30 Ekim 2008 Perşembe

Redknapp & Spurs: Ne Güzel Bir Başlangıç!Avrupa Futbolu'nda oldukça hareketli olan hafta arası fikstüründe gecenin maçı, Kuzey Londra'daydı.

Arsenal ve Tottenham, Emirates'te karşılaştı. Sekiz gol vardı. Kazanan yoktu. Geçtiğimiz hafta sonu İspanyol menajer Juande Ramos ile yollarını ayıran Tottenham Hotspur, bu sezon Premier League'deki ilk galibiyetini Bolton Wanderers karşısında aldıktan sonra ezeli rakibi Arsenal'in karşısına daha yüksek bir özgüvenle çıkıyordu.

Tottenham'ın yeni menajeri Harry Redknapp olmuştu. Bolton önündeki galibiyet de moralleri düzeltmişti; ama Redknapp'ın Wenger ve Arsenal özelindeki karnesi pek de iyi değildi.

Harry Redknapp, Arsene Wenger'in başında olduğu Arsenal'e Premier League'de toplam sekiz kez rakip olmuş ve bu maçlarda meslektaşını mağlup etmeyi başaramamıştı. Wenger'in ev sahibi olduğu eşleşmelerden yalnızca iki kez puan koparabilen Redknapp'ın yeni takımlarındaki ilk deplasman maçları da pek içi açıcı sayılmazdı. Bu anlamda Kuzey Londra Derbisi, Tottenham tarafında zorluk derecesi oldukça yüksek bir eşleşme olarak değerlendirilebilirdi.

Harry Redknapp ve Tottenham Hotspur, Premier League'deki dört büyük takımla (Arsenal, Chelsea, Liverpool ve Manchester United) deplasman oynadıkları maçlardan en son 20. yüzyılda galibiyet çıkarabilmişlerdi. Görüntü pek iyi sayılmazdı:
  • Tottenham Hotspur - Arsenal deplasmanındaki son PL galibiyeti: 1992-93
  • Harry Redknapp - Arsenal deplasmanındaki son PL galibiyeti: 1994-95
  • Tottenham Hotspur - ''Big Four'' deplasmanlarındaki son PL galibiyeti: 1993-94
  • Harry Redknapp - ''Big Four'' deplasmanlarındaki son PL galibiyeti: 1998-99
Bir ilginç detay daha vardı, Tottenham Hotspur ve Arsenal arasında Emirates Stadyumu'nda gerçekleşecek karşılaşma öncesinde.

Tottenham Hotspur, transfer sezonunda yaptığı önemli hamlelerle bir anda ligin önemli favorilerinden biri halini almaya başlarken İspanyol menajer Juande Ramos da Spurs ile ilk tam sezonuna hazırlık yapıyordu. Ne var ki, işler iyi gitmedi ve Ramos'un takımı, Premier League'deki ilk sekiz maçta galip gelemeyip yalnızca iki puanla ligin dibine demir attı. Değişiklik kaçınılmazdı.

Takımın başında 1983 yılından bu yana İngiltere'de menajerlik yapan 61 yaşındaki Harry Redknapp getirildi. 1983 ve 1992 yılları arasındaki Bournemouth macerasıyla menajerlik kariyerine başlayan Redknapp, daha sonra sırasıyla West Ham United (1994-2001), Portsmouth (2002-2004) ve Southampton (2004-2005) takımlarını çalıştırdıktan sonra 2005 yılında tekrar Portsmouth'un başına geçmiş ve Pompey'e seviye atlatmayı başarmıştı.

Harry Redknapp ve Tottenham Hotspur arasındaki ilişkiyi ilginç kılan ise, Redknapp'ın yeni takımlarında yaptığı başlangıçlardı. Oysaki Spurs, Juande Ramos ile yollarını bu sebepten dolayı ayırmıştı. Redknapp'ın yeni topraklardaki ilk icraatlarını biraz daha yakından inceleyelim.
  • Bournemouth - İlk on dokuz maçta beş galibiyet.
  • West Ham United - İlk beş maçta sıfır galibiyet.
  • Portsmouth - İlk altı maçta sıfır galibiyet.
  • Southampton - İlk on bir maçta bir galibiyet.
  • Portsmouth - İlk on üç maçta iki galibiyet.
Sizce de enteresan değil mi? Yine de Bolton Wanderers galibiyeti, Tottenham ve Redknapp'ın ihtiyaç duydukları üç puanı kazanmaları açısından önemliydi. Tottenham, yeni bir kötü seriyi kaldıramayacaktı. Arsenal deplasmanından beklentileri, iyi futbol ve puan olmalıydı. Bir puana da kimseye hayır demezdi. Üstelik öyle bir senaryo gerçekleşti ki, belki de muhtemel bir üç puandan bile daha büyük özgüven verdi Tottenham'a, 4-4'lük Arsenal beraberliği.

Tottenham Hotspur özelindeki 2008-2009 Sezonu öngörümüz, Juande Ramos ve öğrencilerinin Premier League sona erdiğinde ilk beş sırada yer alacağı yönündeydi. Ve ilk sekiz haftalık görüntü, hiç kuşku yok ki, büyük bir hayalkırıklığıydı. Şimdi biraz daha umutlu olabiliriz, Tottenham Hotspur'un lig yarışında olabileceği yönünde. İlk beş, şimdilik biraz uzak bir hedef olabilir; ama toparlayacaklardır. Hafta sonu White Hart Lane'de konuk, Liverpool. Dev bir sınav daha.

David Bentley'nin golünü unutmadık tabii. Devam eden mesajda değineceğiz.

Hiç yorum yok: