11 Ekim 2008 Cumartesi

NBA 2008-09 Sezonu: New Jersey Nets2008-09 Sezonu, New Jersey Nets adına yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor.

Jason Kidd, Richard Jefferson ve Vince Carter üçlüsünden geri kalan yalnızca 15 numaralı gösteri adamı. Jason Kidd sezon içerisinde, Richard Jefferson da sezon sonrasında takas edildi. İki yıllık bir yapılanmanın ardından New Jersey'den Brooklyn'e taşınması beklenen Nets'te taraftarlar Başkan Rod Thorn'un yaptığı hareketlerin mantığını tartışmıyorlar. Bu zamana kadar, Thorn dolayısıyla hiçbir şekilde mahçup olmadılar çünkü.

Jason Kidd, Jason Collins ve Richard Jefferson'ın takımdan ayrılmaları ile birlikte New Jersey Nets'te iki veya daha az sezondur forma giyen oyuncu sayısı sekize çıkmıştı. Yalnızca bu ayrıntı bile, Nets'in geleceğini inşa etme hedefini kendisine belirlediğini anlayabilmek adına yeterliydi. Evet, Nets de tıpkı Knicks gibi 2010 yılını ve LeBron James'i bekliyordu. Bu uğurda Jason Kidd ve Richard Jefferson'dan bile vazgeçmişti, Nets; ama tüm adımlar bilinçli atılmıştı.

Sırasıyla Jason Kidd ve Richard Jefferson takaslarında Nets'in neler yaptığını incelemeye çalışalım.

Batı'da hareketli günlerdi. Los Angeles Lakers, Memphis Grizzlies'ten Pau Gasol'ü alarak NBA'in en iyi kadrosuna sahip duruma gelmiş, Phoenix Suns da geride kalan yıllardaki tüm fikirlerinden vazgeçerek Shaquille O'Neal'i Arizona'ya getirmişti. 2006 NBA Finalleri'nde Miami Heat'e kaybederek şampiyon olamayan Mavericks de bu furyadan etkilenerek New Jersey Nets'ten Jason Kidd'i alacaktı. Ama karşılığında birçok şeyden vazgeçmesi gerekiyordu.

Dallas Mavericks'in hedefi kısa süre içerisinde başarı yakalamaktı. New Jersey Nets'in düşünceleri ise farklıydı. Mavericks'e Kidd ile birlikte Antonie Wright ve Malik Allen'ı da gönderen Nets, Mavericks'ten ''dünyaları'' alıyordu. Takastaki ana oyuncu Devin Harris'di. Mavericks, ilk etapta Harris'i elden çıkarmak istememişti; ama gerek Thorn'un kurnazlığı gerekse de Cuban'ın açlığı, Harris'in Nets'e geçmesini sağlıyordu. Trenton Hassell, Maurice Ager ve DeSagana Diop, takasın diğer elemanlarıydı. Oyuncu maaşları arasında kalan açık da Mavericks tarafından Keith Van Horn'la sözleşme imzalanarak uzun çoraplı oyuncunun haklarını Nets'e devretmesi ile tamamlanıyordu.

New Jersey Nets, Jason Kidd'i elden çıkarıp eski oyuncusundan 10 yaş daha genç olan bir point-guard olan Devin Harris'in de içerisinde bulunduğu dört oyuncuyu kadrosuna katmakla kalmamıştı yalnızca. 3 milyon dolar nakit para vardı takasta. Ayrıca 2008 ve 2010 yılı birinci tur draft hakları. Nets taraftarı, Rod Thorn'a inanmakta haklıydı. Sonuçlardan ilki, 2008 Draft Gecesi'nde alınacaktı.

Jason Kidd'in ardından Nets, Vince Carter ve Richard Jefferson ikilisi ile ayakta kalmaya çalıştı. Mavericks'e giden Kidd'in yanı sıra pota altı oyuncusu Jason Collins de Memphis Grizllies'e gönderilmişti. Takımın savunma anlamındaki iki iyi oyuncusunun yokluğunda Nets, attıklarını koruma yolunda önemli sıkıntılar yaşadı. Carter ve Jefferson ise toplamda maç başına ortalama 45 sayıya yakın katkılar yaptılar, New Jersey Nets'e. Savunma verimliliğinde ligin en başarısız birkaç takımı arasındaydı, Nets; ama iyi yaptıkları şeyler de vardı.

New Jersey Nets, Jason Kidd'in bıraktığı miras üzerinde devam etti.

Belki ligin en az isabetli şut sayısı ile oynayan üçüncü takımıydı, Nets (Miami Heat 34.2, Los Angeles Clippers 34.4 ve New Jersey Nets 34.8) ama yüzdeye vurulduğunda asist / basket oranında ligin en iyi ekibi olarak karşımıza çıkıyordu. Maç başına ortalama 23.5 asist yapan New Jersey Nets'in basketlerinden %67.4'ü asist üzerinden geliyordu ve hiç kuşkusuz bunda Jason Kidd modelini takıma yansıtmayı deneyen genç oyun kurucu Devin Harris'in de payı vardı.

Team Stats - Pct. of Baskets Assisted
1. New Jersey Nets, % 67.4
2. Utah Jazz, % 66.0
3. Phoenix Suns, % 64.5
4. Toronto Raptors, % 62.0
5. Los Angeles Lakers, % 61.7

New Jersey Nets'in bu anlamda, Jerry Sloan gibi bu istatistiğe çok büyük değer veren bir antrenörün takımı olan Utah Jazz'in üzerine çıkması son derece önemliydi. Tabii verimlilik açısından Nets, 23.5 ve 34.8 sayıları ortaya çıkınca gerilerde kalacaktı.

New Jersey Nets, tüm bu rakamların ardından sezonu 34 galibiyet ve 48 mağlubiyet ile Playofflar'a kalamayarak bitirdi. Sezon içerisindeki gelişmelerle birlikte zaten bu tip bir başarı beklenmiyordu Nets'ten. Gelecek planları vardı, Thorn ve ekibinin. Üstelik sezon sona erdiğinde de aynı taslak üzerinden devam edildi.

New Jersey Nets ve Milwakuee Bucks arasında yaşanan oyuncu alışverişinde Nets'teki en iyi sezonunu geçiren Richard Jefferson, Milwakuee Bucks'a gönderiliyordu. Jefferson, istemeye istemeye Bucks'ın yolunu tutacaktı. Nets, bazı şeylerin farkındaydı. Jefferson, mevcut durumda takımın en iyi oyuncusuydu; ama işin içinde çok farklı hesaplar vardı.

Richard Jefferson'a karşılık Milwakuee Bucks'tan Bobby Simmons ve Yi Jianlian'ı kadrosuna katan Nets, oyuncu maaşlarında önemli bir boşluk yaratmayı başarmıştı. Tüm planların 2010 üzerine yapıldığı artık bir sır değildi. Nets'in iki yıl içerisindeki hedefi LeBron James'ti ve yeni bir şehirde, Brooklyn'de bunu gerçekleştirebilmek için yeterli ekonomik güce sahip olabilirlerdi.

New Jersey Nets'in elinde, büyük üçlüsünden yalnızca bir isim kalmıştı. Vince Carter, 2008-09 Sezonu'nda Nets'ten 15.2 milyon dolar alacaktı ve dört yıllık mevcut sözleşmesinin toplam değeri de 66.8 milyon dolardı. Rod Thorn, tercih yapmalıydı. Carter'ın şöhreti, Jefferson'a ağır bastı. Salonun dolması için Carter'ın yapacağı smaçlar, önemli bir kozdu. Yi Jianlian'ın alınması da bölgedeki Çinli popülasyonundan yararlanmak adına stratejik bir hamleydi.

Jianlian'ın Nets'e gelmesinin ardından sezonluk kombine satışlarında yaşanan çılgınlık, mutlaka daha önceden hesaplanmıştı. Tıpkı Bobby Simmons ile iki yıllık anlaşma yapılması gibi. Simmons ile Nets arasındaki anlaşma, 2009-2010 Sezonu'nun sonuna kadar geçerliydi. Bu da Nets'e 2010 yılının yaz ayında seçme şansı verecekti. Nets, 2010 yılında Free-Agent piyasasına en kuvvetli ekip olarak girebilirdi, bu hamlenin ardından.

2008-2009: 51,496,080 $
2009-2010: 31,200,000 $
2010-2011: 17,300,000 $

New Jersey Nets'in 2008-2009 ve 2010-2011 Sezonları arasında tasarruf ettiği yaklaşık 35 milyon dolarlık miktarın sahibinin muhtemelen LeBron James ya da Dwayne Wade, Amare Stoudemire ve Chris Bosh gibi büyük yıldızlar olması bekleniyor artık, kulüp tarafından. LeBron, 2009-2010 Sezonu sonrası oyuncu opsiyonunu kullanmayarak serbest kalırsa Nets'in en büyük rakibi, New York Knicks olabilir.

Richard Jefferson'dan Jason Kidd takasına dönüş yapalım.

Son olarak, Rod Thorn'un Mavericks'ten aldığı draft haklarının karşılığını 2008 Draftı'nda gördüğünü söylemiştik. Nets, lottery'de elde ettiği 10. sıradan Stanford Cardinal'ın pivot oyuncusu Brook Lopez'i seçti. İlk dokuz sıradaki takımlar, daha çok gard ve forvet pozisyonlarına yönelince Nets, onuncu sırada kalmasına karşın Draft'ın en iyi uzununu kadrosuna katmayı başarmıştı.

Dallas Mavericks'ten Kidd takası sırasında alınan 2008 birinci tur oyuncu seçme hakkı ise, 21. sırada kullanıldı. Geçtiğimiz sezon NCAA'de maç başına ortalama 21.1 sayı ve 9.9 ribaund ortalamaları yakalayan Ryan Andersen, bulunduğu yere göre oldukça iyi bir tercihti. Nets'in asıl büyük başarısı da, sürpriz bir şekilde ikinci tura kalan, Chris Douglas-Roberts'ı 40. sıradan seçmesiydi. CDR, Draft'ın bir numarası Derrick Rose ile NCAA Finali oynayan Memphis Tigers takımının en önemli iki oyuncusundan biriydi. Nets, bu anlamda çok büyük bir iş başardı ve Vince Carter'ın doğal yedeğini de kadrosuna kattı.

New Jersey Nets, ölü sezonu böylesine başarılı ve planlı hamleler ile geride bıraktı.

Draft'ın ardından nakit para karşılığında Orlando Magic'in gardlarından Keyon Dooling'i de bünyesine alan Nets, yepyeni bir yapıya kavuştu. Bu yapıda Dooling, Nets ile ilk tam sezonuna çıkacak olan Devin Harris'i yedekleyecektir. Vince Carter, New Jersey Nets'in mevcut görüntüdeki en büyük yıldızı. Her geçen sezon biraz daha yaşlanıyor olduğu gerçek ama durum bu şekilde. Üç numarada belli bir rotasyon sorunu göze çarpıyor. Bobby Simmons ve Jarvis Hayes, 2010 yılına kadar sürecek bir geçiş döneminin temsilcileri olarak değerlendirilebilir.

New Jersey Nets, pota altında ise heyecan verici genç oyunculara sahip.

Avrupa'ya transfer olan Nenad Krstic'in ardından Yi Jianlian ve Josh Boone, rotasyona ilk beşten girebilir. Çinli Yi, orta mesafe şutunu geliştirmeye devam edecektir. Bu anlamda ortalama bir dört numara olarak çıkabilir yeni sezonda karşımıza. Josh Boone ise, Sean Williams ve Brook Lopez ile birlikte Nets'in merkez oyuncusu olabilir. Bilhassa Sean Williams'ın sahada olduğu dakikalarda Nets, daha fazla adrenalin sergiletecektir. Geçiş hücumlarında Williams, önemli bir silah. Çaylak yılında yaptığı bloklarla dikkat çeken 22 yaşındaki oyuncu, bu yıl daha tecrübeli olacak. Pota altındaki diğer alternatifler, Eduardo Najera ve Stromile Swift'in de takıma sertlik kazandıracağını söyleyebiliriz.

Lawrence Frank antrenörlüğündeki New Jersey Nets, Paris ve Londra takvimlerinin yer aldığı NBA Europe Live turnesi için Avrupa'yı dolaşıyor şu günlerde. Takımın en tecrübeli ismi Vince Carter ve Carter'ın rolünün ne olacağı, Nets'in yeni sezondaki kaderinin belirlenmesi ile direkt olarak alakalı.

NBA'in halihazırdaki en zayıf takımlarından biri olarak gösterilen New Jersey Nets'in bir sonraki sezon için Draft Lottery'de en yüksek top sayısına sahip olabileceği konuşulsun, dursun. Ben o denli kötümser değilim Nets adına. Devin Harris ve Vince Carter'ın önderliğindeki Nets, belki Playoff yapamayabilir; ama Doğu'nun en kötü takımı da olmaz.

Geçiş döneminde ilgi çekici bir takım olabilir, Nets.

Hiç yorum yok: