1 Ağustos 2008 Cuma

Şampiyonlar Ligi 3. Öneleme Kura ÇekimiŞampiyonlar Ligi 3. Öneleme Turu Kura Çekimi, TSİ 13.00'da İsviçre'nin Nyon kentinde yapılacak. Geçtiğimiz sezonu Türkiye Ligi Şampiyonu olarak tamamlayan Galatasaray, kuraya ikinci torbadan katılıyor. Liverpool, Arsenal ve Barcelona gibi dev ekipler ile eşleşme ihtimali bulunan Galatasaray'ın yanı sıra, daha zayıf rakiplerin beklediği Fenerbahçe ise seribaşı.

Kura çekimine az bir zaman kala, Galatasaray'ın muhtemel rakipleri şu şekilde:

Liverpool - Eng (118.996)
FC Barcelona - Esp (117.837)
Arsenal - Eng (110.996)
Schalke 04 - Ger (67.078 )
Juventus - Ita (66.934)
Rangers - Sco (66.013)
(FBK Kaunas - Lit 2.620)
Olympique Marseille - Fra (63.380)
Steaua Bucuresti - Rom (59.398 )
Panathinaikos - Gre (52.525)
(Dinamo Tbilisi - Geo 3.925)
FC Basel - Sui (51.993)
(IFK Göteborg - Swe 4.518 )
Olympiakos Piraeus - Gre (51.525)
Shakhtar Donetsk - Ukr (49.932)
Anderlecht - Bel (41.810)
(BATE Borisov - Bls 1.980)
Fiorentina - Ita (40.934)
Spartak Moscow - Rus (40.437)

Dört gruba ayırarak inceleyebiliriz, muhtemel rakiplerimizi.

Birinci gruba, yüksek puanlı takımlar: Liverpool, Barcelona ve Arsenal'i yerleştirelim. Üç takım ile olacak muhtemel bir eşleşmede rakiplerimiz favori olan taraf olacaklardır.

İkinci grupta, bir gömlek üstte olan takımlar: Juventus, Schalke 04, Olympique Marseille, Fiorentina ve Glasgow Rangers. Açıkça, bu gruptan bir takım ile eşleşeceğimizi hissediyorum. Daha da ileri giderek Schalke 04'ün Galatasaray adına hayırlı rakip olacağını söyleyebilirim. Diğer dört takıma kıyasla, deplasmandan da puan çıkarabileceğimiz bir takım Schalke.

Üçüncü grupta, dengesiz takımlar: Steaua Bucuresti, Panathinaikos, Olympiakos Piraeus ve Shakthtar Donetsk. Dışarıdan baksaydım eğer, Galatasaray'ı da bu gruba eklerdim. Söz konusu takımlar, iç sahada çok zor mağlup edilen ekipler olarak değerlendirilebilir. Açıkça, bu gruptan bir takımla eşleşmek istemiyorum. Deplasmanda oynayacağımız maçlarda rakipler, favori olacaktır muhtemel bir karşılaşmada.

Dördüncü grupta, denk takımlar: FC Basel, Anderlecht ve Spartak Moskova. 3 ve 4. grup arasında kalan bir takım gibi daha çok aslına bakarsanız, Spartak. Bu anlamda enteresan. Gönlümden geçen, Anderlecht. BATE Borisov'a karşı ilk maçı kendi evlerinde 2-1 kaybettiklerini de göz önüne alırsak, çok yararlı bir rakip olabilir bizim için. FC Basel de Göteborg'u geçtiği takdirde, sevimli gelebilir Galatasaray adına.

Özetlemek gerekirse, ikinci gruptan bir takımın gelmesini bekliyorum. Birinci gruptan gelirse, konsantrasyon sorunu yaşamayacağız; ama dürüst olmak gerekirse, uzak durmakta fayda var. Bunun dışında, üçüncü gruptan bir rakip ile eşleşirsek, Sami Yen'deki maça tam konsantrasyon ile çıkmamız gerekecektir. BATE Borisov veya Anderlecht ise, sadece Galatasaray'ın değil seri başı olmayan tüm takımların gönlünden geçen eşleşme olacaktır bugünkü kura çekiminde.

Fenerbahçe de, MTK Budapeşte'yi eleyebilirse; kuraya seribaşı olarak katılacak. Muhtemel bir Atletico Madrid veya Dinamo Kiev eşleşmesinde rakiplerin favori olacağını düşünüyorum. Dinamo Zagreb gelirse, hafife alacaklardır. Bu durumda Hırvatlar, son yıllardaki sürprizlerine devam edebilirler.

Hayırlı bir kura olması dileğiyle...

Hiç yorum yok: