10 Eylül 2008 Çarşamba

2010 FIFA Dünya Kupası Conmebol ElemeleriTürkiye'nin Ermenistan, ABD'nin de Küba deplasmanına konuk olduğu haftasonunda Conmebol Elemeleri'ne de beş karşılaşma ile devam edildi. 13 Ekim 2007 günü Uruguay ve Bolivya arasındaki mücadele ile başlayan Güney Amerika Elemeleri'nde yedinci maç haftasının en dikkat çekici eşleşmesi, Pekin 2008 Şampiyonu Arjantin ve Eleme Grubu'nın lideri Paraguay arasındaydı.

Güney Amerika'da 10 takımın bulunduğu eleme grubunda ilk dört sırayı alan takımlar, direkt olarak 2010 Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanıyor. Beşinci sırada kalan takım ise, CONCACAF Elemeleri Dördüncü Turu'nda oluşacak altılı grubun dördüncüsüyle (burada da ilk üç sıradaki takımlar, direkt olarak Güney Afrika'ya gidecekler) playoff oynuyor ve iki maç sonunda avantaj sağlayan takım, Dünya Kupası vizesi alıyor.

El Monumental'deki maç öncesi Pekin 2008'den altın madalya ile dönen Arjantin, moralliydi. Pekin'de kürsünün en üst basamağa çıkan takımdan Javier Mascherano, Juan Roman Riquelme, Lionel Messi ve Angel di Maria, Paraguay karşısında teknik direktör Alfio Basile'nin ilk 11 tercihleri arasında yer alıyordu; fakat Olimpiyatlar'da ortaya koyduğu performans ile göz dolduran Sergio Kun Aguero, yedek kulübesindeydi. Messi ile kurduğu ortaklık sayesinde ülkesine altın madalya yolunu açan isimlerden olan Aguero'nun yerine ileri uçta Carlos Tevez görev yapacaktı.

Basile'nin kafasındaki diziliş, 4-2-3-1'e yakın gibiydi. Kalede Roberto Abbondanzieri. Savunma dörtlüsünün sağında Javier Zanetti. Merkezde Fabricio Coloccini ve Martin Demichelis. Solda Gabriel Heinze. Orta sahada Javier Mascherano ile Esteban Cambiasso. İleride Carlos Tevez'in arkasındaki üçlünün sağında Lionel Messi, solunda Angel Di Maria ve merkezde Juan Roman Riquelme.

4-2-3-1'in Galatasaray versiyonuna girmek ne kadar doğru, bilemiyorum; ama iki tercih arasındaki önemli farklardan biri, beklerin hücuma destek verme potansiyeli olarak görülebilirdi. Javier Zanetti ile Gabriel Heinze hatta zaman zaman savunmanın merkezinde oynayan ikiliden biri, orta sahadaki Mascherano ve Cambiasso birlikteliğinin verdiği güven ile ileri çıkabilecek ve Arjantin'in hücumda fazla kalmasını sağlayacaktı.

Carlos Tevez, tipik bir 4-2-3-1 forvetiydi. Arkasında üçlü gibi görünen oyuncu topluluğu da sistemi rahatlıkla uygulayabilecek futbol karakterlerine sahipti. Messi ve Di Maria'nın kanatlardan vereceği destek, Riquelme'nin liderliğinde Tevez'i de içerisine katarak Paraguay savunmasına karşı, hücum bölgesinde bir Arjantin dairesi oluşturabilirdi. Muhtemelen Basile'nin, Pekin'deki Messi ve Aguero Formülü'nü bozup Carlos Tevez'i kadroya sıkıştırmasının nedeni de buydu.

Paraguay'ın sıkıntısı ise başkaydı. Ülkenin mevcut futbol piyasasındaki en önemli oyuncusu Roque Santa Cruz, Arjantin maçında oynayamıyordu. Santa Cruz'un yokluğunda Paraguay'ın gol umudu, Bundesliga'da Borussia Dortmund'la sezona iyi bir giriş yapan Nelson Valdez olacaktı.

Mücadele, Güney Amerika Futbolu'nun karakteristiği ışığında başlıyordu. Yağan yağmur eşliğinde Arjantin, henüz ilk dakikalarda Paraguay sahasına yerleşip Carlos Tevez ve Lionel Messi gibi çabuk oyuncularıyla rakip ceza alanında etkili olma çabası içerisindeydi. Hızlı bir futbol vardı sahada ve bu durum hücum yapan Arjantin'in lehineydi; fakat golü atan taraf Paraguay olacaktı. Uzun topla sahasından çıkan Arjantin, Gabriel Heinze ve Roberto Abbondanzieri arasındaki anlaşmazlıktan doğan piyango gibi bir gol ile öne geçmeyi başarıyordu. Üstelik Abbondanzieri, pozisyonda sakatlandığı için oyuna dönemeyecek ve yerini yedek kaleci Juan Pablo Carizzo'ya bırakacaktı.

Arjantin, kendi kalesine attığı gol ile yenik duruma düşmüş, kalecisi sakatlanmış ve bir oyuncu değişikliğini kullanmak zorunda kalmış bir takımdı; ama bir kötü haber de 30. dakikada Carlos Tevez'den gelecekti. Tevez, gereksiz bir hareketle kırmızı kart görerek takımını geri kalan 60 dakikalık bölüm için yalnız bırakıyordu. Basile, kalecisinin sakatlandığı pozisyonda oyuncu değişiklik haklarından birini kullandığı için Tevez'in kırmızı kartının ardından hamle de yapamıyordu. Arjantin, kötü durumdaydı sonuç olarak.

Basile, Aguero'yu dışarıda bırakıp Tevez'e güvendiği için pişman olmuş muydu, bilinmez; ama ikinci yarı başlamadan önce yaptığı hamle, son derece radikal bir kararı içerisinde bulunduruyor olabilirdi. Gabriel Heinze ve Angel Di Maria'yı kenara alan Basile, Kun Aguero ile Daniel Dias'ı oyuna sürerek üç oyuncu değişiklik hakkını 46. dakikada tamamlıyordu. Arjantin'in ikinci yarıda hücum anlamında besleneceği kaynak, Messi ve Aguero birlikteliği olabilirdi.

Öyle de oldu. 60. dakikada Paraguay savunmasının arasına dalan Messi, müthiş bir arapası ile Aguero'ya tek hamlede golü bulma şansını verdi ve Aguero da Arjantin'in beraberlik golünü attı. Arjantin, 11 kişi ile oynamaya devam etseydi Paraguay adına çok daha zor bir gece olabilirdi; ama Arjantin'in kazandığı puan, her şeye rağmen stratejik bir hamle olarak kabul edilebilir.

Conmebol Eleme Grubu'nun diğer devi Brezilya ise, Arjantin'in Paraguay sınavından bir gece sonra Şili deplasmanına çıktı. Diego, Robinho ve Ronaldinho ile ilk yarıyı domine eden Brezilya, uzun süredir hasret kaldığımız futbol ezgilerini sahaya yansıtmayı başardı. Luis Fabiano ve Robinho'nun golleriyle ilk yarıyı 2-0 önde kapatan Sambacılar, bu bölümde Ronaldinho ile bir de penaltı vuruşundan yararlanamadı. Luis Fabiano'nun son 10 dakika içerisinde gelen golü ise skoru belirledi.

Takımların yedişer maçı geride bıraktığı Conmebol Eleme Grubu'nda Paraguay 14 puan ile zirvede. 12'şer puanlı iki takımdan Brezilya ikinci, Arjantin üçüncü sırada. Son kontenjan için 11 puanlı Uruguay umutlu. 10 puanlı iki takımdan Kolombiya, beşinci sırada. Şili altıncı. 8 puanlı Ekvador, 7 puanlı Venezuela ve 6 puanlı Peru, en azından beşinci basamağa yükselerek Playoff oynama umutlarını koruyor olabilirler. 4 puan ile son sırada bulunan Bolivya için, Güney Afrika uzak bir hedef.

Conmebol'de sekizinci maç günü beş karşılaşma ile devam edecek:

10.09.2008 Çarşamba
Paraguay v Venezuela, 03:00
Uruguay v Ekvador, 23:40

11.09.2008 Perşembe
Şili v Kolombiya, 01.40
Brezilya v Bolivya, 03:50
Peru v Arjantin, 05:30

Hiç yorum yok: