18 Eylül 2008 Perşembe

St. Jakob Park: Bellinzona v GalatasarayGalatasaray, yeni yolu UEFA Kupası'na Bellinzona ile başlangıç yapıyor.

Bellinzona hakkındaki bilgiler sınırlı. Galatasaray'ın İsviçre takımları karşısındaki başarısı, maç önce üzerinde konuşulacak nadir başlıklardan biri. Yine bir diğer başlık da sakat ve cezalı oyuncuların çokluğu. Orkun Usak, Sabri Sarıoğlu, Emre Güngör, Uğur Uçar, Hakan Balta, Barış Özbek, Tobias Linderoth, Mehmet Topal, Arda Turan, Ümit Karan ve Serkan Çalık. Sakatlardan ortalama bir 11 çıkıyor, Galatasaray'da. 4-4-2 sistemi ile Türkiye'de başarıyı sağlayabilir, yukarıdaki 11 oyuncu. Bu isimlere ek olarak Hasan Şaş da cezalı olduğu gerekçesiyle Bellinzona karşısında takımdaki yerini alamayacak.

Sakatlıkların bu denli fazla yaşandığı Galatasaray, yine de hiç fena olmayan bir oyuncu kadrosuyla gitti İsviçre'ye. Michael Skibbe'nin tercihler sınırlı. Bu anlamda kalede Morgan de Sanctis oynayacaktır. Galatasaray'daki kariyerine hızlı bir başlangıç yapan İtalyan kalecinin önündeki dörtlünün sağında yeni transfer Serkan Kurtuluş forma giyebilir. Gerçek bir sağ bek görebiliriz Galatasaray savunmasında, uzun bir süre sonra. Sol tarafta da Volkan Yaman olacaktır. Sağlam kalan nadir bölgelerden biri olan savunma merkezinde de Servet Çetin ile Fernando Meira'nın görev yapacağını söyleyebiliriz. Muhtemelen Galatasaray üstünlüğünde devam edecek karşılaşmada Fernando Meira'nın top tekniği işleri deplasman ekibi adına kolaylaştırabilir.

Orta sahada Skibbe, ister istemez 4-2-3-1'den vazgeçecektir. Ayhan Akman, Antalyaspor maçında olduğu gibi, orta sahadaki tek Galatasaraylı olabilir. Forvet arkasındaki üçlünün sağında Aydın Yılmaz ve solunda da Harry Kewell görev yapacaktır. Arda Turan'ın yokluğu, büyük eksiklik; ama Kewell ve Aydın gibi birbirini tamamlayabilecek iki kanat oyuncusu, Galatasaray'a hücumda daha dengeli bir görüntü kazandırabilir. Maç boyunca sürekli değişim içerisinde olacaklarını beklediğim bu ikilinin arasında Cassio Lincoln, iki maçlık aranın ardından tekrar ilk düdükle birlikte sahadaki isimlerden biri olacaktır.

Geriye kalan pozisyonlarda ise Shabani Nonda ile Milan Baros'u izleyebiliriz. Galatasaray, ileride top tekniği yüksek olan iki forvet oyuncusuyla belki de ilk kez oynayacak. Bu anlamda Nonda ve Baros, birlikteliği Galatasaray'ın önümüzdeki dönemde ana fikri olabilir.

Bellinzona'nın futbol kimliği, fikri veya kadro yapısıyla ilgili fazlaca bilgimiz bulunmuyor. Galatasaray'ın daha önceki deneyimlerinde safdışı bıraktığı Sion, St Gallen veya Grasshoppers gibi takımlardan daha zayıf olduğu biliniyor, Bellinzona'nın. Doğal olarak da Galatasaray'ın kağıt üzerindeki bu avantajı değerlendirmesi gerekiyor. Nedir? Galatasaray, her iki maçını da kazanarak kulüp puanına direkt olarak dört puan yazdırmalıdır. Beraberlik lüksü bile yok Galatasaray'ın farklı açılardan bakılınca.

Gelecek sezon için önümüzde kötümser bir tablo var, kulüp puanı anlamında. Şöyle ki, Galatasaray'ın Avrupa Kupaları'nda son beş sezondaki en iyi iki sezonundan biri olan 2003-2004 Sezonu'nda topladığı 9.1450 puan, önümüzdeki sezon itibariyle silinecek. Devreye de Avrupa Kupaları'na katılamadığı 2004-2005 ve ardından UEFA Kupası 1. Turu'nda Tromsö'ye elendiği 2005-2006 Sezonu'ndaki puanlar girecek. Sırasıyla, 1.7735 ve 2.3200.

Galatasaray'ın elinde kısa süreli kurtarma operasyonu için tek bir şans var: 2008-2009. Yani içerisinde bulunduğumuz futbol sezonu. 1.7735 ve 2.3200'lık sezonları takip eden iki sezonda toplanılan puanlar: 8.0130 ve 9.2175. Bu sezon ise sadece ülke puanı ile birlikte toplam 0.7425 puanı bulunuyor. Geçtiğimiz sezon bu anlamda önemli hatalar yapıldı. Sion deplasmanında kaybedilen 3-2'lik maç, Bordeaux önünde kaçan puanlar, Helsingborg karşısındaki mağlubiyet, Austria Wien ve Bayer Leverkusen beraberlikleri.

Galatasaray, neresinden bakarsanız bakın, minimum 5 ila 7 puan arasında bir hovardalık yaptı, geçtiğimiz sezon. UEFA Takım Sıralaması'nda bir puanın bile nelere kadir olduğunu tahmin etmek çok zor değilken Galatasaray, yedi puanı daha yazdırmış olsaydı hanesine şu an bulunduğu 87. sıradan 66. sıraya kadar yükselecekti bir anda. Yine de işin ironik tarafı, geçtiğimiz sezon Galatasaray'ın puan anlamında son beş yıldaki en iyi Avrupa sezonuydu.

Bu gece önünde kolay gibi görünen altın bir fırsat var, Galatasaray'ın. Şampiyonlar Ligi'nde Real Madrid'i deplasmanda yenmek ile UEFA Kupası 1. Turu'nda Bellinzona'yı mağlup etmek arasında, kısa vadede, puansal açıdan herhangi bir fark bulunmuyor. 12 oyuncusundan yoksun kalacak Galatasaray, rakibinden çok daha güçlü bir ekip. Karşılaşmanın Basel'deki St Jakob Park'ta oynanacak olması da büyük avantaj. Böylece sakatlıklarla başı dertte olan Galatasaray, Bellinzona'nın mütevazi stadındaki muhtemel tersliklerden sıyrılmış olurken Basel'de arkasına önemli bir seyirci desteği alacak. Sion deplasmanındaki başlangıçtan farklı olacaktır, St. Jakob Park'taki Bellinzona sınavı.

Galatasaray'ın sezon başında Şampiyonlar Ligi'ne giremeyerek kaybettiği üç bonus puanı telafi etmesi ve geçen sezonki hataları tekrarlamaması adına Bellinzona karşısında alınacak iki galibiyet, dolayısıyla da dört puan anlamda oldukça önemli.

Bellinzona v Galatasaray
Show Tv - Canlı Yayın
St. Jakob Park, 21.30

Hiç yorum yok: