18 Temmuz 2008 Cuma

Josh Smith: Gidecek Yeri Kalmayan AdamNBA'de yeni sezon öncesi takımlar, kadrolarını güçlendirdi. Serbest oyuncular kendilerine en iyi kontratı sunan kulüpler ile anlaştı. L.A. Clippers, ölü sezonda gündem yaratan bir numaralı takım oldu. Önemli oyuncu hareketleri, transfer hamleleri gözlendi; fakat herkes kazanamadı. Kaybedenler de olmalıydı. Ve Atlanta Hawks'ın sınırlı serbest oyuncusu Josh Smith, bu dönemin açık ara kaybedeni oldu.

Boston Celtics'in 22 yıllık aradan sonra kazandığı şampiyonluğun ardından tüm gözler, transfer piyasasına çevrilmişti NBA'de. Pazarda önemli oyuncular vardı. Toronto Raptors ile Indiana Pacers arasındaki T.J. Ford ve Jermaine O'Neal merkezli takası takip eden süreçte Golden State Warriors'tan Baron Davis, L.A. Clippers'tan da Corey Maggette ile Elton Brand sözleşmelerinin son sezonlarındaki oyuncu opsiyonlarını kullanmayarak serbest kalmışlardı. Böylece bu üç isim, Washington Wizards'ın yıldız oyuncusu Gilbert Arenas'ın da yer aldığı ''free-agent'' piyasasının en ihtişamlı hedefleri arasına girmişlerdi.

Gilbert Arenas'ın kulübüne 111 milyon $ karşılığında imza atması ve diğer oyuncuların kendilerine yeni kulüpler bulmaları, dikkatlerin ''sınırlı serbest'' oyunculara çevrilmesine neden olacaktı. Pazarın en önemli isimleri; Andre Iguodala (Philadelphia 76ers), Emeka Okafor (Charlotte Bobcats), Luol Deng (Chicago Bulls), James Posey (Boston Celtics), Brent Barry (San Antonio Spurs) ve Josh Smith (Atlanta Hawks) olarak görülebilirdi ilk bakışta.

Luol Deng'in takımında kalması bekleniyordu. Sürpriz olmadı. Bobcats ise, özellikle L.A. Clippers'ın farklı oyuncular üzerine konsantre olmasını arzuluyordu; çünkü Clippers'ın muhtemel bir kontrat teklifi, Bobcats tarafından geçilemeyecek ve Okafor, Los Angeles'ın yolunu tutacaktı. Olmadı. L.A. Clippers, tercihini Marcus Camby'den yana kullanınca Okafor, takımında kaldı. Bobcats adına oldukça iyi bir haberdi bu, ama genel için farklı anlamlar içerebilirdi.

Josh Smith için 9 Temmuz'dan bu yana iki önemli alternatif vardı: Los Angeles Clippers ve Philadelphia 76ers. Clippers, Elton Brand ve Corey Maggette'nin gidişinin ardından maaş boşluğunu Marcus Camby ile doldurma yolunu seçti. Philadelphia 76ers ise, Elton Brand ile 5 yıllık sözleşmeyi imzalamıştı bile. Tüm bunların ardından, Brent Barry'nin Houston Rockets ile anlaşması ve James Posey'nin de New Orleans Hornets'a imza atması, Josh Smith'e tüm kapıları kapatıyordu.

Josh Smith'in opsiyonları iyiden iyiye kısalmış oldu son durumda. Memphis Grizzlies, Josh Smith'e uzun süreli kontrat önerebilecek tek takım olarak kaldı. Ben Gordon, Andre Iguodala, Andris Biedrins veya Monta Ellis'in de takımlarından ayrılmaları durumundaki rotaları, Memphis Grizzlies olacak. Salary-cap'te boşluk sahibi tek ekip olan Grizzlies'in ise, bu anlamda bir talebi bulunmuyor. Grizzlies, Josh Smith veya herhangi bir serbest oyuncu ile sözleşme imzalamayacağını daha önce açıklamıştı. Marc Gasol'e kontrat önerecek ve bundan fazla para harcamayacaklar.

Josh Smith özelindeki tüm sınırlı serbest oyuncular için iki önemli yol ayrımı bulunuyor:

1. Sign-and-trade: Oyuncu, kulübüyle anlaşıp takasını isteyecek. Bu durumda kulüp, oyuncusu karşılığında yeni isimleri kadrosuna katabilecek. Oyuncu da farklı bir takımda uzun süreli kontrata imza atabilecek.

2. One-year qualifying offer: Oyuncuyu, gelecek sezon için ''sınırsız serbest'' hale getiren sözleşme. Buna göre oyuncunun çaylak sezonundaki ücretin belli skalası alınacak ve oyuncu, bir önceki sezon kazandığı miktarın %125'i karşılığında bir sezon daha mevcut kulübünde oynadıktan sonra takip eden yaz mevsiminde istediği kulübe imza atabilecek duruma gelebilecek.

Geçtiğimiz sezon, maç başına ortalama 17.2 sayı, 6.2 ribaund ve 2.8 blok ile kariyer sezonunu yaşayan Josh Smith, sınırlı serbest oyuncu olmasına karşın uzun süreli iyi bir kontrat alabileceğini düşünüyor olmalıydı. Smith, bu uğurda sezon içerisinde takımının 5 sezon için 45 milyon $'lık teklifini reddetmişti.

Smith'in Atlanta Hawks'a dönüş yolunu kapatan önemli de bir unsur bulunuyor. Sezon içerisinde koç Mike Woodson ile sorunlar yaşayan Smith, Woodson'ın Hawks ile mevcut sözleşmesini iki yıl daha uzatmasının ardından biraz daha düşünmeye başlamış olmalı. Smith, takasını isteyecektir; ama Hawks tarafından kabul edilir mi, bilinmez. Aksi takdirde geçtiğimiz sezon 2.2 milyon $'a oynayan Smith, sezon içerisindeki 9 milyon $'lık teklifi reddettikten sonra önümüzdeki yıl 2.8 milyon $ kazanabilecek.

Sınırsız serbest oyuncuların takımlarını bulması ve önemli parçaların da farklı kulüpler ile sözleşme imzalamasının ardından Monta Ellis, Andris Biedrins, Andre Iguodala ve Emekar Okafor gibi oyuncuların mevcut kulüpleri ile tekrar anlaşmaları beklenebilir. Geri dönmeye niyetli olmayan Josh Smith'in durumu ise en büyük merak konusu olacaktır.

1 yorum:

PCLioN dedi ki...

Eray, yazını kaynak olarak kullandım, bilgine.

http://pclionfc.blogspot.com/2008/08/josh-smith.html