16 Ekim 2008 Perşembe

2010 FIFA Dünya Kupası UEFA Elemeleri # 42010 FIFA Dünya Kupası UEFA Elemeleri'nde dördüncü maç günü, dün akşam oynanan karşılaşmalar ile sona erdi.

Beşinci Grup'ta İspanya ve Altıncı Grup'ta İngiltere, dört maçta topladıkları 12 puanla Güney Afrika yolunda önemli kilometre taşları geride bırakırlarken Dokuzuncu Grup'taki Hollanda, üç maçtan çıkardığı 9 puan ile liderliğini sürdürüyor. 10 puanlı İtalya ve Almanya da Finaller'e gitme yarışında erken avantaj yakalayan takımlar arasındalar.

Gruplar özelinde yorumlarımıza devam edelim.

I. Grup
Malta v Macaristan: 0-1
Portekiz v Arnavutluk: 0-0

Grubun iddialı takımlarından Danimarka ile İsveç'in maç yapmadan tamamladığı gecede Portekiz, kendi sahasında Arnavutluk ile golsüz berabere kalarak önemli bir avantajı değerlendiremedi. Daha önce yine iç sahada Danimarka'ya 3-2 kaybeden Portekiz, beş puan ile üçüncü sırada. Lider, üç maçta topladığı yedi puanla Danimarka. Malta deplasmanından 1-0'lık galibiyetle dönen Macaristan, dört maçta yedi puanla ikinci. Beş puanlı İsveç, eksik maçını kazanmanın hesaplarını yapıyor olmalı.

II. Grup
Letonya v İsrail: 1-1
Lüksemburg v Moldova: 0-0
Yunanistan v İsviçre: 1-2

Grubun en iddialı takımlarının birbirlerine rakip oldukları gecede İsviçre, Yunanistan deplasmanından çıkardığı üç puanla daha önce Lüksemburg karşısında aldığı yenilgiyi telafi etmiş oldu. Yunanistan dört maçta dokuz puanla lider. İsrail, sonuna kadar kovalamaya devam edecek. Dört maçta iki galibiyet ve iki beraberlik. İsviçre, yedi puana çıktı. Grup şekillendi. Alt tarafta Lüksemburg, tarihinin en iyi eleme performansını gösteriyor. Letonya ile birlikte dört puandalar. Moldova, bir puanla son sırada.

III. Grup
Çek Cumhuriyeti v Slovenya: 1-0
Slovakya v Polonya: 2-1
K. İrlanda v San Marino: 4-0

Gecenin kritik maçında Slovakya, geriye düşmesine karşın Polonya'yı 2-1 mağlup ederek dört maçta dokuz puana yükseldi ve liderliğin keyfini çıkarmaya başladı. Yedi puanlı Polonya'yı aynı puana sahip Slovenya takip ediyor. İlk iki karşılaşmadan bir puan çıkarabilen Çek Cumhuriyeti, Slovenya'yı Libor Sionko'nun golüyle 1-0 mağlup ederek gruptaki ilk galibiyetini aldı. Kuzey İrlanda da aynı senaryo üzerinden gitti. Grubun puansız takımı San Marino'yu 4-0 mağlup eden K. İrlanda, dört puanda.

IV. Grup
Rusya v Finlandiya: 3-0
Almanya v Galler: 2-1

Almanya adına iyi bir maç haftası oldu. Önce direkt rakibi Rusya'yı 2-1, daha sonra da Galler'i 1-0 mağlup ederek fikstür avantajını iyi kullandı. Grupta 10 puanla lider bulunan Almanya'nın arkasında Finlandiya'yı rakibin kendi kalesine attığı iki golün de içerisinde yer alan üç golle geçen Rusya bulunuyor, altı puanla. Aynı puana dört maç sonunda ulaşan Galler, üçüncü. Eylül ayında Almanya'yı elinden kaçıran Finlandiya, üç maçta topladığı dört puanla dördüncü. Azerbaycan ve Liechteinstein ise birer puanla grubun dibindeler.

V. Grup
Belçika v İspanya: 1-2
Bosna Hersek v Ermenistan: 4-1
Estonya v Türkiye: 0-0

İspanya, kendisinden bekleneni yaptı ve 2009 yılına kadar oynayacağı eleme maçlarından on iki puan çıkardı. Türkiye ise, nispeten kolay fikstürüne karşın dört puan kaybederek sekiz puanda kaldı. Türkiye deplasmandanında puan çıkaran Belçika, yedi puanla üçüncü. İç sahada hata yapmayan Bosna Hersek, altı puanda. Türkiye'den aldığı puanla rakibini ikinciler sıralamasında zor durumda bırakan Estonya, beşinci. Son sırada puansız Ermenistan var. Gruptaki asıl mücadele, 2009 yılında başlayacak gibi duruyor.

VI. Grup
Hırvatistan v Andorra: 4-0
Beyaz Rusya v İngiltere: 1-3

Euro 2008'e katılamayarak büyük hayalkırıklığı yaşayan İngiltere, bu kez işi sıkı tutuyor. İngilizler, Beyaz Rusya deplasmanında da hata yapmadılar. Dört maçta topladıkları on iki puan ile liderler. İngiltere ve Ukrayna maçlarında toplam beş puan kaybeden Hırvatistan, Kazakistan ile Andorra'ya duacı. Hırvatlar'ın topladığı yedi puana üç maçta ulaşan Ukrayna, üçüncü. Birer galibiyetli Beyaz Rusya ve Kazakistan'ın arkasında ise puansız Andorra bulunuyor. 6 Haziran'daki Hırvatistan-Ukrayna maçı kilit olabilir.

VII. Grup
Litvanya v Faroe Adaları: 1-0
Avusturya v Sırbistan: 1-3

Fransa karşısında aldığı galibiyetle dikkatleri üzerine çeken Avusturya'yı deplasmanda 3-1'lik skorla mağlup eden Sırbistan, üç maç sonunda topladığı dokuz puan ile lider. Averajını düzeltme yolunda önemli bir maça çıkan Litvanya, 1-0'lık Faroe Adaları galibiyetinin ardından aynı puanla ikinci. Domenech'in Fransası, üç maçta dört puanla üçüncü. Dört maçta dört puanlı Avusturya ise, iyi başladığı mücadelesinde bocaladı ve dördüncü sıraya düştü. Bir diğer sürpriz ise üç maçtan dört puan çıkarabilen beşinci Romanya. Faroe Adaları, bir puanda.

VIII. Grup
Gürcistan v Bulgaristan: 0-0
İrlanda Cum. v Güney Kıbrıs: 1-0
İtalya v Karadağ: 2-1

Oynadığı tüm maçlarda sıkıntı yaşamasına karşın on puanla zirveye oturan Marcello Lippi'nin İtalyası, liderliğin keyfini çıkarıyor. Gruptaki altı takım içerisinde galibiyeti olan diğer takım İrlanda Cumhuriyeti, üç maçta topladığı yedi puanla ikinci sırada. Galibiyeti bulunmayan Bulgaristan, üç maçta ulaştığı üç puanla üçüncü sırada yer alırken iki puanlı Karadağ, rakibini dördüncü sıradan takip ediyor. İki puanlı Gürcistan beşinci ve bir puanlı Güney Kıbrıs Rum Kesimi de son sırada yer alıyor.

IX. Grup
Norveç v Hollanda: 0-1
İzlanda v Makedonya: 1-0

Alçakgönüllü Dokuzuncu Grup'ta yeni görüntüsüyle Hollanda, üç maç sonunda topladığı dokuz puanla birinci sırada. Dün akşamı boş geçiren İskoçya, bir mağlubiyet ve bir galibiyet alarak topladığı dört puanla ikinci sırada. Aynı puana dört maçta ulaşan İzlanda, üçüncü sırada yer alırken ilk maç gününde İskoçya'yı 1-0 mağlup ettikten sonra sesini çıkaramayan Makedonya, üç puanla dördüncü sırada bulunuyor. Son sırada ise iki beraberlikle Norveç yer alıyor. Norveç'ten ilerleyen dönemde atak bekleyebiliriz.

Hiç yorum yok: