6 Eylül 2008 Cumartesi

NBA'de Yeni Dönem: Oklahoma City ThunderSeattle Supersonics efsanesi, 3 Eylül 2008 günü tamamen sona erdi. Daha doğrusu, son hançer vuruldu ve Oklahoma City'de Supersonics'e ait tüm parçalar yok edildi. 1967 yılından 2008 yılına dek dönem dönem NBA'e ayrı renkler katan Supersonics, 2008-2009 Sezonu itibari ile artık Oklahoma City Thunder ismiyle anılacak.

Nisan ayında başlayan tartışmalar, yeni salon hakkındaki uzlaşmazlıklar ve spekülasyonlar 2 Temmuz 2008 günü Seattle şehrinin Oklahoma City'ye taşınacağı haberi ile sona ermişti. NBA'de yer alan 30 takımın sahiplerinden 28 tanesinin olumlu oyunun ardından 3 Temmuz 2008'de Supersonics'in 2008-2009'da maçlarını Oklahoma City'de bulunan Ford Center'da oynayacağı açıklanacaktı. 1985 yılından bu yana dördüncü franchise değişikliği olacaktı NBA'de, Sonics'in Seattle'den Oklahoma City'ye taşınması; ama tek farkla.

Son 23 yıllık dönemde Kings, Kansas City'den Sacramento'ya ve Grizzlies, Vancouver'dan Memphis'e taşınırken en yakın tarihte Hornets, Charlotte'tan New Orleans'a geçmişti; fakat Supersonics'in Seattle ve Oklahoma City arasındaki düşüncesi bu üç örnekten farklıydı. Sonics, Oklahoma City'ye geçerken kulüp adıyla birlikte renklerini ve logolarını da değiştirecekti çünkü.

Beklenen açıklama, Çarşamba günü yapıldı. Oklahoma City'nin isim hakkında bazı seçenekleri vardı: Energy, Wind, Marshalls, Barons ve Bison gibi. Tüm bu isimlerden farklı olarak Thunder, ilk aylarda gündemde kalan tercih olmuştu. Sonuç olarak, Thunder seçildi. Gök gürültüsü yani. Bu kararla birlikte Oklahoma City, NBA'in isminde çoğul eki olmayan dördüncü takımı oldu (Orlando Magic, Utah Jazz ve Miami Heat).

Oklahoma City, bulunduğu şehirden taşınmak isteyen bir NBA takımı için mevcut şartlardaki en iyi seçenekti. Nedenleri vardı tabii. 2005 yılının Ağustos ayında Louisiana eyaletinde meydana gelen Katrina Kasırgası'nın ardından New Orleans Hornets'ın maçlarını yaptığı salon, Louisiana halkının sığınması için kullanıldığında Hornets, geçici olarak Oklahoma City'ye taşınmıştı.

Oklahoma City, riskli bir tercihti; çünkü şehrin hiçbir dönemde NBA'de takımı olmamıştı ve dahası majör seviyede herhangi bir takımı da bulunmuyordu (NBA, NHL, NFL, MLS, MLB). Bu anlamda Oklahoma City halkının basketbola nasıl bir reaksiyon göstereceği soru işaretiydi; fakat Hornets kulübünün endişeleri uzun sürmeyecekti. 2005-2006 ve 2006-2007 Sezonu'nda Hornets'a evsahipliği yapan Ford Center'da bulunan taraftarlar, geçici takımlarına ilk maçtan itibaran büyük bir aşkla bağlanıyorlardı.

New Orleans / Oklahoma City Hornets adıyla normal sezonu 38 galibiyet ve 44 mağlubiyet ile tamamlayan takım, NBA Playoffları'na katılamıyordu; ama Hornets'in yeni yıldızı Chris Paul, Oklahoma City'de gösterdiği performansla ''Rookie of the Year - Yılın Çaylağı'' ödülüne layık görülüyordu. Oklahoma City, ilk kez bir NBA takımına evsahipliği yapıyordu. Bölge halkı, başarıya ve sporun eşi benzeri olmayan o heyecanına oldukça açtı. Bu da Hornets ile Oklahoma City halkı arasında oldukça sempatik bir sinerji oluşmasına neden olacaktı.

Hornets, Oklahoma City'deki ikinci sezonunda da 39 galibiyet ve 43 mağlubiyetlik, aslında hiç de fena olmayan, bir performans ortaya koyuyordu. Playofflar'a yine ulaşılamamıştı; ama New Orleans'daki son sezonda alınan 18 galibiyetin ardından Hornets, belli bir aşama kaydetmeyi başarmıştı. Yine de her güzel şeyin bir sonu vardı. Hornets iki sezonluk aranın ardından New Orleans'a geri dönüş hazırlıklarına başlamıştı.

Hornets'ın yıldız oyuncusu Chris Paul, Oklahoma City halkının elinde büyümüş ve NBA'in en iyi point-guardlarından biri haline gelmişti. 9 Ekim 2007 günü Hornets, Oklahoma City halkı tarafından iki sezon boyunca kendilerine gösterilmiş olan sevgi ve desteğe teşekkür etmek amacıyla organize ettiği Houston Rockets maçında rakibini 94-92 mağlup ederken karşılaşma öncesi Chris Paul, Ford Center'daki taraftarlara geride bıraktığı iki sezonu tüm kariyeri boyunca hatırlayacağını söylüyor ve onlara teşekkürleri sunuyordu.

Oklahoma City'deki iki sezonun ardından New Orleans'a dönen Hornets, 2007-2008 Sezonu'nda normal sezonu 56 galibiyet ve 26 mağlubiyet ile kapatarak kulüp tarihinin en başarılı dönemini yaşıyordu.

Hornets'ın Oklahoma City'deki eğlenceli günleri ve yaşadığı gelişim, Seattle Supersonics'e de ilham vermiş olmalı. Şu günlerde Ford Center, ikinci kez bir NBA takımına evsahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyor. Yine de ilk sezonun New Orleans Hornets denemesindeki kadar verimli geçmesini beklememek lazım. Seattle, son yıllarda izlediği gençleştirme stratejisini bu sezon da devam ettirecek. Bu anlamda Oklahoma City halkının galibiyet sevinci yaşayacağı maçlar azınlıkta olabilir.

Sezonu 29 Ekim gecesi Ford Center oynanacak Milwakuee Bucks maçı ile açacak Oklahoma City Thunder'ın en büyük umudu, bu sezon NBA'de Sophomore yılını geçirecek olan Kevin Durant olacak. Geçtiğimiz sezon ''Yılın Çaylağı'' seçilen Kevin Durant'in yanı sıra 22 yaşındaki Jeff Green ile 19 yaşındaki çaylak Russell Westbrook'un gençlik enerjisine, Joe Smith ve Desmond Mason gibi isimlerin tecrübeleri eklenecek. Oklahoma City de NBA'de bir şeyler yapmaya çalışacak.

Oklahoma City, mutlu. Bir sezonluk aranın ardından şehirde yine bir NBA takımı olacak. Seattle halkı ise hüzünlü. 41 yıllık efsane, oldu-bittiye getirildi ve takımları ellerinden alındı. Seattlelıların acısı, beş yıl içerisinde kurulacak bir NBA takımı ile dinebilir; ama ya bu süre yeterli olmazsa? İşte o zaman dinmeyecek acılarını bastırmak için farklı yollar arayacaklar.

Hiç yorum yok: