20 Ağustos 2008 Çarşamba

Pekin 2008: Basketbol, Grup AşamalarıPekin 2008 Basketbol Oyunları'nda grup maçları tamamlandı.

A Grubu'nda Litvanya ve Arjantin öne çıkan takımlar oldular. İki ekip, grubun ilk karşılaşmasında basketbol adına Pekin 2008'deki en iyi maçı izlettirdiler. Arjantin'i 79-75 mağlup eden Litvanya, ilk dört maçını kazandıktan sonra liderliğini garantileyerek çıktığı karşılaşmada Avustralya'ya 106-75 mağlup oldu. B Grubu'nda ise ABD fırtınası esti. Yenilenmiş kafa yapısıyla Pekin'e gelen ''Redeem Team'', beş maçını da kazanarak rakiplerine söz hakkı vermedi ve grup lideri olarak Çeyrek Final'e çıkmayı başardı.

''Bu, farklı bir takım'' diyordu, grup aşamasında maç başına 12.6 sayı ortalaması ile Kobe Bryant. ''Ülkemizin saygınlığını korumanın ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladığımızı düşünüyorum, takım olarak. Sanırım bundan önceki ABD takımlarında eksik olan buydu.'' Gerçekten eksik olan bu muydu, bilinmez; ama 2008 takımı, Pekin'e altın madalya için geleceğini çok önceden belli etmişti.

A Grubu - Özet


A Grubu'nda ise son Olimpiyat Şampiyonu Arjantin ile Litvanya öne çıkan takımlardı. İspanya'daki Avrupa Basketbol Şampiyonası Finali'nde ev sahibi ekibi yenerek şampiyon olmayı başaran Rusya da grubun en büyük favorilerinden biriydi. Atina'daki Olimpiyat Elemeleri'nde göz dolduran Hırvatistan ile birlikte kağıt üzerindeki dörtlü tamamlanabilirdi. Beşinci sırayı alması beklenen Avustralya'nın Çeyrek Final görmesi için bu takımlardan en az bir tanesinin saf dışı kalması gerekiyordu. İran adına ise, ''katılmak'' bile başarıydı.

İlk maç gününde grubun iki önemli favorisinin eşleşmesinden galip çıkan Litvanya olmuştu. Rusya, İran'ı 71-49 ile rahat geçerken Hırvatistan, Avustralya'yı mağlup ederek Atina'dan sıcak döndüğünü göstermişti.

İran, gruptaki beş maçının dört tanesini yerel saatle öğleden önce oynayacaktı. Bir nevi, İran'ın gruptaki fonksiyonu henüz maçlar oynanmadan belirlenmişti. İkinci maç gününde de İran, 99-67 mağlup oluyordu Litvanya'ya. Arjantin, Avustralya'yı 85-68 ile geçip nefes alırken Hırvatistan, etkileyici performansına Rusya karşısındaki 85-78'lik galibiyeti ile devam ediyordu.

Üçüncü maç gününde İran, bu kez Avustralya'ya moral veriyordu 106-68'lik skorla. Litvanya, Avrupa Şampiyonu Rusya'yı 86-79 mağlup ederek 3'te 3 yaparken Arjantin, Hırvatistan 77-53 yenip galibiyet haznesinde artıya geçiyordu.

Hırvatistan ve Litvanya mağlubiyetleri sonrasında Çeyrek Final şansını zora sokan Rusya adına, Avustralya iyi bir teselli olabilirdi; fakat Okyanusya temsilcisi, 95-80 ile kazanan taraf oldu ve Rusya, büyük hayalkırıklığı ile turnuvaya dördüncü maç gününde matematiksel olarak veda etti. Grup maçlarına ikide iki ile başlayan Hırvatistan, arka arkaya ikinci mağlubiyetini Litvanya karşısında alırken (86-73), Arjantin, 97-82'lik İran galibiyet ile ilk iki sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

A Grubu'nun son maç günü ise, ilginç hesaplara sahne oluyordu. Litvanya birinci, Arjantin ikinci, Rusya beşinci ve İran altıncı sırada kalacaktı, grup aşamaları sonrasında. İnce hesap, üçüncü ve dördüncü üzerindeydi. Hırvatistan veya Avustralya'dan biri, dördüncü sırada kalarak Çeyrek Final'de ABD'nin rakibi olacaktı. Hırvatistan, günün açılış maçında İran'ı 91-57 mağlup ederek ABD'den kurtuluyordu. Avustralya, grup lideri Litvanya'yı 106-75 mağlup etmiş; Arjantin de Rusya'yı 91-79 ile geçmişti.

A Grubu'ndaki son görüntüde dörder galibiyet ile Litvanya ve Arjantin, ilk iki sırayı paylaşırken 3'er galibiyetli Hırvatistan ve Avustralya, Çeyrek Final vizesi alan diğer ekipler oldular. Tek galibiyetli Rusya ise galibiyetsiz İran'ın üzerinde beşinci olarak tamamladı Pekin 2008'i.

B Grubu - Özet

B Grubu'nun önemli bir favorisi vardı: ABD. Fakat İspanya, Yunanistan gibi takımlar da yakın geçmişte ABD'nin canını yakmışlardı. Üç önemli takımın arkasından gelen Almanya ve Çin, dördüncü sıra için yarışacaktı. Angola ise, bir kez daha tecrübe için.

B Grubu'nda maçlar başlamadan önceki görüntü bu şekildeydi. İlk maç gününde Almanya, Angola'yı Chris Kaman ve Dirk Nowitzki liderliğinde 95-66 mağlup etmiş, İspanya da büyük favorilerden Yunanistan'ı 81-66 ile geçmeyi başarmıştı. Çin adına tarihin en önemli karşılaşmalarından birinde ise ABD, ev sahibini 101-70 yenerek rakiplerine gözdağı vermişti.

İkinci maç gününde de ilgi çekici sonuçlar çıkacaktı ortaya. Yunanistan, ilk maçtaki hayalkırıklığının ardından Almanya'yı 87-64 mağlup ediyordu. ABD, oldukça rahat bir tempoda Angola'yı 97-76 geçerken günün sürpriz direnişi, ev sahibinden geliyordu. Çin, ABD ile birlikte altın madalyanın en önemli adayı olan İspanya karşısında ilk üç çeyreği önde geçmesine karşın son çeyrekte rakibine yakalanmış ve uzatmalar, İspanya'nın galibiyeti ile sona ermişti.

Çin, ABD ve İspanya maçlarındaki mücadelesinden sonuçlar çıkarmış olmalıydı. Angola, bu anlamda bonus olarak değerlendirilebilirdi. Ev sahibi, Angola'yı mağlup ederek Almanya karşısında grup dördüncülüğü için final maçına çıkma düşüncesi içerisindeydi. İspanya'nın Almanya galibiyeti, Çin'in önünü açmıştı. ABD ise, üçüncü maç gününde Dünya Şampiyonası'nın rövanşını alıyordu Yunanistan'dan 92-69 ile.

Dördüncü maç gününün ilk galibi Yunanistan olacaktı. Angola'yı 102-61 yenen Yunanlar, ikinci galibiyetleri ile birlikte rahat da bir nefes alıyorlardı. B Grubu'ndaki diğer iki maç ise, grubun geleceğini belirleyebilirdi. Çin ile Almanya, dördüncü sıra için çıkıyorlardı sahaya. Müthiş bir çekişme sonrasında Çin, 20-8'lik üçüncü çeyrek performansı ile Almanya'yı 59-55 yenip Çeyrek Final'e çıkmayı garantileyecekti. Çin'de çüft haneli skor üreten tek oyuncu Yao Ming'in 25 sayı ve 11 ribaundluk performansı, Alman Dirk Nowitzki'nin 24 sayı ve 17 ribaundluk gösterisini yeniyordu. Diğer tarafta ise ABD, İspanya'yı 119-82 ile perişan edecekti.

B Grubu'nun son maç gününün en ilgi çekici eşleşmesi, Çin ile Yunanistan arasındaydı. İkişer galibiyetli iki takımdan kazanan, B Grubu'nun ikincisi Arjantin ile Çeyrek Final'de eşleşmektan kurtulacaktı. Yunanistan, kazandı ve üçüncü sırada bitirdi grup aşamasını. İkinci sıradaki İspanya, Angola'yı ABD de hayalkırıklığı yaratan Almanya'yı mağlup edecekti, son maç gününde.

B Grubu'ndaki son görüntüde ise ABD, beş galibiyet ile birinci sırayı alırken yalnızca ABD'ye mağlup olan İspanya ikinci, üç galibiyetli Yunanistan üçüncü ve grup maçlarından iki galibiyet çıkaran ev sahibi Çin, dördüncüydü. Almanya ise mağlup edebildiği tek takım Angola'nın üstünde beşinci sırada kalmıştı.

Tüm bu sonuçların ardından Çeyrek Final'de ortaya çıkan tablo şu şekilde:

Arjantin - Yunanistan
ABD - Avustralya

İspanya - Hırvatistan
Litvanya - Çin

Hiç yorum yok: