3 Temmuz 2008 Perşembe

Golden State Warriors: İntikam PeşindeNBA'de kılıçlar çekildi. Elton Brand, Los Angeles Clippers, Baron Davis ve Golden State Warriors dörtgeninde ince hesaplar yapılıyor. Davis ile anlaşarak Warriors'a büyük darbe vuran Clippers, gelecek sezon için uygulamayı düşündüğü Elton Brand ve Baron Davis merkezli başarı formülünde bazı aksaklıklarla karşılaşabilir, son gelişmelerin ardından.

Dörtlü arasındaki olaylar zinciri, Pazartesi gecesi Baron Davis'in kontratındaki oyuncu opsiyonunu kullanmayarak sözleşmesinin son senesinde alacağı 17.8 milyon dolardan vazgeçmesi ve sınırsız serbest oyuncu olmasıyla başlamıştı. Clippers'tan Elton Brand de aynı yolla serbest kalmış ve bir sonraki sezon alacağı 16.4 milyon doları gözden çıkarmıştı; fakat Baron Davis, beklenmeyen bir karar vermişti ve 29 yaşındaki oyuncu, önümüzdeki 5 sezon için L.A. Clippers ile 65 milyon dolara anlaşarak herkesi şaşkına çevirmişti.

Golden State Warriors'da Basketbol Operasyonlarından Sorumlu Yönetici Chris Mullin'in olaya ilk reaksiyonu, ''free-agent'' oyunculardan Gilbert Arenas'a teklif götürmek oluyordu. Eski oyuncusunun karşısına 5 yıl için 100 milyon dolarlık maksimum bir kontrat ile çıkan Warriors, ''ret'' yanıtı almıştı; çünkü Arenas, geçtiğimiz sezon formasını giydiği Washington Wizards'tan aynı süre için yaklaşık 127 milyon dolarlık bir teklif alacaktı.

Baron Davis, gitmişti. Gilbert Arenas, teklifi kabul etmemişti. Bu iki önemli gelişmenin ardından Warriors, mevcut kadrosundaki oyun kurucusuna güvenmeliydi; ama Monta Ellis de sınırlı serbest bir oyuncuydu ve bir an önce kendisiyle anlaşılmalıydı. Antrenör Don Nelson'ın önümüzdeki sezon için genç oyunculara daha fazla süre verecek olmasını açıklaması, Baron Davis'in gidişini tetikleyen etkenlerden biri olduğu söyleniyordu ve bu amaç doğrultusunda Ellis, takımda kalabilirdi.

Monta Ellis ile görüşmelerin devam ettiği söyleniyor ve yüksek ihtimalle anlaşma da olacak; ama Warriors, içini acıtan Baron Davis hamlesinin bir şekilde rövanşını almak istiyor. Davis'in gidişinin ardından maaş limitinde yaklaşık 25 milyon dolarlık bir boşluk yaratan Warriors'ın, Elton Brand ile anlaşarak Clippers'ın tüm planlarını bozabileceği konuşuluyor sıcak gündemde.

Elton Brand de tıpkı Baron Davis gibi sözleşmesini feshedip, ''free-agent'' piyasasına giren oyunculardan biriydi; ama Brand'in durumu, Davis'inkinden biraz daha farklı. Sözleşmesini feshettikten sonra Elton Brand, takımının finansal anlamda esneklik kazanması için böyle bir girişimde bulunduğunu ve kulübüyle tekrar anlaşmayı istediğini söylemişti. Brand'in yakın arkadaşı Baron Davis'in Clippers'a gelmesinden sonra da takımıyla yeniden sözleşme imzalamasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Baron Davis ve Los Angeles Clippers ile ilgili olan başlıkta da paylaştığımız gibi
, böyle bir durumda oyuncular kulüpleri ile tekrar anlaşırlarsa, vazgeçtikleri ücretten daha düşük fiyatla oynamak durumunda kalıyor sonraki sezonlarda. Elton Brand, ''free-agent'' olabilmek için önümüzdeki sezon kazanacağı 16.4 milyon doları gözden çıkarmıştı. Bu anlamda Brand'in yeni ücreti, bu fiyattan düşük olacaktı.

Los Angeles Clippers'ın Elton Brand'e yeni teklifinin 5 yıl için toplam 70 milyon dolar olması bekleniyordu. Yani her yıl için ortalama 14 milyon dolar. Clippers adına, tüm planlar kusursuz devam ederken gelecek sezonun Davis ve Brand odaklı başarı formülleri hesaplanıyordu. İki yıldız oyuncunun 9 Temmuz'da atacakları imzaların ardından Clippers, Corey Maggette ile yollarını ayırmak durumunda kalacaktı; ama Davis ve Brand'in yanı sıra Chris Kaman, Al Thornton ve Cuttino Mobley ile ortalamanın üzerinde bir 5 oluşmuştu bile.

Golden State Warriors ise, öte yandan, gelişmeleri izliyor ve 25 milyon dolarlık opsiyonunu kullanmak için uygun bir free-agent arıyordu. Warriors için Davis'in intikamını alabilmek adına Elton Brand hamlesi apaçık duruyordu karşısında. Bu bağlamda Clippers'tan 5 yıl için 70 milyon dolarlık bir teklif alan Brand'e aynı süre için 90 milyon dolar ile geliyordu Warriors.

(Golden State Warriors'ın sadece intikam başlığı ile Elton Brand'e yaklaşmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Pota altındaki zaafları, malum. Bu anlamda Brand, iyi bir katkı sağlayabilir; ama Gilbert Arenas'tan Elton Brand'e dönüş de oldukça manidar).

Elton Brand, Baron Davis'in Clippers'a gelişine en çok sevinen isimlerden biriydi. Geçtiğimiz sezon Kevin Garnett, Paul Pierce ve Ray Allen'ın yaptıklarından etkilendiği, yeni sezonda Davis ile birlikte benzer bir başarı yaşamayı planladığı da söyleniyordu. Bu iki veriyi yan yana koyduğumuzda Brand'in önümüzdeki sezon Clippers için oynamaya devam edeceğini söyleyebiliriz; ama 20 milyon dolarlık fark, mutlaka kafasını karıştırmıştır.

Son olarak; Brand ve Clippers arasındaki muhtemel bir yol ayrımında, farklı senaryolar bir kez daha çıkacaktır ortaya. Clippers'ın ilk hamlesi muhtemelen Corey Maggette ile tekrar anlaşmanın yollarını aramak olacaktır. Geçtiğimiz sezon Clippers'ın en skorer oyuncusu olan Maggette ile San Antonio Spurs, Orlando Magic, Boston Celtics ve Cleveland Cavaliers ilgileniyordu.

Corey Maggette'nin yaklaşık 7 milyon dolarlık maliyeti, ki hayli ekonomik bir ücret olduğunu söyleyebiliriz, Clippers'a bir oyuncu için daha markete girme olanağı sağlayabilir. Bu oyuncu da muhtemelen, çarşamba günü Philadelphia 76ers ile görüşmelere başlayan, Atlanta Hawks'ın sınırsız serbest oyuncusu Josh Smith olur.

Geçtiğimiz sezonun büyük bölümünü sakatlığı nedeniyle tribünden takip eden ve sadece sezonun son sekiz maçında oynayabilen Elton Brand ve Clippers'ın mevcut kadrosunda en uzun süredir forma giyen oyuncusu Corey Maggette hakkındaki gelişmeleri, Clippers Başkanı Andy Roeser yorumluyor: ''Burası NBA. Olaylar, her zaman çok akışkan''...

Hiç yorum yok: