19 Temmuz 2008 Cumartesi

New Orleans Hornets: Bir Yüzüğün PeşindeGeçtiğimiz sezon Boston Celtics'in 1986 yılından bu yana kazandığı ilk NBA Şampiyonluğu'ndaki kadronun en kilit isimlerinden biri olan James Posey, önümüzdeki sezon için New Orleans Hornets ile anlaştı. Posey, yeni takımında 4 yıl süresince 25 milyon $ kazanacak.

Geçtiğimiz sezon Boston Celtics ile 2 yıllık orta seviyeli (midlevel exception) kontrat imzalayan 31 yaşındaki oyuncu, sadece birkaç ay sonra nasıl uzun süreli bir anlaşmaya imza atabilecek duruma gelmişti? Mutlaka bazı sırları olmalı. Bakalım.

Miami Heat
'in kulüp tarihindeki ilk şampiyonluğunda Dwayne Wade & Shaquille O'Neal birlikteliğinin arkasındaki görünmeyen kahramandı, James Posey. Tıpkı iki sezon sonra Boston Celtics ile kazanacağı şampiyonlukta olacağı gibi. Posey, 2006 ve 2008'in şampiyon kadrolarında üstlendiği, ''rol oyuncusu'' sorumluluğunun altından son derece temiz bir şekilde kalkmayı başardı. Hatta Boston Celtics kariyerinde daha da fazlasını yaptı. 2007-2008 Sezonu başında Celtics ile -2. yılında oyuncu opsiyonu bulunan- midlevel imzalayan Posey'nin sezon içerisindeki görüntüsü, belli ki New Orleans Hornets'in başını döndürecekti.

Geçtiğimiz sezon Boston Celtics'ten 3.2 milyon $ ve bir şampiyonluk yüzüğü kazanan James Posey, Playofflar'da sergilediği performansla takımının ihtiyaç anındaki 1 numaralı opsiyonu olmuştu. Sezon boyunca iki şeyi ustaca yaptı, James Posey: 3 Sayı ve Savunma.

Posey'nin 10 yıllık NBA kariyerindeki şöhreti, arka alandaki savunma yeteneğinden geliyor. Doğu Yarı Finalleri'nde 7 maça uzayan Cleveland Cavaliers serisinde LeBron James üzerine uyguladığı savunma baskısıyla takımına önemli üstünlükler sağlayan James Posey, NBA Finalleri'nde de zaman zaman Kobe Bryant'ın hücumdaki tüm opsiyonlarını devre dışı bırakmayı başarmıştı.

Yalnızca savunmada değildi işin sırrı. Posey, hücumda ve özellikle de yayın gerisinde Celtics'e ekstra katkılarda bulundu tüm sezon boyunca. 131-92'lik unutulmaz Final maçında 3/3 üç sayı isabeti ile toplam 11 sayı üreten James Posey, 38.0'lık 3 sayı yüzdesiyle alanında ligin en iyi 4. ismi olmayı da başardı.

James Posey, bu sezonki ''free-agent'' pazarında oldukça stratejik bir isimdi. New Orleans Hornets ise, draft gecesi 27. sıradan oyuncu seçme hakkını 3 milyon $ nakit para karşılığında Portland Trail Blazers'a devredince pazardaki alacılar arasına girmişti. Hornets'in başlıca hedefleri arasında Corey Maggette, Jarvis Hayes ve Edujardo Najera gibi isimler yer alıyordu; fakat oyuncular, tercihlerini farklı takımlar lehine kullanacaklardı. Geçtiğimiz sezon Playofflar'da maç başına 22 dakika, 6.7 sayı ve 3.6 ribaund ortalamaları ile oynayan James Posey ise tüm ihtişamıyla aynı yerde duruyordu.

Hornets, çok geçmeden 4 yıllık sözleşme önerecekti 31 yaşındaki oyuncuya. Yaşından dolayı, 2 yıllık veteran sözleşmeleri önerileri ile karşılaşan Posey için Hornets'ın 4 yıl ve 25 milyon $'lık teklifi bulunmaz bir nimetti. Celtics'in bu ücret ile eşleşebilmesi ise mümkün değildi. Tüm bu nedenlerden dolayı New Orleans Hornets'ın yolunu tuttu, Posey. Peki, Hornets'taki yeni rolü ne olacak Posey'nin?

Kağıt üzerinde, iki seçenek bulunuyor:

1. İlk beş içerisinde rotasyon: Hornets'ın en büyük ihtiyaçlarından olan ''shooting guard'' pozisyonunun Peja Stojakovic ile doldurulması ve Morris Peterson'ın kenara gönderilerek James Posey'nin, ''small forward'' olarak oynaması.

2. Bench katkısı, 6. Adam: Miami Heat '06 ve Boston Celtics '08 kadrolarındaki rolü ile oynamaya devam etmesi.

New Orleans Hornets koçu Byron Scott, muhtemelen ikinci seçenekten yana kullanacaktır tercihini. Posey, bu formülde hem ilk 5'te birden fazla pozisyonu yedekleyebilir (Peja Stojakovic, Morris Peterson ve David West) hem de Hornets'ın geçtiğimiz sezon, Playofflar'da San Antonio Spurs'e kaybetmesinin şifrelerinden olan bench derinliğini takıma kazandıracak isimlerden olabilir.

Boston Celtics ise, James Posey'nin boşluğunu Tony Allen ve Leon Powe gibi oyuncular ile doldurmaya çalışacaktır. Posey, savunmada ve hücumdaki stratejik konumuyla Celtics'in kilit isimlerinden biriydi; ama Hornets'ın çılgın teklifine karşı koyamazlardı. Tecrübenin yanında, önümüzdeki sezon için genç bacaklara da ihtiyacı olabilir, Celtics'in. Bu anlamda Powe, belli bir çizgi yakalamak durumunda kalacaktır.

New Orleans Hornets, kenardan gelerek takıma ivme kazandırabilecek önemli oyuncuyu kadrosuna katmayı başardı. Posey, parmaklarındaki iki şampiyonluk yüzüğü ve savunma bilgisiyle Hornets'a önemli katkılarda bulunacaktır; fakat Scott ve ekibinin bir an evvel 1 ve 2 numaraya takviye yapması gerekiyor. Geçtiğimiz sezon Playofflar'da 40.5 dakika ortalama ile oynayan Chris Paul'den daha efektif yararlanmak adına iyi bir alternatife ihtiyaç duyulabilir.

Dallas Mavericks'in 4-1 ile geçildiği seride beklentilerin üzerine çıkan Jannero Pargo'nun istikrarı sağlaması gerekiyor, önümüzdeki günlerdeki bu bölge için herhangi bir girişimde bulunulmayacaksa. Aksi takdirde Posey, Hornets adına herhangi bir anlam ifade etmeyebilir.

Hiç yorum yok: