23 Ekim 2008 Perşembe

Ali Sami Yen, 21.15: Galatasaray v OlympiakosGalatasaray, yeni serüvenindeki ilk ciddi maçına çıkıyor.

Olympiakos ile ilgili olarak 15 gün önce birtakım sonuçlara ulaşmaya çalışmıştık. Çok fazla tekrar olmasın. Maç öncesi yazısı olsun, 8 Ekim'deki mesajımız. İsteyen oradan da devam eder.

Ekler yaparak ilerleyelim. Salı günü Lig Tv'deki Futbol Gündemi programında Olympiakos'a Panathinaikos ile derbi maçı yaptırıldı ve Olympiakos'un ezeli rakibini 2-0 yenerek İstanbul'a oldukça formda bir ekip olarak geleceği sonucuna varıldı. Neyse ki, bazı şeylerin farkındayız. Olympiakos, haftasonunda Karaiskakis'te Panthrakikos takımı ile karşılaştı ve Luciano Galletti'nin golleriyle 2-0 kazandı.

Hemfikir olduğumuz nokta, Olympiakos'un tehlikeli bir takım olması.

Galatasaray'ın avantajı, Ali Sami Yen Stadı olacaktır. İç sahada bambaşka oynayan Olympiakos'un deplasmanlardaki düşük performansı da bu avantajı tamamlayan özelliklerden biri olarak kabul edilebilir. Yine de Olympiakos'un Diogo gibi bir forvete sahip olması, arkasında oynaması muhtemel Luciano Galletti ve Fernando Belluschi gibi hızlı isimlerin kadroda yer alması, Yunan ekibinin güçlü yanları.

Daha bir yıl öncesinde yalnızca Arjantin Ligi maç özetlerinden takip edebildiğimiz Fernando Belluschi'yi Ali Sami Yen'de çıplak gözle izlemek enteresan olacak. Yine de vasat bir performans sergilemesini isterim, tabii ki. Bunun dışında, tüm takım olarak Galatasaray'ı seyretmek daha keyifli. Türkiye'nin alışık olmadığı şeyleri yapmaya çalışıyor, Galatasaray. Bu gece de sonuç ne olursa olsun, iyi bir performans olacaktır sahada.

Galatasaray'ın yüzü değişiyor. Sezon başından beri düşünülen futbol fikrinin Trabzonspor karşısında artık yavaş yavaş belirginleşmeye başladığını görmüştük. Skibbe, sistemin üzerinden kadrosuna kattığı isimlerle birlikte Galatasaray adına en efektif kadroyu çıkarmıştı sahaya. Bu, bir anlamda Olympiakos maçı öncesi de bir denemeydi. Steaua Bükreş karşısında orta sahada görev yapan Fernando Meira'yı direkt olarak Olympiakos önünde bu bölgeye yerleştirmek riskti. Skibbe, doğru olanı yaptı ve Trabzonspor maçı özelinde kararının sonuçlarını da aldı.

Bir şey daha. Benim için maçın favorisi Galatasaray, ama UEFA Kupası'nın grup formatında beraberlikler çok büyük önem arz ediyor. Yalnızca dörder maç oynayan takımlar, beraberlik durumunda bir puan kazanmalarının yanı sıra rakiplerine kaybettirdikleri iki puanın karşılığını, söz konusu sistemde fazlasıyla alıyor. Bu anlamda her puan, çok kıymetli. Gönlümüzden üç puan geçiyor, tabii.

Galatasaray v Olympiakos
Ali Sami Yen, 21.15
Futbol Smart - Canlı Yayın

Hiç yorum yok: