7 Ağustos 2008 Perşembe

Freddie Ljungberg: Tüm Dünya Peşinde ?Geçtiğimiz sezon yaşadığı büyük sakatlıktan dolayı beklenen performansının altında kalan İsveçli Freddie Ljungberg'in sözleşmesi kulübü West Ham United tarafından feshedildi. West Ham, kontratın bitimine üç yıl kala aldığı bu kararın ardından 6 milyon £ tutarında bir tazminat ödeyecek. Ljungberg adına 1998 yılında başlayan Premier Lig macerası ise, muhtemelen sona erecek.

İsveçli oyuncunun İngiltere kariyerinin başlangıç noktası olan Arsenal'in Fransız menajeri Arsene Wenger, İngiltere'nin İsveç ile oynadığı hazırlık maçını televizyondan takip ederken rastlamıştı Fredrik Ljungberg'e. Oyuncunun bonservisini 3 milyon £ karşılığı Halmstads'tan alıp, yeni yıldızını Manchester United önünde sahaya sürmesi arasında da fazlaca vakit geçmeyecekti. Ljungberg adına Ada'da işler yolunda gitmişti. Öyle ki 9 sezonluk Arsenal kariyerinin ardından Ljungberg, Arsenal Kulüp Tarihi'nin En İyi 50 Oyuncusu Oylaması'nda 11. sırada kendine yer buluyordu.

2007-2008 Sezonu başında Freddie Ljungberg için farklı bir kariyer peşinde gitmenin vakti gelmişti. West Ham United ile anlaşan Ljungberg'e yeni kulübünde büyük saygı gösteriliyordu. Arsenal'in eski yıldızına duyulan güven öylesine yüksekti ki İsveçli oyuncu, West Ham United formasını ilk kez giydiği 11 Ağustos 2007 günü Manchester City karşısına takım kaptanı olarak çıkmıştı.

Ljungberg ve West Ham United ilişkisi, başlarda hiç de fena ilerlemiyordu. Ta ki 26 Nisan 2008 günü oynanan Newcastle United maçına kadar. İsveçli yıldız, rakip savunma oyuncusu Steven Taylor ile maçın 21. dakikasında girdiği mücadele sonrası sahayı sedyeyle terk etmek durumunda kalmıştı. Kaburgaları kırılan Ljungberg, bir daha geri dönememek üzere sezonu kapatacaktı

Nisan 2008'de oynanan Newcastle United maçı, Ljungberg'in sözleşmesinin feshedilmesi ile sonuçlanan sürecin başlangıç noktasıydı.

West Ham United, geçtiğimiz sezon başında Arsenal'den bonservisini 3 milyon £ karşılığında aldığı İsveçli oyuncuya haftalık 85000 £ ödüyordu. Fesih bedeli olarak gözden çıkarılan 6 milyon £'un da eklenmesiyle West Ham adına, finansal anlamda, oldukça karar bir görüntü çıkıyor ortaya. West Ham United formasını sadece 25 kez giyebilen Ljungberg'in toplam maliyeti 13 milyon £. Haftalık 85000 £'luk ücretinin de içerisinde bulunduğu tabloda İsveçli oyuncunun bir maçlık gideri, 500000 £'ın üzerine çıkıyor.

Tüm bunların sonucu olarak, 6 Ağustos Çarşamba günü West Ham United ve Ljungberg'in yollarının ayrıldığı açıklandı. ''West Ham için her şeyimi verdim ve burada zaman geçirmekten keyif aldım; fakat kararın her iki taraf adına da olumlu olacağını düşünüyorum'' şeklindeydi İsveçli oyuncunun duruma yaklaşımı. ''Şimdi, futbol hayatıma ne şekilde yön vermem gerektiğini düşünmeliyim.''

Freddie Ljungberg için üç opsiyon bulunduğu haberleri çıkıyor, İngiliz basınında.

Birincisi. Yunanistan Ligi. Gilberto Silva'yı 1 milyon £ bonservis ödeyerek kadrosuna katan Panathinaikos, Ljungberg ile eski Arsenal modeline devam edebilir. Bir diğer Yunan aday ise, tabii ki Olympiakos. Olympiakos'un son yıllardaki transfer stratejisi incelendiğinde mevcut kadroda bulunan Luciano Galletti, Predrag Djordjevic, Fernando Belluschi ve Christian Ledesma gibi oyuncuların varlığının, Fredrik Ljungberg yarışına girmek için herhangi bir engel teşkil etmediği sonucuna varılabilir.

İkinci opsiyon, Roma. Sezon başından bu yana, her iki kanatta da oynayabilen kalburüstü bir orta saha oyuncusu arayan Roma, başarısızlıkla sonuçlanan Harry Kewell denemesinin ardından John Arne Riise'nin kulvarına Freddie Ljungberg'i getirebilir; fakat İsveçlinin sakatlığı, Roma seviyesindeki bir takım için önemli bir handikap olabilir.

Son ihtimalin ise ABD veya Asya olduğunu söyleniyor. Sanırım, New York Red Bulls'un bu konuda bir girişimi olmuştu daha önce. Asya'dan ise zengin kulüpler, Freddie Ljungberg'in peşine düşecektir.

Ljungberg'in vermesi gereken bir karar bulunuyor ortaya çıkan son görüntüde. Sakatlığının boyutu, kariyerinin ne yönde ilerleyeceğini gösterecektir. Ljungberg, sakatlığını kabul edip ABD veya Asya gibi seçenekleri kullanırsa, hem futbol oynar hem de kariyerinin son bölümünde yüklü bir maddi kaynak yaratabilir kendi adına. Diğer yandan, sakatlığına karşın Roma gibi major takımlara imza atıp kariyerini yedek kulübesinde noktalayabilir.

İsveçli oyuncunun bu durumu, önümüzdeki yıllarda bir futbol klişesi haline gelebilir. Aslına bakılırsa Asya, ABD, Avrupa, İngiltere derken tüm dünya Ljungberg'in peşinde. Türkiye mi? Sanmıyorum olacağını.

Hiç yorum yok: