9 Temmuz 2008 Çarşamba

Elton Brand, Philadelphia 76ers'daGeçtiğimiz hafta, kulübü Los Angeles Clippers ile devam eden kontratının son senesindeki haklarından vazgeçerek serbest oyuncu statüsü kazanan Elton Brand, bir sürpriz daha yaparak Doğu Konferansı takımlarından Philadelphia 76ers ile anlaştı. Brand, yeni takımından 5 yıl için 82 milyon dolar alacak.

Elton Brand ve Los Angeles Clippers ilişkisi, NBA'de son bir haftaya damgasını vurmuş oldu böylece. Clippers, tıpkı Brand gibi, Golden State Warriors ile olan kontratının son senesinde kazanabileceği 17.8 milyon dolardan vazgeçerek serbest kalan Baron Davis ile 5 yıllığına 65 milyon dolara anlaşmış ve kulüp tarihinin en büyük ''free-agent'' hamlesini yapmıştı, geçtiğimiz hafta. Clippers yönetiminin düşüncesi, Baron Davis ve Elton Brand merkezli iyi bir kadro kurarak Los Angeles özelinde tüm NBA'de söz sahibi olmaktı.

Baron Davis'in takıma katılmasıyla Elton Brand'in de Clippers'a geri dönmesi bekleniyordu. ''Şu an serbest bir oyuncuyum; fakat serbest kalma kararını gelecek sezonlar için takımıma finansal anlamda esneklik kazandırmak adına aldım. Clippers'a geri dönmek istiyorum'' diyordu Elton Brand, haklarını eline aldıktan sonra.

Elton Brand ile oynayacağı için Clippers'ın yeni oyun kurucusu Baron Davis de oldukça heyecanlıydı: ''NBA'deki en iyi pota altı oyuncularından biri ile oynama fırsatına sahip olacağım için sabırsızlanıyorum. O'nun burada olması, kararımı etkileyen en önemli nedenlerden biriydi.'' Davis, Brand'in kulübü ile tekrar anlaşacağından da emindi. ''Endişelenmiyorum. Kendisi için en iyi olan kararı vermek zorunda ve sonunda hepimiz buna saygı duymalıyız; ama O'nunla Clippers'da beraber oynamak harika olur. Böylece şampiyonluk için sonsuz seçeneğe sahip oluruz''.

Geçtiğimiz sezon aşil tendonundaki sakatlık nedeniyle uzun süre takımından ayrı kalan ve sezonun sadece son sekiz maçında görev yapabilen Elton Brand, sözleşmesindeki oyuncu opsiyonunu kullanmayıp mevcut sözleşme şartları ile oynamaya devam etseydi, önümüzdeki sezon Clippers'tan 16.4 milyon dolar daha alacaktı. Brand'in Clippers ile tekrar anlaşması halinde alacağı rakam ise, kurallar gereği, potansiyel maaşından daha düşük olmalıydı ve Clippers, Elton Brand'in karşısına ilk olarak 5 yıl için 70 milyon dolar ile çıkacaktı.

Clippers yönetimi, Baron Davis'in gelmesiyle birlikte sorunları aşıldığını düşünüyor olabilirdi; ama Golden State Warriors, intikam peşindeydi. En önemli oyuncusunu Clippers'a kaptıran Warriors, Clippers'ın gelecek sezon planlarının merkezindeki adam olan Elton Brand'in kafası karıştıracaktı. Clippers'tan 70 milyon dolarlık bir teklif alan oyuncuya Warriors'ın teklifi, aynı süre için, 90 milyon dolar oluyordu.

Baron Davis'in Warriors'tan Clippers'a transferi nedeniyle iki kulübün arasının açılmasından önce, Elton Brand'in pazardaki tek ciddi talibi Philadelphia 76ers olarak görülüyordu. Yine de transferin önünde bazı problemler vardı. Philadelphia 76ers, Elton Brand'e ilk yıl için sadece 12.4 milyon dolar verebilirdi. Oysaki Brand'in piyasası, minimum 14 veya 15 milyon dolardan başlıyordu.

Philadelphia 76ers ve Elton Brand ilişkisi, finansal anlamda umutsuz bir vaka olarak görülebilirdi; ama son iki gün içerisinde gelişen olaylar, iki tarafı birbirine yakınlaştıracaktı. Salı akşamı 76ers, salary capte boşluk yaratabilmek adına Calvin Booth, Rodney Carney ve gelecek yıllar için bir adet 1. tur oyuncu seçme hakkıMinnesota Timberwolves'a takas etti. 76ers, bu takas karşılığında oyuncu almayarak maaş limitini yaklaşık 2 milyon dolar daha yükseltti ve Brand için daha ciddi adımlar atabilecek duruma geldi.

Minnesota ve Philadelphia arasındaki anlaşmanın ardından 76ers, 12.4 milyon dolar olan limitini 14 milyon dolara kadar yükseltmeyi başarmıştı. Kısa bir süre sonra ise Elton Brand'in Philadelphia ile anlaştığı haberi ortaya çıkacaktı. Brand, önümüzdeki yıl 14 milyon dolar ile başlayacak 5 yıllık sözleşmesi süresince yeni takımından 82 milyon dolar alacak.

1999 NBA Drafti'nin 1 numarası olan Elton Brand, iki yıllık Chicago Bulls kariyerinin ardından Los Angeles Clippers'a geçmiş ve Clippers formasıyla yedi sezonda maç başına 20.3 sayı ve 10.2 ribaund ortalamaları ile oynamıştı.

Elton Brand'in katılımıyla birlikte Philadelphia 76ers'ın Doğu Konferansı'nda bir üst seviyeye çıkma adına önemli bir hamle yapmış olduğu söylenebilir, bu noktada. Yeni sezonda Andre Miller ve Andre Iguodala, 76ers'ın arka alanında söz sahibi olacak isimler; fakat asıl stratejik hamle, ön alanda görülebilir. Samuel Dalembert'in savunmadaki başarısından hayli memnun olan koç Maurice Cheeks, pota altındaki hücum zaafiyetine Elton Brand ile çözüm arayacaktır. Geçtiğimiz sezon çaylak yılını yaşayan Thaddeus Young ise, ilk 5'i tamamlayacak oyuncu olabilir.

Philadelphia, bir anda Doğu Konferansı'nın iddialı kadrolarından biri haline gelirken Clippers'ta tüm planlar suya düştü. Koç Mike Dunleavy, Elton Brand ve Baron Davis merkezli başarı formülünü farklı bir düşünceyle ikame etmek zorunda, yeni sezon için. Üstelik bu iki oyuncu için, gözden kaçırılan Corey Maggette de Golden State Warriors ile anlaşmışken...

3 yorum:

Uğur Karakullukçu dedi ki...

Batılılar kapışırken doğu aldı götürdü Brand'i. İyi oldu biraz, doğu çok çok zayıf kaldı batı karşısında (Boston'a rağmen)

Yalnız şu Minnesota'yla yapılan takas türünü ilk defa gördüm, nedir bu, millet salary'sini takas edebiliyor mu ki?

ASY dedi ki...

Uğur,

Şöyle bir durum var: Miami Heat ve Minnesota Timberwolves arasında 2007 yılında gerçekleştirilen oyuncu alışverişinde Minnesota, 2.8 milyon dolarlık bir avantaj kazanıyor. Oyuncu maaşları dengelemesinde ortaya çıkan 2.8 milyon dolarlık farktan dolayı Minnesota, bu tip bir avantaj elde ediyor.

NBA'de ''Trade Exception'' ismiyle açıklanıyor, bu durum. Philadelphia ve Minnesota arasındaki alışverişte de Minnesota, 2007 yılında kazanmış olduğu 2.8 milyon doları kullanıyor. Aldığı oyuncular, bu miktar ile dengeleniyor ve karşılığında herhangi bir oyuncuyu elinden çıkarmıyor.

Sonuç olarak, Philadelphia da Minnesota da karlı çıkmış oluyor bu işten.

Uğur Karakullukçu dedi ki...

Anladım, bu biraz NBA Live oyunlarında boş capli takımlara yüksek kontrat'ı olan adamları kazıklamanın da adı varmış demekki, birşey daha öğrenmiş olduk. :)

Bu arada Orlando da Pietrus'la MLE'den imzaladı, Hido'nun takas olma durumu olabilir.