13 Ekim 2008 Pazartesi

NBA 2008-09 Sezonu: Philadelphia 76ersPhiladelphia 76ers, on bir yıllık Allen Iverson birlikteliğinin ardından Iverson olmaksızın başlayacağı 2007-2008 Sezonu'nda eski yıldız oyuncusunun yokluğuna alışmak durumundaydı. Yine de bu durum kolay olmamalıydı. Yıllardır yalnızca Iverson önderliğinde hayatını devam ettiren Philadelphia 76ers'ın sezonun ilk bölümünde bocalaması sürpriz olmayacaktı.

Allen Iverson'ın ardından Sixers, planlarını Andre Iguodala üzerinden yapabilirdi.

Iguodala, Iverson sonrası Sixers'ın en önemli oyuncusuydu ve kısa vadede Sixers, takımı Iguodala çevresinde inşa edecek gibi duruyordu; fakat Sixers, hayal ettiği şekilde girememişti, 2007-2008 Sezonu'na. Açılış gecesinde Toronto Raptors'a kaybeden Sixers, Kasım ayını sürekli kabus görerek geçiriyordu. Aralık ayının ilk haftasında arka arkaya oynanan iki New York Knicks maçıyla kendisine gelen Sixers'ın yakaladığı dört maçlık galibiyet serisi, 5-13'lük başlangıcı orantılamak adına önemliydi.

Andre Iguodala, yeni rolüne alışmakta zorluk çekmişti ilk dönemde. Iguodala'nın mutlaka bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Denver Nuggets ile yapılan Allen Iverson takasında Sixers başlığındaki ana oyuncu olan Andre Miller, bir süre sonra Iguodala'nın bu eksikliğini kapatacaktı. Miller ve Iguodala'nın form tutmaya başlamasıyla Sixers, belli silahları olan bir takım haline gelmişti. Miller'ın saha görüşü ve çabuk karar verme yeteneği, Iguodala'nın atletizmi ile birleşince Sixers'ın rakip potaya ulaşma süresi bir hayli azalıyordu.

Sixers, transition (geçiş) hücumlarında ligin iyi takımlarından biriydi artık.

Sixers adına işler yoluna girmişken Aralık ayı sonundaki Batı Turnesi, tüm planları alt üst etmiş olabilirdi. Sacramento Kings galibiyetiyle başladığı deplasman turunu Utah Jazz, Denver Nuggets ve Los Angeles Lakers'a mağlup olarak kapatan Sixers, ardından gelen Milwakuee Bucks, Toronto Raptors, Chicago Bulls ve San Antonio Spurs yenilgileriyle yedi maçlık bir mağlubiyet serisiyle karşı karşıya kalıyordu.

Aralık ayında başlayan ve yeni yılın ilk ayının ortasına kadar devam eden süre içerisinde Sixers cephesinde birtakım değişiklikler yaşanmıştı. Allen Iverson takasında Denver Nuggets ile girdiği alışverişten kısmen zararlı çıkan Genel Menajer Billy King'in yerine 4 Aralık'ta göreve gelen New Jersey Nets Eski Genel Menajeri Ed Stefanski, Sixers'taki ilk oyuncu hamlesini yapıyordu, 2007 yılının son haftasında.

Kyle Korver, Utah Jazz'in yolunu tutarken Sixers, rakibinden Gordan Giricek ile birlikte gelecek yıllar için bir adet birinci tur draft hakkı alıyordu.

Kyle Korver, Sixers'ın mevcut kadrosundaki belki de tek iyi şutördü. Andre Miller, iyi bir yönlendiriciydi; ama dış şutu yoktu. Samuel Dalembert'in işi ribaund toplamak veya blok yapmaktı. Andre Iguodala ise, takım için ortalama bir şutör olmasına karşın genel görüntüde ilk sıralara çıkamazdı. Bu anlamda ilginç olabilirdi, Sixers'ın tercihi; fakat Stefanski'nin mutlaka bazı çıkarları vardı. Sixers, 2008 yazında Free-Agent piyasasına girebilmek adına oyuncu maaşlarında temizlemeye gidiyordu. Korver'ın ardından kadroya katılan Giricek'in bir süre sonra Suns'a gönderilmesi de bu yüzdendi. Yaz mevsiminde elini kuvvetlendirmekti Sixers'ın amacı.

Şubat ayındaki All-Star arasına son beş maçını kazanarak giren Sixers, 18-30 olan galibiyet-mağlubiyet sayısını da 23-30'a getirmişti. Aranın ardından gelen Mart ayında ise Sixers, son yılların en iyi görüntüsüne kavuşuyordu. Boston Celtics, San Antonio Spurs ve Detroit Pistons galibiyetlerinin bulunduğu dönemde bir anda Playoff resmi içerisinde kendisine iyi bir yer edinen Sixers, sezonu da 40 galibiyet ve 42 mağlubiyet ile bitirecekti.

Sixers ilgi çekici bir takım haline gelmişti. Bu anlamda ilginç istatistiklere de sahipti.

Team Stats - Defensive Rebounds
30. Miami Heat, 28.6 rebs
29. Milwakuee Bucks, 28.8 rebs
28. Philadelphia 76ers, 28.9 rebs
27. Washington Wizards, 29.3 rebs
26. Utah Jazz, 29.4 rebs

Team Stats - Offensive Rebounds
1. Cleveland Cavaliers, 13.3 rebs
2. Philadelphia 76ers, 13.0 rebs
3. Milwakuee Bucks, 12.9 rebs
4. Chicago Bulls, 12.8 rebs
5. Golden State Warriors, 12.7 rebs

Philadelphia 76'ers, hücum ribaundlarında ligin en iyi takımıyken savunmada o denli başarılı değildi.

Andre Iguodala ve Samuel Dalembert gibi oyuncuların hücum anlarında rakip pota altını karıştırmaları, bu görüntüyü mutlaka etkilemişti. Allen Iverson sonrası yüzünü değiştiren Sixers'ın yeni hali, farklı istatistiklerde karşımıza çıkacaktı; ama Sixers, maç başına ortalama % 31.8 gibi bir oranda ikinci hücum şansı buluyordu. Bir bakıma Sixers, kaçırdığı yaklaşık üç pozisyondan birinin hücum ribaundunu alıp, ikinci kez hücuma başlıyordu. Sixers'ın değişen görüntüsünün anlaşılabilmesi açısından önemliydi. Daha net veriler de vardı tabii.

Team Stats - Steals
1. Denver Nuggets, 9.2 steals
2. Golden State Warriors, 9.1 steals
3. Philadelphia 76ers, 8.7 steals
4. Utah Jazz, 8.7 steals
5. Boston Celtics, 8.5 steals

Opposing Team Stats - Turnovers
1. Golden State Warriors, 16.2 TOs
2. Denver Nuggets, 15.6 TOs
3. Utah Jazz, 15.4 TOs
4. Boston Celtics, 15.3 TOs
5. Philadelphia 76ers, 15.0 TOs

Philadelphia 76ers'a geçtiğimiz sezon başarının yolunu açan formül, bu iki istatistikte çıkıyordu karşımıza.

Maç başına ortalama top çalma sayılarında 8.7 ile Denver Nuggets ve Golden State Warriors'ın arkasına yerleşmişti, Philadelphia 76ers. Nuggets ile Warriors, ''Run and Gun'' tarzında basketbol oynayan ve rakibinden fazla atarak kazanmayı kendilerine ilke edinen Batı takımlarıydı. Sixers, bu ekolün Doğu'daki temsilcisi olmuştu bir bakıma. Miller ve yedek gard Louis Williams'ın çabuk elleri, Sixers'ın önemli hücum stratejilerindendi. Rakibi her maç ortalama 15.0 top kaybına zorlamak da bu basketbol fikrinin bir sonucuydu.

Top kaybı verimliliğinde Philadelphia 76ers, Boston Celtics ile birlikte ligin en iyi takımı olmuştu. Rakiplerinin geliştirdiği hücumların %16.9'unda karşı takımı top kaybına zorlayan Sixers, ortlamanın %14.2 olduğu bir ortamda kendisine önemli avantajlar sağlamayı başarıyordu; ama 29 Aralık'ta Utah Jazz'e gönderilen Kyle Korver sonrası üç sayılık atışlarda sorun yaşadığı da bir gerçekti Utah Jazz'in.

Team Stats - 3 Points Pct.
30. Philadelphia 76ers, % 31.7
29. L.A. Clippers, % 32.4
28. O.C. Thunder, % 33.3
27. New York Knicks, % 33.7
26. Houston Rockets, % 34.2

Sixers, NBA'in en kötü yüzdeyle üç sayı kullanan takımıydı ve Korver'ın ardından bu bir sürpriz sayılmamalıydı.

Philadelphia'nın mevcut kadrosunda normal sezon boyunca, üç sayılık isabet sayısında 100 barajını geçen tek oyuncu Andre Iguodala olmuştu. Oynadığı 82 maçta çizginin gerisinden 307 kez atış deneyen Iguodala'nın isabet sayısı 101'di. Iguodala'nın ardından Sixers'ın en iyi ismi 55 ile yedek gard Louis Williams oluyordu.

Philadelphia 76ers, bir anlamda daha öne çıkacaktı geçtiğimiz sezon. Normal sezondaki 82 maçta ana rotasyonundan yalnızca dört kez vazgeçmek durumunda kalan Maurice Cheeks, NBA'in en istikrarlı antrenörü oluyordu bu konuda:

22-31: Andre Miller, Willie Green, Andre Iguodala, Reggie Evans, Samuel Dalembert
11-9: Andre Miller, Willie Green, Andre Iguodala, Thaddeus Young, Samuel Dalembert
4-2: Andre Miller, Andre Iguodala, Rodney Carney, Reggie Evans, Samuel Dalembert
2-0: Andre Miller, Andre Iguodala, Thaddeus Young, Reggie Evans, Samuel Dalembert
1-0: Andre Miller, Willie Green, Andre Iguodala, Jason Smith, Samuel Dalembert

Tüm bu rakamların ardından sezonu 40 galibiyet ve 42 mağlubiyet alarak Doğu Konferansı'nın yedinci sırasında tamamlayan Sixers, Playofflar'da Detroit Pistons ile eşleşti. Sezon içerisinde iki kez mağlup ettiği Pistons karşısında serinin ilk üç maçında iki galibiyet alan Sixers, daha sonraki üç karşılaşmada da sahadan yenilgiyle ayrılınca Pistons, 4-2 ile seriyi kazanan takım olmuştu.

Sixers, Kyle Korver takası sırasında kazandığı serbestlik hakkını yaz mevsiminde kullanmaya kararlıydı.

Baron Davis ve Gilbert Arenas gibi önemli yıldızlar vardı, sözleşmesinin son senesindeki oyuncu opsiyonunu kullanmama ihtimali bulunan oyuncular arasında. Ama Sixers'ın ihtiyacı daha çok pota altında skor tehdidi bulunan bir isimdi. Bu anlamda geçtiğimiz sezon Sixers, Dalembert ve Evans'tan yeterli desteği alamamıştı. Üstelik Evans, yeni sezonda takımda olmayacaktı. Dalembert'in savunma katkısı, ortalamanın oldukça üzerindeydi. Skorer bir dört numara, Sixers'a ilaç gibi gelebilirdi.

Elton Brand.

Sixers, Los Angeles Clippers ile devam eden kontratının son senesindeki haklarından vazgeçerek serbest kalan Elton Brand ile anlaşıyordu; ama transfer, Brand'in tercihlerinden dolayı karışık bir hal almıştı. Brand, geçtiğimiz sezon aşil tendonundaki sakatlıktan dolayı yalnızca son iki haftada forma giyebilmişti ve yeni sezonda takımına ''free-agent'' piyasasında serbestlik kazandırmak amacıyla sözleşmesinin son senesinde kazanacağı 16.4 milyon dolardan feragat edecekti.

Senaryo, ilk anda bu şekildeydi. Clippers da Brand'in sağladığı özgürlükten yararlanarak Golden State Warriors'tan aynı şekilde ayrılan Baron Davis ile 5 yıllığına 65 milyon dolarlık anlaşma yapıyordu. Clippers'ta işler yolundaydı. Brand'in Davis transferinin ardından kulüple tekrar anlaşmasına kesin gözüyle bakılıyordu; ama Brand, tercihini Sixers'tan yana kullanarak Clippers'ı bir anlamda yolda bırakacaktı. Brand, Sixers'ın 5 yıllığına 82 milyon dolar olan teklifini reddememişti.

Clippers için felaketti; ama Sixers adına, nokta transfer bu olmalıydı.

Philadelphia, yeni sezon öncesi en büyük eksikliğini Elton Brand ile kapattı. Reggie Evans'ın takımdan ayrılmasının ardından geçtiğimiz sezonun çaylaklarından Thaddeus Young, ilk beş rotasyonuna girecektir. Andre Iguodala'nın iki numaraya kaydırılmasını, Andre Miller ve Samuel Dalembert'in de pozisyonlarının korumalarını bekleyebiliriz. Iguodala'nın iki numarada olması, Sixers'ın hızlı hücumlarında mutlaka kendisini gösterecektir. Set hücumlarında ise Sixers, artık Brand ve Dalembert ikilisi ile daha iddialı olacaktır.

2007-08 Sezonu'ndaki geçiş döneminde Playofflar'a kalmayı başaran Sixers'tan yeni sezonda yedincilikten daha iyi bir derece gelebilir. Boston Celtics ve Detroit Pistons'ın dominasyonun arkasından gelen Orlando Magic ve Cleveland Cavaliers'ın arasına girebilir, Philadelphia 76ers.

Bundan azı, kötü bir sürpriz olur Sixers için.

Hiç yorum yok: