2 Temmuz 2008 Çarşamba

New Jersey Nets: Tüm Planlar, 2010 ÜzerineNBA'de 2008 Drafti'nin ardından free-agent oyuncu piyasası hareketlenirken kulüplerin oyuncu takasları hakkındaki stratejileri de çeşitlilik kazanmaya başladı. Toronto Raptors ve Indiana Pacers'ın Jermaine O'Neal merkezli takas hamlesini takip eden süreçte en dikkat çekici alışveriş, New Jersey Nets ve Milwakuee Bucks arasında yaşandı.

New Jersey Nets, Richard Jefferson'dan vazgeçerken Bucks'tan Yi Jianlian ve Bobby Simmons, Nets'in yeni oyuncuları oldu. Geçtiğimiz sezon ortasında Dallas Mavericks'e takas edilen Jason Kidd'in ardından Jefferson'ın da Nets'ten ayrılmasıyla Büyük Üçlü'den kalan tek isim Vince Carter oldu. Dahası Nets'in yeni oyuncu kadrosunda, iki veya daha az sezondur Nets forması giyen 8 oyuncu kalıyordu, Bucks takası sonrası.

Rod Thorn, New Jersey Nets'in Basketbol Operasyonlarından Sorumlu Başkanı, ''Kesinlikle çok iyi bir oyuncudan vazgeçtik; ama iyi bir oyuncuyu kadronuza katabilmeniz için yine iyi bir oyuncudan vazgeçmek zorundasınız'' diyordu, takasın ardından. ''Yi ile ilgili olarak ise, bizim için çok iyi bir oyuncu olacağına yürekten inanıyorum''

Thorn, haklıydı. New Jersey Nets, oldukça iyi bir oyuncudan vazgeçmişti. Richard Jefferson, kariyerinin en yüksek sayı ortalaması ile, maç başına 22.6 sayı, oynamıştı geçtiğimiz sezon ve 4 Aralık 2007 günü Cleveland Cavaliers'ı 100-79 ile geçen New Jersey Nets'de, 36 sayı üreterek Nets Tarihi'nin En Skorer İkinci Oyuncusu olmayı başarmıştı, Kerry Kittles'ı geçerek.

Tüm bunlar, birer sır değildi elbette. Rod Thorn da gerçeklerin farkındaydı; ama planlar, 2010 üzerineydi ve bu hedef uğrunda birtakım şeylerden vazgeçmek gerekiyordu. Nets, iki sezon içerisinde New Jersey'den Brooklyn'e taşınacak ve kulübün yeni adı Brooklyn Nets olacak. Jason Kidd ve Richard Jefferson gibi uzun süreli kontratlara sahip olan oyuncuların elden çıkarılıp yepyeni bir takım kurmanın nedeni de bu. Nets, salary cap'ini boşaltarak 2010 yılında ''free-agent'' piyasasına girmeyi hedefliyor.

2010 yılında sınırsız serbest olacak oyunculardan birkaç tanesi; LeBron James, Dwayne Wade, Chris Bosh ve Amare Stoudemire olunca takımların bir veya iki sezonluğuna playoff iddialarını rafa kaldırmaları da, taraftarları tarafından öfkeyle karşılanmıyor. Üstelik Rod Thorn'un parlak zekası, bu nokta da ortaya çıkıyor.

Nets'in elinde uzun kontrata sahip olan tek oyuncu olarak Vince Carter kaldı. Carter, önümüzdeki sezon Nets'ten 15.2 milyon dolar alacak. 4 sezonluk kontratının bedeli ise, 66.8 milyon dolar. Bu anlamda, Carter odaklı bir takas da yapılabilirdi. 2010 yılında yüksek ihtimalle LeBron James'i kaybedecek olan Cleveland Cavaliers, Nets'e bir yıllık kontratı olan Wally Szczerbiak'ı önererek karşılığında Vince Carter'ı almak istedi; ama Nets yönetimi, teklifi geri çevirdi.

Vince Carter ile ilgili takas tekliflerinin geri çevrilmesi, Nets'in geliştirdiği politika hakkında da bazı fikirler verebilir. Nets'in Bucks'tan aldığı Çinli pivot Yi Jianlian, genç ve umut veren bir uzun olabilir; ama işin özelinde iki sezon sonra Brooklyn'deki Çinli popülasyonunun kullanılması hedefi yatıyor. Yi'nin Nets'e gelmesinin ardından, birkaç saat içerisinde, sezonluk bilet satışında yaşanan artış da Thorn'un görmek istediği tablolardan biri olsa gerek.

Rod Thorn, bir tercih yapmalıydı ve Vince Carter'ın popülaritesini seçti, Jefferson'ın daha efektif bir oyuncu olmasına rağmen. Böylece, salary cap'te de kademeli bir azalma yapmayı başardı 2010 yılına dek. Nets'in önümüzdeki üç sezondaki maaş toplamları şu şekilde:

2008-09: 51,496,080 $
2009-10: 31,200,000 $
2010-11: 17,300,000 $

Önümüzdeki sezon ile 2010-11 sezonu arasındaki yaklaşık 35 milyon dolarlık farkın nedeni, LeBron James planları üzerinde yoğunlaşıyor. Öyle ki; Milwakuee Bucks'tan alınan diğer oyuncu Bobby Simmons'ın kontratı da iki sezonluk. Yani, 2010-11 sezonu öncesi Simmons da elden çıkarılmış olacak.

Brooklyn Nets, tüm planlarını LeBron James'i yeni kentine getirmek üzerine yapıyor olabilir; ama komşu New York Knicks de boş durmuyor. Sezon içerisinde Donnie Walsh ile anlaşarak James Dolan'ın izlerini silme yolunda dev bir adım attılar. 2009-2010 Sezonu'nda dört oyuncusunun (Randolph, Curry, Richardson ve Crawford) maaş toplamı 45 milyon doları geçiyor. Bu konuda düzenleme yapıp 2010'da Wade ve LeBron pazarını gireceklerdir.

İtalyan koç Mike D'Antoni, kısa süre içerisinde Knicks'i kendine getirebilir; ama Jamal Crawford dışında sistemine uyan bir oyuncu bulmak da kolay değil Knicks kadrosunda. Bu açıdan bakıldığında da Knicks, en geç sezon sonunda kadrodaki fazlalıklardan kurtulup 2010'a rahat girmek isteyecektir.

New York Knicks ve Brooklyn Nets arasında, 2010 yılında büyük bir yarış olacak. New York City, böylesi bir rekabete şimdiden hazırlamalı. Nets, avantajlı gibi gözüküyor son durumda. Oyuncu takasında tüm hamleleri olumlu olan Rod Thorn ve ekibi, 2008 Drafti'nde de gecenin en karlı ekiplerinden biri olmayı başardı. İlk 9 sırada oyuncu seçme hakkı olan takımların daha çok kısa oyuncular üzerinde yoğunlaşmasından dolayı Nets, 10. sırada Stanford Cardinal'ın pivotu Brook Lopez'i seçti. DeSagana Diop'un serbest kaldığı, Nenad Krstic'in sakatlık sorunlarının olduğu Nets pota altında Sean Williams'ın önünde yer alacaktır, Lopez.

21. sıra seçimi Ryan Andersen'in ise bulunduğu yere göre oldukça iyi ortalamaları bulunuyor: maç başına 21.1 sayı ve 9.9 ribaund. Andersen ve Lopez seçimleri, pota altını kuvvetlendirecektir mutlaka; ama en büyük hırsızlığı, 2. Tur'da yaptı Nets. Geçtiğimiz sezon NCAA Finali oynayan Memphis Tigers'ın 2008 Drafti'nde 1 numaradan seçilen Derrick Rose'dan sonraki en büyük yıldızı Chris Douglas-Roberts, 40. sırada seçildi Nets tarafından.

2008 Drafti'nde seçilen üç önemli oyuncu sonrası New Jersey Nets, oyuncu kadrosunda farklı açılımlar sağlama şansını elde etmiş oldu. Öte yandan Jefferson takasındaki diğer taraf Milwakuee Bucks da takastan karlı çıkmayı bildi. Bucks, önümüzdeki sezon 1 numarada Mo Williams'ı kullanırken Michael Redd, keskin şutörlük rolünü üstlenmeye devam edecek. Richard Jefferson ve Charlie Villanueva, forvet bölgesini dolduracak; son olarak, 2005 Drafti'nin 1 numarası Andrew Bogut ile de kuvvetli bir 5 ortaya çıkmış olacak.

New Jersey Nets, tüm hesaplarını 2010 üzerine yapıyor. LeBron James ise, geçtiğimiz takas sezonunda isteklerini yerine getirmeyen Cavs yönetimine kızgın ve Cavs, 2010 yılında James'in isteyeceği muhtemel ücreti vermeye hazır değil. 2010, tıpkı 1984 veya 1996 gibi NBA Tarihi'nin geleceğini değiştirebilir. İki sezon daha bekleyelim...

Hiç yorum yok: