncu opsiyonunu kullanmamasıyla sona erecekti. Maggette, bu hamleyle önümüzdeki sezon Clippers'tan alacağı 7 milyon dolardan vazgeçiyor ve tıpkı takım arkadaşı Elton Brand gibi ''free-agent'' oluyordu.

Los Angeles Clippers, bu noktada her iki oyuncusu ile tekrar anlaşabilir ve uzun süreli kontratlarla Brand ile Maggette'yi takımda tutabilirdi; ama Clippers'ın ölü sezondaki ilk önemli icraatı Baron Davis ile uzun süreli kontrat yapmak olunca iki oyuncudan biri otomatik olarak gözden çıkarılacak ve çok geçmeden de bu ismin Corey Maggette olduğu görülecekti.

Elton Brand ve Los Angeles Clippers arasındaki görüşmeler, oyuncunun Salı akşamı Philadelphia 76ers ile anlaşması sonrası sona eriyordu. Baron Davis, Golden State Warriors ile olan sözleşmesini feshederken bir sonraki yıl kazanacağı 17.8 milyon dolardan vazgeçmiş ve Los Angeles Clippers'a daha düşük bir fiyat karşılığında imza atmıştı. Brand'in 76ers yolunu tutmasından sonra Clippers, ümitsizce Corey Maggette ile tekrar anlaşmanın formüllerini arayacaktı; ama bazı şeyler için çok geç kalınmış olunabilirdi.

Corey Maggette, NBA'in en üst seviyesindeki bazı takımlar tarafından isteniyordu: Boston Celtics, San Antonio Spurs, Detroit Pistons, Utah Jazz ve Orlando Magic. Tüm bu takımlar için Maggette, oldukça stratejik bir oyuncu olabilirdi. Maggette, yüksek hedeflere oynayan takımlarda önemli bir rol oyuncusu da olabilirdi; ama söz konusu takımlar Maggette'nin karşısına kısa süreli kontratlar ve düşük ücretlerle çıkacaktı.

San Antonio Spurs, Corey Maggette için en büyük isteği gösteren takımdı. Koç Gregg Popovich, yaşlanan ve iyice formdan düşen Bruce Bowen yerine köşelerden ceza üçlükleri atabilecek bir oyuncu arıyordu. Maggette, bu anlamda pazardaki en keskin hedeflerden biriydi. Tim Duncan merkezli hücum planlarında Maggette, Spurs adına stratejik bir isim olabilirdi; ama Spurs, Corey Maggette'ye iki senelik kontrat önerince transfer suya düşecekti. Boston Celtics ise, geçtiğimiz sezon ekstra katkı aldığı James Posey'nin yerini doldurmak amacındaydı.

Corey Maggette, Gregg Popovich'in sisteminde daha iyi bir savunmacı haline gelebilir veya Boston ya da Detroit gibi takımlarda şampiyonluk için oynayabilirdi; ama Baron Davis'in gidişiyle maaş limitini yukarılara taşıyan Golden State Warriors'ın teklifi, hepsinden farklı oluyordu. Warriors, Maggette'ye 5 yıllık bir kontrat ve toplam 50 milyon dolarlık bir teklifle gelecekti. Maggette'nin yapması gereken bir seçim vardı. Daha fazla oynama şansı bulabileceği ve maddi anlamda daha rahat olabileceği bir takıma gitmeyi tercih etti.

Don Nelson, Golden State Warriors başantrenörü, Corey Maggette'yi yeni sezonda takımda olmayacak Mickael Pietrus ve Matt Barnes'ın boşluğunu doldurmak için kullanacaktır. Fransız oyuncu Pietrus, Orlando Magic'in yolunu tutarken iki sezon önceki unutulmaz Playoff koşusunda Warriors'a ekstra performansıyla önemli katkılar sağlayan Barnes ile tekrar anlaşılmayacağı açıklanmıştı.

Corey Maggette'nin Don Nelson'ın Golden State Warriors üzerinde uyguladığı hızlı ve karmaşık basketbol stilini kısa sürede benimseyebileceği de söylenebilir, bu noktada. Önümüzdeki sezon için hayli genç bir kadro oluşturan ve mağlubiyet sayısının artması pahasına da olsa genç oyuncularını daha fazla oynatmayı düşündüğünü açıklayan Don Nelson, Baron Davis'in takımdan ayrılmasının ardından henüz o bölgeye bir takviye yapmadı. Mevcut kadroda bu görevi üstlenebilecek yegane oyuncu olan Monta Ellis, tıpkı pota altındaki Andris Biedrins gibi sınırlı serbest; ama yönetici Chris Mullin'in açıklamaları göz önüne alınırsa her iki oyuncuyla da ne pahasına olursa olsun uzun süreli anlaşmalar imzalanacak ve iki oyuncu da takımda tutulacak.

Tüm gelişmelerin ardından Golden State Warriors'da 1980 öncesi doğan sadece iki oyuncu bulunuyor, önümüzdeki sezonun kadrosunda: Corey Maggette ve Stephen Jackson. Geçtiğimiz sezonu maç başına 20.1 sayı, 4.4 ribaund ve 4.1 asist ortalamaları ile tamamlayan Jackson, Golden State Warriors'ın yeni yüzünde takımın yeni lideri olabilir. Monta Ellis'in saha içi liderliği ve Al Harrington'ın tecrübesi de Warriors'ı ayakta tutabilecek diğer etkenler olarak görülebilir.

Geçtiğimiz sezon NBA'deki ilk yılını geçiren İtalyan skorer Marco Belinelli'nin daha olumlu bir performans sergileyebileceğini düşünebiliriz, yeni kadro yapılanmasında. Daha önce Don Nelson'ın sisteminde kendisine yer bulamayan bir diğer Avrupalı yıldız Sarunas Jasikevicius'tan farklı olarak Belinelli'ye gelecek için daha fazla umut bağlanabilir. Yine geçtiğimiz sezon beklentilerin üzerine çıkan iki oyuncu Brandan Wright ve Kelenna Azubuike ise, Golden State Warriors'ı Playoff resminin içerisine sokmaya çalışacaktır.

Baron Davis'in gidişi mutlaka önemli bir kayıp Golden State Warriors için; fakat Warriors, önümüzdeki sezon da, bir önceki sezonu 20+ sayı ortalamaları ile tamamlayan üç oyuncuya sahip olmuş olacak: Corey Maggette (70 maç, 22.1 sayı), Monta Ellis (81 maç, 20.2 sayı) ve Stephen Jackson (73 maç, 20.1 sayı).

Kağıt üzerinde ilgi çekici bir istatistik. Peki, Baron Davis'in boşluğunu saha içerisinde kim doldurabilecek? Don Nelson'ın açıklamalarının ardından Golden State Warriors'ı yeni bir yapılanma içerisinde genç ve göze hoş gelen basketbol oynayan bir takım olarak izleyebiliriz, önümüzdeki sezon. Fazlası için, ekstra performanslara ihtiyaçları olabilir.

Hiç yorum yok: